Ako je dio koji može zapaliti eksplozivnu atmosferu smješten u kućište, kućište mora izdržati tlak koji se razvije unutrašnjom eksplozijom eksplozivne smjese i spriječiti probojno paljenje eksplozivne atmosfere oko kućišta.
Ako je dio koji može zapaliti eksplozivnu atmosferu smješten u kućište, kućište mora izdržati tlak koji se razvije unutrašnjom eksplozijom eksplozivne smjese i spriječiti probojno paljenje eksplozivne atmosfere oko kućišta.
Tehničko nadgledanje obavlja se nad građevinama i postrojenjima u kojima je ugrađena oprema koja se nalazi u prostoru ugroženom eksplozivnom atmosferom, a njime se provjerava: klasifikacija prostora ugroženog eksplozivnom atmosferom, stanje protueksplozijske zaštite električnih uređaja i opreme, stanje protueksplozijske zaštite neelektričnih uređaja i opreme (koji sadrže uzročnike paljenja mehaničkom iskrom, vrućim površinama, adiabatskom kompresijom i dr.), električne i neelektrične instalacije koje se nalaze u prostoru ugroženom eksplozivnom atmosferom ili imaju utjecaj na prostor ugrožen eksplozivnom atmosferom, ostalu opremu i upotrebljena gradiva koja čine potencijalne uzročnike paljenja eksplozivne atmosfere.
TC31 plenarna sjednica: Tehnički odbor IEC TC 31 - Oprema za eksplozivne atmosfere, nastavlja rad na izradi novih i izmjenama i dopunama objevljenih normi u području eksplozivnih atmosfera.
2) Kod nadzemnih spremnika za skladištenje zapaljivih tekućina II. skupine u prostorima gdje nisu izloženi insolaciji, neposrednom ili posrednom zagrijavanju, mogu se smanjiti zone opasnosti i zahtjevi za opremu spremnika uslijed smanjene vjerojatnosti za nastajanje eksplozivne atmosfere.
U članku su prikazane i niz razdioba učestalosti pojedinih uzročnika paljenja eksplozivne atmosfere koje također ukazuju na ležaj kao element s jednom od najvećih učestalosti.
U zaključku članka, a na temelju rezultata istraživanja navodi se da usprkos izvedenoj konstrukciji rotacijske opreme po zakonskim i normativnim propisima iz Ex-zaštite i to pri ranoj fazi razvoja kvara u ležaju, a koji se pojavljuje u normalnom radu i eksploataciji opreme, dolazi do razvoja djelotvornih uzročnika paljenja eksplozivne atmosfere plinova, para i prašine.
TC 31 CAG: Oprema za eksplozivne atmosfere - Savjetodavna skupina predsjednika TC31. Na sastanku su prezentirana izvješća tajništva, voditelja radnih skupina i timova za održavanje normi.
Pored toga, slojevi nataložene prašine mogu se zapaliti te postati uzročnikom nastajanja i paljenja eksplozivne atmosfere.
C) EX-Priručnika za ovlasti za rad u prostorima ugroženim od eksplozivne atmosfere (instalatera, popravljača i održavatelja) te EX-Priručnika korisnika i pripremne dokumentacije uz Tehničko nadgledanje EX-Agencije postrojenja korisnika.
Za opremu u ovoj kategoriji zahtijeva se da ostane upotrebljiva i u slučaju izuzetnih kvarova opreme, uz prisutnost eksplozivne atmosfere i da su joj svojstvena sredstva zaštite kao što su:
eksplozivne atmosfere su smjese sa zrakom i zapaljive supstancije u obliku plina, pare, maglice ili prašine pod atmosferskim uvjetima u kojima nakon inicijalnog paljenja nastaje izgaranje do nezapaljivog ostatka;
Kelava sudjelovao je na sastancima radne skupine 22 (WG 22) zadužene za opće konstrukcijske zahtjeve za Ex opremu, posebne zahtjeve za vrste zaštite o i q i održavanje poglavlja 426 Eksplozivne atmosfere međunarodnog elektrotehničkog riječnika IEC 60050, zatim skupine za održavanje norme IEC 60079 - 7 i savjetodavnog tijela predsjedništva IEC TC 31.
