uzimate lijekove za koje se zna da uzrokuju gubitak koštane mase, uključujući kortikosteroide kao što je prednizon, različiti antiepileptici kao neki barbiturati ili fenitoin, ili pak uzimate visoke doze tiroidnih hormona
uzimate lijekove za koje se zna da uzrokuju gubitak koštane mase, uključujući kortikosteroide kao što je prednizon, različiti antiepileptici kao neki barbiturati ili fenitoin, ili pak uzimate visoke doze tiroidnih hormona
Tako se lijekovi fenitoin i valproična kiselina ne izlučuju u većoj koncentraciji putem mlijeka, dok je visoka koncentracija izlučivanja kroz mlijeko etosuksimida (Asamida), primidona, te fenobarbitala u Hydanphenu.
Alternativno se može davati midazolam intramuskularno (1 ampula od 15 mg = 3 ml), cime se prekida status za 1 - 5 sati. 3. Fenitoin se daje polako da bi se izbjegao pad tlaka.
Poznato je da pojedini lijekovi mogu uzrokovati miopatiju, kao što su: hidroksiklorokin, kolhicin, D-penicilamin, hidralazin, fenitoin i statini, ali izuzetno rijetko.
Medikamentozno liječenje; a) stariji pripravci: barbiturati, karbamazepin, hidantoinati, valporoična kiselina, fenitoin, etosukcinimid. b) pripravci nove generacije; lamotrigin, vigabatrin, klozepam, klobaza.
To je posebno važno kod istovremene primjene lijekova s uskom terapijskom širinom kao što su varfarin i fenitoin, ali i drugih lijekova koji se metaboliziraju preko navedenog enzima, kao što su diklofenak, losartan, glibenklamid.
Naime, 10 od 1089 žena koje su primale fenitoin dobilo je eklamptički napadaj, dok niti jedna žena koja je primala magnezijev sulfat nije imala napadaj.
Ti su lijekovi: karbamazepin, fenitoin, fenobarbiton, primidon, etosuksimid i troglitazon.
Fenitoin i fenobarbiton treba svakako izbjegavati zbog kozmetičkih i kognitivnih posljedica, ali isto tako i barbiturate koji su (sa i bez alkohola) jedna od najčešćih kombinacija kojima se mladi u toj dobi " predoziraju " u pokušaju samoubojstva ili parasamoubojstva, nerijetkih u toj dobi.
Takvi lijekovi su: diazepam, diklofenak, fluvastatin, ibuprofen, losartan, fenitoin, tamoksifen, varfarin...
Antikonvulzivi Antikonvulzivi, kao na primjer fenitoin, utječe na sposobnost tijela da apsorbira vitamin K.
Obavijestite liječnika ako uzimate sljedeće lijekove: - za liječenje depresije (npr. fluvoksamin, fluoksetin) - za liječenje nesanice - za liječenje tjeskobe i za smirenje - za liječenje alergije (antihistaminici) - za liječenje epilepsije (npr. fenitoin) - za liječenje žgaravice, gastritisa, čira na želucu ili dvanaesniku (npr. cimetidin, omeprazol, cisaprid) - za liječenje gljivičnih infekcija kože (npr. ketokonazol) - za ublažavanje jakih bolova (npr. morfin).
Potrebno je obratiti pažnju ako se koriste lijekovi protiv zgrušavanja krvi (varfarin), antiepileptici (karbamazepin, fenitoin) i tuberkulotici (izoniazid).
Lijekovi - terapija kojom se smanjuje funkcija štitnjače kod hipertireoze (metimazol, propiltiouracil) mogu uzrokovati hipotireozu, kao i niz drugih: litij karbonat, amiodaron, interferon alfa, interleukin-2. Bolesnici koji uzimaju nadomjesno T4 liječenje mogu ponovno postati hipotiroidni ako uz T4 uzimaju slijedeće lijekove koji smanjuju njegovo iskorištavanje: kolestiramin, soli željeza, fenitoin, karbamazepin
Dugotrajna upotreba lijekova koji sadrže fenitoin ili succinimide može smanjiti razinu piridoksina u krvi.
Značajnu hepatotoksičnost posjeduju lijekovi protiv epilepsije (fenitoin i natrijev valproat), neki antidepresivi i psihoaktivni lijekovi, rijeđe lijekovi protiv povišenog tlaka (metildopa, neki diuretici i beta-blokatori) i protiv srčanih aritmija (amiodaron).
Fenitoin, valproat, karbamazepin i fenobarbiton imaju FDA-kategoriju rizika D.
Žene sa katamenijalnim atakama, koje uzimaju fenitoin, fenobarbiton i metilfenobarbiton, imaju nižu koncentraciju navedenih antiepileptika i ako ih uzimaju u višim dozama.
Bolesnici koji boluju od padavice uzimaju lijekove koji (npr. fenobarbital ili fenitoin) izravno utječu na funkciju mikrosomskog enzimskog sustava jetre, pa može doći do deficita vitamina D, a time i do osteomalacije i osteoporoze.
Djeca predškolske dobi čije majke se u trunoći uzimale valproat, fenitoin, karbamazepin ili fenobarbiton pokazala su slabije rezultate inteligencije u odnosu na svoje vršnjake.
U skupini antiepileptičkih lijekova potencijalno visokog rizika nalaze se: valproat, fenitoin i fenobarbiton.
Važno je znati i da učinak zaštite od neželjene trudnoće može biti smanjen ako se uz kontraceptiv koriste neki lijekovi (fenitoin, barbiturati ili antibiotici poput rifampicina ili ampicilina).
Majke koje su sudjelovale u studiji uzimale su jedan od četiri uobičajena antiepileptika - karbamazepin, lamotrigin, fenitoin ili valproat (valproična kiselina)
Ja bio prvi na redu i krenem je pričati o tome, spomenem fenitoin, e, hajd ' reci sad koju o fenitoinu, pa o ostalim antiepilepticima.
Lijekovi koji se ne mogu uzimati sa Logestom su: fenobarbiton, fenitoin, primidon, karbamazepin, rifabutin, rifampicin, griseofulvin, modafinil i ritonavir jer ti lijekovi mijenjaju koncentraciju oralnih kontraceptiva u krvi
Ovde spadaju: litijum, triptofan, haloperidol, hlorpromazin, klozapin, alprazolam (ovi lekovi se koriste u terapiji depresije, anksioznosti i drugih mentalnih poremećaja), tramadol (analgetik) ili sumatriptan (lek protiv migrene), flekainid ili enkainid (lekovi za poremećaje srčanog rada), karbamazepin ili fenitoin (anti-epileptici), triciklični antidepresivi (npr. imipramin, dezipramin i amitriptilin), propranolol ili metoprolol (lekovi za povišen krvni pritisak) ili varfarin (antikoagulans)
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com