I danas su u Zamasku dvije crkve; veća (na slici), u čijoj je unutrašnjosti glagoljski natpis iz 16. st. i manja (Sv. Martin) iz 12. st. koja je prije bila župna crkva.
I danas su u Zamasku dvije crkve; veća (na slici), u čijoj je unutrašnjosti glagoljski natpis iz 16. st. i manja (Sv. Martin) iz 12. st. koja je prije bila župna crkva.
Zajedno s Jakšom iz Sočerge izgradio je 1461. zvonik za župnu crkvu sv. Ivana u Predloki kraj Črnoga Kala, kako svjedoči glagoljski natpis kraj ulaza u zvonik: majstori Jakše i Benko iz Sučerge.
Na freskama je i poznati glagoljski natpis anonimnog glagoljaša.
Mada je kasnije doživjela nekakve pregradnje, od starog sakralnog objekta sačuvane su freske u apsidi kao i glagoljski natpis iz 1555.
Karakteristično ime Marušić, Marussich, Marrussi ", u Barbanu glagoljski natpis " u kući Petra Stankovića ", a za crkvu u Raši kaže da je " tipičan primjer neukusne tal. arhitekture/moderne/".
Glagoljski natpis na zvoniku uništen je 1921., ali je naknadno restauriran pa je danas na pročelju crkve Sv. Jurja (doljnji red, slika desno).
U unutrašnjosti crkve je drugi glagoljski natpis iz XV. st. - grobna ploča suca Matijaša - iznosi zanimljivosti prof. Deković.
Također, u Turnju nalaze se glagoljski natpis iz XVIII. st. kao i dva natpisa pisana bosančicom iz XV. st.
Ključne riječi Župa dubrovačka, hrvatski glagoljski natpis, 11. stoljeće, crkva Sv. Đurđa
U sastavu zidina blizu gradskih vrata (iz 1562) uzdiže se toranj iz 1552 (glagoljski natpis spominje majstora Gržinića) vis. 22 m.
XVII.st. na inicijativu župana i zbora vijećnika (glagoljski natpis spominje župnika, župana, starješinstvo, tršćanskoga biskupa i meštra Jurja Gržinića), koji su tada predstavljali gradsku vlast.
Glagoljski natpis na papiru na predeli datira ga u 1529., rad Antuna s Padove (Kašćerge).
Sažetak Glagoljski natpis na ulomku antičkoga crijepa (teguli) pronađen je 2007. prilikom arheološkoga istraživanja groblja kraj crkve sv. Đurđa između mjesta Petrače i Buića u Župi dubrovačkoj, kraju smještenom nekoliko kilometara istočno od Dubrovnika.
Nakon čišćenja otkrivena su 102 slova pa je to po dužini teksta drugi glagoljski natpis najranijega glagoljskoga razdoblja 11. - 12. st., odmah poslije Baščanske ploče.
Odmah iznad ulaza u crkvu, u koju se ulazi kroz zvonik, nalazi se poduži glagoljski natpis koji govori o gradnji i graditeljima crkve.
O tome govori glagoljski natpis uzidan u pročelje crkve koji je, kao i ostali vidljivi natpisi pisani glagoljicom, uništen 1921. godine od strane talijanske vlasti.
GRDOSELO - župna crkva Marije Božje od Zdravlja; sjeverno od naselja nalaze se ostaci srednjovjekovnog Starog grada, do kojeg se stiže označenom planinarskom stazom, gdje je u ruševinama crkve sv. Ane pronađen glagoljski natpis iz druge polovice 12. st. (Grdoselski ulomak).
ZAMASK - spominje se od 1177. godine; nekad je posred naselja prolazila austrijsko - mletačka granica; u sjevernom zidu crkve sv. Mihovila glagoljski natpis iz 1576. Ispod Zamaska je crkva sv. Marije Magdalene sa zidnim slikama iz 1400. god. i glagoljskim grafitima.
Crkva sv. Sebastijana izgrađena je 1559. kao zadužbina Ivana Jedrejčića, kako svjedoči dvojezični i dvopismeni (lat. i glagoljski) natpis ugrađen u pročelje.
Očuvan je nadgrobni glagoljski natpis popa Matušića iz 1588. U naselju su očuvani dijelovi kuća iz XV. i XVI.st., te gradska loža iz XVII.st.
Na juž. zidu crkvice ugrađen je ulomak ploče s rustičnim kasnoant. prikazom Silvana, na kojem je naknadno u XI.st. uklesan glagoljski natpis.
Župna crkva sv. Mihovila Arkanđela izgrađena je 1900., ali na mjestu got. kapele iz 1178., iz koje potječe i glagoljski natpis iz 1576. na kamenoj kustodiji.
Predstavlja glagoljski natpis, ispravu isklesanu u 13 redaka teksta koja govori o donaciji hrvatskog kralja Zvonimira (1075 - 1089) crkvi sv. Lucije u Jurandvoru, gdje je Bašćanska ploča pronađena umetnuta u crkveni pločnik. " Uz stručno vođenje pogledali smo, u obnovljenom dijelu samostana, kratki dokumentarni film o Bašćanskoj ploči i kompleksu sv. Lucije, te posjetiti samu crkvu.
Iz stare Gradine je donesena ploča koju su uzidali iznad vrata župne crkve sv. Jerolima, na kojoj je glagoljski natpis s 1495. godinom.
Ljepotu i raznolikost osjetit ćete bilo da započnete svoj posjet općini od kršanskog Kaštela, gdje je pronađen Istarski razvod, plominske crkvice Sv. Jurja Starog koja krije najstariji poznati glagoljski natpis Plominski natpis, zapadnih masiva Učke i kaštela Kožljak, romaničke crkve Sv. Kvirina i freske iz 15. stoljeća s detaljima prikaza poklonstva poznatog slikara Alberta, mjesta Čepić i istoimenog jezera koje se isušuje i pretvara u obradiva polja ili od najmlađeg naselja u Istri - Potpićna.
Bosne 1578. Župna crkva Blažene Djevice Marije izgrađena je u XVIII.st. na mjestu prijašnje, od koje potječe glagoljski natpis iz 1475. Župa se spominje 1177., a od 1788. do 1992. bila je kapelanijom župe Pazinski Novaki.
Kraj Batluga je crkva Sv. križa, izgrađena 1906. na mjestu starije, o kojoj svjedoči glagoljski natpis iz 1594. Crkva ima lopicu i preslicu s dvama zvonima.
Na konferenciji za novinstvo Darko Deković je kazao da bi taj ulomak, promjera od oko pet centimetara, mogao biti najstariji do sada pronađen glagoljski natpis na kopnu između Plomina i Senja.
Predstavlja glagoljski natpis, ispravu isklesanu u 13 redaka teksta koja govori o donaciji hrvatskog kralja Zvonimira crkvi sv. Lucije u Jurandvoru, gdje je Bašćanska ploča i pronađena umetnuta u crkveni pločnik.
U crkvi je glagoljski natpis na podnožju škropionice iz 1557. U južnoj, gotičkoj kapeli nalazili su se ostatci zidnih slika.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com