Sposobnost održavanja stanja pogonske ravnoteže pri normalnim uvjetima i sposobnost postizanja prihvatljivog stanja ravnoteže pri pogonskim uvjetima nakon pojave poremećaja, može se definirati kao stabilnost ees-a.
Sposobnost održavanja stanja pogonske ravnoteže pri normalnim uvjetima i sposobnost postizanja prihvatljivog stanja ravnoteže pri pogonskim uvjetima nakon pojave poremećaja, može se definirati kao stabilnost ees-a.
Ako postoji povećana integriranost vjetroelektrana i ees-a, u slučaju brzih promjena vjetra i vrlo visokih brzina vjetra, može doći do iznenadnih gubitaka proizvodnje, odnosno do odstupanja frekvencije i dinamički nestabilnih stanja.
To je važno kako na razini upravljanja izgradnje i vođenja EES-a tako i na razini pripremanja za postupke nakon djelomičnog ili potpunog gubitka napajanja električnom energijom.
Posebno je važno i pridruživanje vlasništva i odgovornosti za rizik kako bi se osiguralo povećavanje sigurnosti EES-a zbog sve značajnijeg uvođenja tržišnih načela.
Organiziraju se s ciljem okupljanja vodećih stručnjaka s pojedinih područja kako bi se razmotrili neki od važnih aspekata rada i razvitka EES-a.
Kristina Mumić je sudjelovala u radu 10. Savjetovanja u svojstvu tajnika C3 Grupe HRO CIGRÉ, a obje kolegice su aktivo uključene u rad C3 Grupe (Utjecaj EES-a na okoliš).
Od toga su djelatnici APO-a sudjelovali s nekoliko referata unutar Studijskog odbora Utjecaj EES-a na okoliš.
da bi se izbjeglo iskakanje EES-a potrebno je imati jednu količinu rezervnih kapaciteta u mreži
Dijagram opterećenja EES-a Hrvatske za svaku treću srijedu u mjesecu u 2007. (Izvor: ENTSO-E)
Voditelj će biti doc. dr. sc. Mladen Zeljko, član SO C1 i ugledni stručnjak s područja dugoročnog planiranja razvoja EES-a.
za veće elektroenergetske sustave obično se postavlja uvjet rezervne snage od barem 15 % (uvijek pa i u trenutku remonta najveće jedinice) - taj zahtjev nema smisla ako je 15 % veće nego dvije najveće jedinice (Litva, gdje je svaki blok nuklearke 50 % EES-a - Litva mora imati rezervu od 100 % snage)
Master plan elektroenergetskog sektora Republike Hrvatske (EES-a RH) realiziran je 2001. godine kao nastavak procesa dugoročnog planiranja elektroenergetskog sustava.
Bez tih sustava danas se ne može zamisliti vođenje EES-a.
Bitno je za planiranje vođenja EES-a.
Prema studijama Doc.dr.sc. Ranka Goića (jedan od većih eksperata za vjetroenergetiku u Hrvatskoj) rad vjetroelektrane na EES utječe: na lokalnoj razini (mreža), na sistemskoj razini (mreža) i na sistemskoj razini (planiranje i vođenje ees-a).
Utjecaj na mrežu na sistemskoj razini podrazumijeva dinamičku i naponsku stabilnost te održavanje frekvencije, a sistemski utjecaj i smislu planiranja i vođenja ees-a odnosi se na: regulaciju radne snage (frekvencije), nemogućnost garancije snage, na ograničenje mogućnosti planiranja proizvodnje na razini nekoliko dana, na nemogućnost dugoročnog planiranja proizvodnje, na odstupanje od ugovorenog plana razmjene sa susjednim ees-om, te na pokrivanje odstupanja planirane i realizirane potrošnje, odnosno proizvodnje npr. na satnoj razini - balansna energija.
Povećanjem udjela OIE će naročito biti izražena potreba poznavanja trenutnog stanja EES-a za uspješno vođenje EES-a u realnom vremenu, obzirom na brzinu promjena i poremećaja u sustavu.