S ciljem sprječavanja nastanka eksplozije i osiguranja mjera zaštite od eksplozije, poslodavac mora poduzeti odgovarajuće tehničke i/ili organizacijske mjere, koje su primjerene vrsti pogona, zavisno o prioritetu i u sukladnosti sa sljedećim temeljnim načelima: sprječavanje stvaranja eksplozivne atmosfere, ili gdje to nije moguće zbog prirode same aktivnosti, sprječavanje zapaljenja eksplozivne atmosfere, i ublažavanje štetnog djelovanja učinka eksplozije, da bi se osiguralo zdravlje i sigurnost radnika.
1. U vodu koji dovodi izlazni zrak na postrojenje za ponovno dobivanje ili spaljivanje treba po mogućnosti poduzeti mjere za ograničavanje odnosno sprječavanje stvaranja opasnih količina eksplozivne atmosfere.
Kada su oprema i zaštitni sustavi opremljeni detektorima ili alarmnim uređajima za nadziranje pojave eksplozivne atmosfere, moraju biti dane potrebne upute koje će omogućiti da se oni postave na odgovarajuća mjesta.
Eksplozivne atmosfere mogu nastati u prostorima gdje se pojavljuju zapaljivi plinovi, pare, maglice ili prašine i vlakanca.
Radnik mora biti opremljen prikladnim radnim odijelom, koje mora biti izrađeno od materijala koji ne stvara elektrostatske naboje, uslijed kojeg bi moglo doći do zapaljenja eksplozivne atmosfere. 2.4 Postrojenje, uređaji, sustavi zaštite i tomu pripadni instalacijski pribor, mogu biti rabljeni u radu samo onda, ako iz Ex-Priručnika proizlazi, da se mogu rabiti u eksplozivnoj atmosferi na siguran način.
U takvim radnim prostorima moraju se poduzeti prikladne mjere kako bi se rizik od fizičkog djelovanja eksplozije na radnike sveo na najmanju mjeru. 2.6 Ako je potrebno, radnike treba upozoriti optički i/ili zvučno i povući osoblje prije nego se stvore uvjeti eksplozije. 2.7 Ukoliko je u Ex-Priručniku to predviđeno, sredstva za povlačenje osoblja trebaju biti spremna i održavana, kako bi se osiguralo da radnici mogu brzo i sigurno napustiti ugrožena područja. 2.8 Prije prve uporabe radnog prostora u kome bi moglo doći do eksplozivne atmosfere, mora biti provjerena cjelokupna protueksplozijska sigurnost.
Glavna rasprava vodila se oko jednadžbi za izračun hipotetskog volumena potencijalno eksplozivne atmosfere Vz, temeljnog podatka za određivanje rasprostiranja zona opasnosti prilikom postupka klasifikacije ugroženog prostora.
Prostori ugroženi eksplozivnom atmosferom, dijele se u zone na temelju učestalosti i trajanja pojave eksplozivne atmosfere.
Napomene: 1. Slojeve, taloge i nagomilavanje zapaljive prašine ili vlakanaca treba uzeti u obzir kao svaki drugi uzrok, koji dovodi do stvaranja eksplozivne atmosfere. 2. Normalnim uvjetima rada smatra se stanje pri kojemu se postrojenje koristi unutar svojih projektiranih parametara.
