tretirani gomolji ne smiju se koristiti za ishranu, krmu i industrijsku preradu,
tretirani gomolji ne smiju se koristiti za ishranu, krmu i industrijsku preradu,
Jestivi gomolji pojedinih vrsti sličnih nekim malim krumpirima u Kolumbiji, sjevernim dijelovima Anda u Južnoj Americi se uzgajaju kao prehrandbena namirnica.
Sve vrste podzemnih stabljika, kao što su lukovice, podanci i gomolji, kod njih su česte.
Sjemenski se krumpir može uspješno uzgajati samo u područjima sa sporim tempom izrođivanja, odnosno u regijama gdje nema uzgoja stolnog ili jestivog krumpira (takvi su usjevi izvori virusnih zaraza koje lisne uši prenose na obližnje sjemenske usjeve) i geografskim širinama bez visokih ljetnih temperatura (gomolji s polja koja tijekom ljeta budu izloženi toplinskom stresu u pravilu budu fiziološki stariji i manje pogodni za novu sadnju).
Gomolji su nakon primjene sredstva zaštićeni 3 mjeseca.
Iznad toga stavlja se sloj rahle zemlje u koji se sade gomolji božura.
Ljekoviti su gomolji, vratenasti i izduženi, koji sadrže polisaharid inulin (za razliku od krumpira koji sadrži škrob).
Gomolji se sade kasno ljeti ili rano u jesen na dubinu od 20 cm.
U alpinariju se gomolji sade u smjesu ilovače, listovače i krupnog pijeska.
Čičoka njome se kunići mogu hraniti tijekom cijele godine (zeleni listovi tijekom ljeta, a zimi posušena stabljika te gomolji).
Gomolji čičoke imaju 80 % vode i 20 % suhe tvari, kod lisnate mase omjer iznosi 70 i 30 %.
Nitko, naime, od saditelja nije naslućivao u novoj biljci otrovne tvari, niti je posumnjao da se ne smiju jesti zeleni plodovi, već samo gomolji na koje se nitko od njih nije uopće obazirao.
Tada im je postalo jasno da za jelo nisu plodovi nego samo gomolji.
Isto tako mogu se rano u proljeće staviti gomolji da proklijaju, a kada izboji dosegnu visinu od 2 cm podijele se gomolji na 2 - 3 dijela, svaki s po jednim izdankom.
Vodič u sastavljanju dnevnog menija može biti " piramida zdrave prehrane " koja se dijeli u šest dijelova, a svaki sadrži jednu grupu hrane: na dnu je osnovna hrana koja mora biti u prehrani zastupljena u većim količinama (žitarice naravno bez glutena i gomolji), ona na vrhu (masti) mora biti zastupljena u manjim količinama.
Mesnati gomolji, ponekad nalik na rizome, šire se pod zemljom te stvaraju grmaste oblike uspravnih nadzemnih izdanaka.
Dijelove koje ste odstranili iskoristite za stvaranje novog nasada, tako da gomolji budu samo do polovice prekriveni zemljom.
Ne tretirati usjeve koji su pod stresom (klimatski uvjeti, stagnirajuća vode, napad štetnika i bolesti, manjak hranjiva i sl.) Sredstvo je štetno za domaće životinje. Ne koristiti tretirane usjeve, sijeno i žetvene ostatke kao hranu (ili stelju) za životinje. Ne smije se koristiti alkohol etoksilat adjuvant za desikaciju krumpira ili graška. Ako je krumpir ponikao, ne tretirati po velikim vrućinama i sušnim uvjetima i ako krumpir slabo napreduje (mali i bolesni gomolji). Izbjegavati tretiranje u izrazito sušnim uvjetima u hmelju i kod desikacije krumpira. Kako bi se izbjegla oštećenja gomolja krumpira tretiranje treba obaviti na srednje teškim, teškim i organskim tlima 5 dana nakon navodnjavanja ili nakon što je palo 13 mm kiše. Prerano tretiranje nezrelog sjemena uljane repice može uzrokovati slabiju klijavost i manju hektolitarsku masu, a ako se zakasni s tretiranjem pad prinosa zbog lomljenja komuški.
Isto tako potrebno je paziti da se ne potrgaju podzemni gomolji.
Same oblikovane kao tajanstveni gomolji, glasnici zemlje, poput keramičkih sarkofaga u obliku krumpira, u koje su Inke sahranjivali svoje mumificirane poglavice, a mi svaki svoga Niku, buntovnog tribuna krumpira iz konavoske crnice, kojima je nemoguće naći premca jer se njihov najvatreniji zagovornik već odavno vratio svojoj škuroj zemlji.
Biljka stvara nekakav oblik izdanaka ili podanaka (gomolji kod krumpira, vriježe kod jagoda, vitice vinove loze, reznice, povaljenice i slično) i ti se dijelovi otkidaju od roditeljske jedinke i samostalno se razvijaju.
Ne smije biti poslagano više od šest vreća jedna na drugu jer bi se gomolji u donjim vrećama mogli oštetiti te oboljeti od skladišnih bolesti.
U prostor predviđen za spremanje krumpira gomolji se skladiše do visine od 1,5 m.
Podzemne stabljike, odnosno gomolji krumpira nisu otrovni i predstavljaju hranu koja obogaćuje našu prehranu.
Očito je da niti sorte krumpira nisu jednako osjetljive ill otporne na bijelu nogu, pa su primje-rice manje oštećene bile Marabel i Amorosa, a raspucali gomolji od rizoktonije uočeni su na sortama Kondor, Desiree, Carrera, Tresor, Red Scarlet, Artemis, Impala, Kuroda, Aladin, Adora, Jaerla i dr. Bolest se ne može suzbijati prskanjem fungicidima nadzemnih biljnih organa (cime), pa još jednom upozoravamo na osnovne značajke uzročnika bolesti, kako bi se u sadnji krumpira sezone 2007. godine poduzele preventivne mjere radi sprječavanja još većih šteta.
Ako ne uspijemo oguliti pokožicu, gomolji su spremni za vađenje.
Možda ćemo tek kasnije po našem smrdljivom zadahu shvatiti da su to bile neke čudne ljepljive grudice, smeđi kašasti gomolji koje nismo dobro prožvakali.
Ovdje gomolji jednostavno ulaze u zemljane kanale, a opasnost od suše je minimalna.
Tartufi - ekskluzivne gljive Tartufe nećemo naći u našim uobičajenim prodavaonicama, one su podzemne gljive, ili gomolji, a predstavljaju pravo bogatstvo.
Pored toga, značajnije se smanjuju gubici koji se pojavljuju disanjem uskladištenih gomolja čime se gomolji štite i od gubitka vlage i hranjivih tvari.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com