Stoga će sve značajniju ulogu u vođenju EES-a imati estimator stanja, kao jedan od temeljnih proračuna u centrima vođenja.
Ključni predvidivi rezultat projekta je definiranje općenitog koncepta te zatim izrada algoritma hibridnog estimatora stanja EES-a zasnovanog na sinkroniziranim mjerenjima fazora, ispitanog na IEEE test sustavima te uz manje prilagodbe primjenjivog za implementaciju u Hrvatskoj elektroprivredi, u okruženju dereguliranog i liberaliziranog tržišta električnom energijom.
Time će biti dan veliki doprinos u evoluciji današnjeg prijenosnog EES-a Republike Hrvatske u naprednu prijenosnu elektroenergetsku mrežu, obzirom da će poboljšanje performansi estimatora stanja primjenom sinkroniziranih mjerenja fazora omogućiti dispečeru donošenje kvalitetnijih odluka prilikom vođenja EES-a sa značajnim udjelom OIE.
9. simpozij o sustavu vođenja EES-a održat će se od 8. - 10. 11. 2010. g. u Zadru.
Gordana Fabris, prof. psih., poslovnu karijeru započela je 1994. godine u talijanskoj tvrtci EES, a od 2000. naredne tri godine radi u području ljudskih resursa u Allianz Zagrebu na poslovima selekcije, razvoja karijere i kreiranja internih programa edukacije za ključne nositelje poslova u osiguranju.
A moje tvrdnje o načinu vođenja EES-a možete provjeriti u europskim zemaljama.
Iz kojih iskustava u operativnom radu EES-a tvrdite da je moguć prijelaz na daljinsko upravljanje bilo kojeg dijela EES-a u smislu ukidanja smjenskog rada?
Potrebno je hitno ispraviti pogrešku i Mrežne centre vratiti u sastav Sektora za vođenje EES-a i tržište.
Projektom Otočne veze povezana je Dalmacija s ostalim dijelom EES-a preko zračno-kabelske veze 110 kV od TS Melina preko otoka Krka, Raba i Paga do Zadra (završeno u srpnju 1994. godine) te ličkim krakom; dalekovodom Lika-Karlobag-Novalja.
Izgradnjom i puštanjem u pogon 400 kV dalekovoda Tumbri (RH) Heviz (Mađarska) stabilizirana je situacija u sjeverozapadnom dijelu EES-a RH i otvorene su mogućnosti uvoza/izvoza i tranzita električne energije.
Elka na 9. simpoziju o vođenju sustava EES-a 08.11. - 10.11. 2010. Elka kabeli će, u organizaciji Hrvatskog ogranka međunarodnog vijeća za velike elektroenergetske sustave CIGRE, od 08. do 10. studenog u Zadru, sudjelovati na 9. simpoziju o vođenju sustava EES-a.
U srijedu će se predstavljati projekti Tehničkog fakulteta pa će dr. sc. Miroslav Vrankić govoriti o govorom upravljanoj kući i uredu za osobe s tjelesnim invaliditetom, prof. dr. sc. Vera Gradišnik govoriti na temu »Kontinuirana detekcija i tehnika karakterizacije piksela senzora slike«, dr. sc. Srđan Skok o nadzoru, zaštiti i vođenju EES-a na osnovu sinkroniziranih mjerenja fazora, a dr. sc. Branimir Pavković o energetskom certificiranju zgrada.
Radni dio Simpozija čine predavanja i izlaganja, predavača i autora, ukupno 9 pozvanih referata i 40 redovnih referata, razvrstanih u tri preferencijalne teme, koje će oslikati sadašnjost i pokušati predstaviti smjernice razvoja i predvidivu koncepciju IT-tehnologija u sustavima vođenja EES-a, pravnoekonomskog okvira i okružja u radu elektroprivrednih i drugih subjekata na otvorenom tržištu električne energije u Republici Hrvatskoj i regiji, kao i na snažnom i bliskom prodoru u svakodnevnicu obnovljivih izvora električne energije, u prvom redu proizvodnji električne energije iz vjetroelektrana.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com