Radi poboljšanja sigurnosti i zaštite zdravlja radnika u prostoru koji je ugrožen eksplozivnom atmosferom, poslodavac je dužan poduzeti tehničke i// ili organizacijske mjere sprječavanja eksplozije i zaštite od eksplozije te provjeriti rizik nastanka eksplozije i mora u svezi s tim poduzeti sljedeće: spriječiti stvaranje eksplozivne atmosfere, ili gdje to nije moguće zbog prirode same aktivnosti spriječiti zapaljenja eksplozivne atmosfere, i ublažiti štetno djelovanje učinka eksplozije, da bi se osigurala zaštita zdravlja i sigurnost radnika.
Korištenje otvorenog plamena i obavljanje bilo kakve radne operacije koja bi mogla izazvati zapaljenje zabranjeno je, ukoliko nisu poduzete adekvatne mjere za sprječavanje nastanka požara ili eksplozije. 4.2. Zaštita od rizika eksplozije 4.2.1. Moraju se poduzeti sve potrebne mjere kako bi se spriječilo stvaranje i nagomilavanje eksplozivne atmosfere. 4.2.2. Na mjestima na kojima postoji opasnost od eksplozije, moraju se poduzeti sve mjere kako bi se spriječilo zapaljenje eksplozivne atmosfere. 4.2.3. Mora se pripremiti plan sprječavanja nastanka eksplozija uz navođenje potrebne opreme i zaštitnih mjera. 4.3. Zaštita od štetne atmosfere 4.3.1. Tamo gdje postoji opasnost da se štetne tvari akumuliraju ili bi se mogle akumulirati u zraku, moraju se poduzeti primjerene mjere za: (a) njihovo obuzdavanje na samom izvoru; ili (b) njihovo izvlačenje ili odstranjivanje već na samom izvoru; ili (c) razrjeđivanje akumuliranih količina, tako da radnici ne dođu u opasnost.
bez obzira na gore navedeno, ako je moguće, spriječiti formiranje eksplozivne atmosfere, koja može nastati ili može biti ispuštena iz same opreme ili zaštitnih sustava,
Protueksplozijska zaštita je skup djelatnoti koje služe sprječavanju nastajanja eksplozija ili požara u prostorima u kojima se javljaju eksplozivne atmosfere.
Oprema ove kategorije je namjenjena uporabi u prostorima u kojima je lako moguća pojava eksplozivne atmosfere, uzrokovane plinovima, parama, maglicama ili smjesama zraka i prašine.
Svima koji se bave protueksplozijskom zaštitom poznat je tehnički odbor HZN/TO E 31, Eksplozivne atmosfere, koji ima i po dodbore HZN/PO 31 J, Klasifikacija prostora i instalacijski zahtjevi, HZN/PO 31 G, Samosigurni uređaji i HZN/PO 31 M, Neelektrična oprema za rad u eksplozivnoj atmosferi.
Sustavi plinodojave nisu ograničeni isključivo na sustave za dojavu istjecanja metana iz inslatacije ili trošila, koriste se na svim mjestima gdje pojava nekoga od opasnih plinova može dovesti do ugroze bilo da se radi o stvaranju eksplozivne atmosfere pojavom nekoga eksplozivnog plina ili da postoji mogućnost pojave otrovnoga plina kao što je ugljični monoksid i slični plinovi.
Postupak klasifikacije prostora podrazumijeva i provjeru primarnih mjera protueksplozijske zaštite mjera koje se poduzimaju kako bi se vjerojatnost pojave eksplozivne atmosfere u nekom prostoru, smanjilo ili u najboljem slučaju potpuno izbjeglo.
Kada se sustav ili dijelovi sustava za dojavu požara primjenjuju u okolini različitih vanjskih utjecaja (niske temperature, visoki tlakovi, korozivna ili eksplozivna atmosfera i sl.) ili je na sustavu ili dijelovima sustava za dojavu požara potrebno provesti posebne mjere zaštite od atmosferskog pražnjenja, statičkog elektriciteta, prenapona, ugroženosti od eksplozivne atmosfere ili dr., primjenjuju se pri projektiranju i odgovarajuće odredbe važećih hrvatskih propisa.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com