Filokinoni se relativno brzo i u značajnim količinama kataboliziraju i izlučuju iz tijela fecesom, a manje količine (oko 15 %) se izlučuju urinom kao metaboliti topljivi u vodi.
Filokinoni se relativno brzo i u značajnim količinama kataboliziraju i izlučuju iz tijela fecesom, a manje količine (oko 15 %) se izlučuju urinom kao metaboliti topljivi u vodi.
Količina izlučenog vitamina K ne ovisi o unešenoj količini; pretpostavlja se da se 20 % izlučuje urinom unutar 3 dana, dok 40 do 50 % fecesom.
Kalij se većinom (90 %) izlučuje preko bubrega urinom, dok se 10 % kalija izlučuje fecesom.
Pri manjem unosu kalija hranom izlučivanje se kalija fecesom smanjuje, a malen se dio kalija može izlučiti i znojem.
Posudu je potrebno čistiti jedino ako je zagađena s fecesom ili nekom drugom prljavštinom.
Izlučuju se urinom i fecesom, kao glukuronidi ili sulfati i imaju skraćen pobočni lanac i otvoren kromanolni prsten. [ 1 - 6,12 - 14 ]
Vitamin E se većinom izlučuje fecesom, većinom nepromijenjen, ali se može izlučiti i urinom te kroz žuč i kožu.
Brisovi kloake moraju biti prekriveni fecesom (optimalno 1 g).
Višak apsorpbiranog kalcija koji se nije skladištio u kostima, izlučuje se urinom, fecesom i znojem.
Neapsorbirani kalcij se izlučuje fecesom, u rasponu od 45 do 100 mg dnevno.
Fosfor, fitati, oksalati i povećane količine magnezija mogu povećati gubitak kalcija fecesom, dok proteini, koji se u hrani često nalaze zajedno s fosforom, smanjuju gubitak kalcija fecesom.
Selen se izlučuje iz organizma urinom i fecesom u gotovo podjednakim količinama.
Koenzim Q 10 se metabolizira u svim tkivima, a primarno se izlučuje fecesom, no neki fosforilirani metaboliti topljivi u vodi izlučuju se urinom. [ 1 - 10 ]
3. Detoksikacija Snažnim sustavom detoksikacije jetra pretvara lijekove i toksine u molekule koje se mogu eliminirati iz organizma putem bubrega (mokraćom) ili crijeva (fecesom).
Novonastali okoliš (mliječna kiselina) modificira aktivnosti nekih bakterijskih enzima odgovornih za aktivaciju kemijskih prokancerogena, a zbog hiperprodukcije bifidobakterija i posljedičnog izlučivanja nekih enteropatogena fecesom se izlučuju i neki vezani kancerogeni (protektivno djelovanje na karcinom kolona).
Magnezij se izlučuje urinom, znojem i fecesom, no većina se magnezija reapsorbira.
Prosječno se dnevno izluči oko 100 mg magnezija urinom, između 25 i 50 mg fecesom, a znojenjem oko 15 mg. [ 1 - 10 ]
Izlučuje se slinom i suzama, a vjerojatno i urinom i fecesom.
Prijenos sa ptica na ljude Kontakt sa zaraženom peradi ili površinama kontaminiranima s bolesnim pticama (fecesom).
Točnije, između 90 i 99 % L-karnitina, u slobodnom, neesterificiranom obliku i u obliku acetil-karnitina, reapsorbira se u bubrezima, dok se do 2 % unešenog L-karnitina izlučuje fecesom.
Glavni metaboliti razgradnje su β - butirobetain i trimetlamin, koji se izlučuje kao trimetilamin oksid urinom, dok se β - butirobetain primarno izlučuje fecesom.
Važno je napomenuti da se sve preporuke za postekspozicijsku zaštitu odnose na tetanogene rane, uključujući rane kontaminirane zemljom, fecesom, slinom, stranim tijelom, rane udružene s nagnječenjem ili devitalizacijom tkiva, duboke opekotine, smrzotine, gangrene, ugrize (u daljnjem tekstu: tetanogene rane), a ne na manje čiste rane kod kojih nije potrebna postekspozicijska profilaksa.
Krom se može izlučiti i kroz kožu, dok se neapsorbirani krom izlučuje fecesom.
Izvor zaraze je bolestan pas koji izlučuje virus fecesom, urinom i slinom.
Drugi su mogući izvori zaraze predmeti i prostori koji su kontaminirani fecesom.
Dijagnoza: Sumnja na pojavu bolesti može se iskazati na temelju pojave opisanih kliničkih znakova bolesti i razudbenog nalaza (lešina je mršava, oko kloake su pahuljice slijepljene fecesom boje sadre, sluznica crijeva često je posuta krvarenjima, vidljive promjene na jetri), a konačna dijagnoza postavlja se u laboratoriju na temelju izdvajanja uzročnika iz uginulih jedinki.
Bakterije se najčešće prenose namirnicama (meso, mlijeko, zelena salata) onečišećnim urinom ili fecesom čovjeka ili životinje, vodom i preko prljavih ruku, ali mogu se prenositi i preko raznih predmeta opće uporabe.
Žohari također mogu svojim fecesom kontaminirati različite vrste hrane brojnim vrstama bakterija, virusa i parazita.
Također, izvor mogu biti i ljudi kliconoše koji nakon preboljenja bolesti izlučuju salmonele fecesom.
Većina se natrija (95 %) izlučuje urinom, a dio se natrija izlučuje i fecesom, no ne više od 2 %.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com