Folat, vitamin skupine B, zastupljen je u velikom broju namirnica, a posebice njime obiluje povrće.
Folat, vitamin skupine B, zastupljen je u velikom broju namirnica, a posebice njime obiluje povrće.
Folat koji se nalazi u životinjskim proizvodima je relativno stabilan pri kuhanju za razliku od folata iz biljnih proizvoda kojeg se može izgubiti kuhanjem, čak i do 40 %.
Alkohol zaustavlja pretvorbu homocisteina u metionin, ali taj učinak može biti zanemaren ukoliko se uzima dovoljna količina folata i vitamina B12. Kao i s metioninom, ti učinci su sporedni, ključni faktor je uzimanje tri tipa B vitamina: folat, B12 i B6.
Poznata još i pod nazivima folat i folacin ima važnu ulogu u sintezi eritrocita, dijeljenju stanica te je potreban za tvorbu genetičkog materijala, DNK.
Folat (prirodni oblik) ili folna kiselina (sintetizirani oblik) je vitamin B-skupine i po načinu djelovanja na ljudski organizam, osobito zadnjih godina izaziva sve veći interes.
Međutim, folat se reapsorbira u proksimalnim tubulima bubrega, što znači da se većina izlučenog folata reapsorbira.
Ta molekula se kasnije ponovno vraća u folat u reakciji koja istodobno pretvara homocistein u metilonin.
Prisutnost askorbinske kiseline u mlijeku štiti folat od oksidacije otopljenim kisikom. [ 1,2,3 ]
Bolesti jetre i transplantacija bubrega mogu rezultirati nedostatkom kolina, a istraživanja su pokazala da ljudi koji su na totalnoj parenteralnoj prehrani, a koja sadrži folat, vitamin B 12 i metionin, ali ne i kolin, mogu također razviti masnu jetru i oštećenja jetre.
Opis Folna kiselina (folat) spada u sastojke koje ljudsko tijelo dobiva isključivo hranom, a bitno je u stvaranju i sazrijevanju krvnih stanica.
Također, rastu i potrebe na mikronutrijentima nužnim za pravilan rast koštanog i vezivnog tkiva (kalcij, vitamin D, vitamin C) te povećano dijeljenje stanica (folat, vitamin B12, cink, željezo.) Iako je adekvatan unos svih mikronutrijenata osobito bitan, nekoliko ovih esencijalnih supstanci imaju kritičnu ulogu u trudnoći i zahtijevaju posebnu pažnju.
Nakon apsorpcije monoglutamat folat se prenosi do jetre te od tamo dalje prenosi do tkiva.
Folat se prenosi krvlju u slobodnom (1/3) ili vezanom obliku (većinom albumin), a prenosi se u stanice aktivnim transportom, tj. pomoću specifičnih prijenosnih proteina.
Jedite dovoljno voća i povrća koje će vam osigurati energiju, te žitarice koje su bogate B vitaminom (folacin ili folat).
Skupini pripadaju folna kiselina, koja je sastavni dio dodataka prehrani i folat, oblik vitamina B 9 koji se pojavljuje u hrani.
Folat u trudnoći Pri spomenu na folat, trudnice i žene koje to namjeravaju postati odmah pomisle na činjenicu da adekvatan unos tog vitamina u prvom periodu trudnoće pomaže pravilan razvoj ploda, tj. smanjuje rizik za pojavu deformacija neuralne cijevi.
Srećom, te se promjene neprestano ispravljaju zahvaljujući zaštitnim mehanizmima organizma, a važan faktor popravka grešaka na DNA te održavanja integriteta debelog crijeva je i folat.
Pokazalo se da folat sprječava proliferaciju stanica raka, a njihov nedostatak uzrokuje oksidativne lezije - oštećenja DNA jednaka onima uzrokovanim radioaktivnim zračenjem i kemijskim otrovima.
S obzirom na to da je folat topljiv u vodi, odnosno njegov se višak luči mokrenjem, neophodno je obratiti pažnju na svakodnevni adekvatan unos namirnica koje su izvor folata te prakticirati one načine termičke obrade koji uzrokuju minimalne gubitke tog vitamina.
Grašak je posebno bogat vitaminima B grupe (B12, B3, B6 i folat), koji su od ključnog značaja za dobar metabolizam masti, proteina i ugljikohidrata.
Druga istraživanja govore kako folat unesen prehranom, ili na drugi način, može pomoći u sprečavanju visokoga krvnog tlaka koji donosi veći rizik od srčanog i moždanog udara.
Čak neke od 13 priznatih vitamina (A, B1, B2, B3, B6, B12, folat, biotin, pantotenska kiselina, C, D, K, i E) tijelo apsorbira bolje iz sintetskih pripravaka nego iz hrane.
Folat (prirodni oblik folne kiseline) je vitamin B koji pomaže u prevenciji često fatalnih izobličenja kralježnice, poznatih kao spina bifida. (Samo iz tog razloga, opstetričari obično preporučuju uzimanje sintetizirane folne kiseline.) Velike količine folata sadrži i leća.
Vitamin B kompleksa, vitamin B 9, poznatiji kao folna kiselina, tj. folat, ima ulogu u poboljšavanju funkcije endotela i snižavanju količine homocisteina, također jednog od čimbenika rizika razvoja kardiovaskularnih bolesti.
Prije nego se skladišti u tkivima ili koristi kao koenzim, monoglutamatni folat se pretvara u poliglutamatni oblik folilpoliglutamat sintetazom.
Naziv folat je naziv za sve derivate pteroinske kiseline koji pokazuju vitaminsku aktivnost u ljudi, npr. folat i folna kiselina.
To je vrlo praktično primjenjivo svojstvo koje omogućuje dodavanje borovnice u hranu i korištenje za proizvodnju prehrambenih proizvoda, čijim procesuiranjem neće izgubiti svojstva antioksidativnih sastojaka. 100 g jestivog ploda sastav: Minerali Vitamini Kalcij - 6 mg Željezo - 0,17 mg Magnezij - 5 mg Fosfor - 10 mg Kalij - 89 mg Natrij - 6 mg Cink - 0,11 mg Bakar - 0,06 mg Mangan - 0.28 mg Selen - 0.6 mcg Vitamin C - 13 mg Tijamin - 0,048 mg Riboflavin - 0,05 mg Nijacin - 0,36 mg Pantotenska kiselina - 0,09 mg Vitamin B6 - 0,036 mg Folat - 6,4 mcg Vitamin A - 100 IU Ljekovito djelovanje Borovnica je poznata od davnina kao ljekovita biljka, a za različite ljekovite svrhe se koristi gotovo cijela biljka, ne samo plod.
Pozitivan učinak na zdravlje Kao koenzim, folat sudjeluje u stvaranju novih stanica i zato se njegov nedostatak najprije uočava tamo gdje je stvaranje stanica intenzivno, kao što su formiranje eritrocita i stanica probavnog trakta.
Kada se nalazi u hrani kao prirodan sastojak, naziva se folat, a najviše ga sadrže jagode, naranče, zeleno lisnato povrće i šparoge
MTHFR - umnažanjem dijela gena za metilen-tetrahidro folat reduktazu (MTHFR) pomoću PCR metode, uz specifične probe za C677T, utvrđen je homozigotni normalni ti gena (CC) za MTHFR
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com