Hram Kom Ombo kultna je građevina koja je bila posvećena dvama božanstvima Sebeku s krokodilskom glavom i Horusu sa sokolovom glavom.
Hram Kom Ombo kultna je građevina koja je bila posvećena dvama božanstvima Sebeku s krokodilskom glavom i Horusu sa sokolovom glavom.
što dobimo klanjanjem Horusu (Suncu) i dali se može prakticirati klanjanjem drugim planetima kao što su Mars, Jupiter... itd, ili možda npr.
Poneki autori gledaju Ozirisa kao boga vegetacije, onoga koji umire i ponovno uskrsava, kako se to susreće u mitovima o Ozirisu, Izidi i Horusu.
Priča o Isusu koja se nudi u Evanđeljima ustvari je gotovo identična priči o ranijim bogovima-spasiteljima Krišni i Horusu.
Zato je hram u Edfuu i posvećen bogu Horusu.
Zatim Abrahadabra, koji je sastavni dio molitve Horusu a gotovo identičan našem ' ' Oče Naš ' '.
Neka je vječna slava Horusu, Osvajajućem Okrunjenom Djetetu
Ostali prihvatljivi prijevodi " Ankh - Hor " ili " Ankhhor " su " Nek živi Horus ", " Živi Horus " i " Život Horusu ".
Nastavak krstarenja prema Edfu i posjeta hramu bogu Horusu koji je jedan od najsačuvanijih hramova u Egiptu.
U knjizi se navodi da je priča o Horusu priča o uskrsnuću Ozirisa, o težnji upućenika da se uzdigne iznad iskušenja smrti i da se trijumfalno vrati u život.
Poslije dugog suđenja i borbe dvaju bogova, Horusu je vraćeno njegovo pravo na prijestolje Gornjeg i Donjeg Egipta.
Ali vjerujem ti da te na poseban način, više nego bilo što drugo, tvome bogu Horusu uzdiže pogled na skupu, raskošnu građevinu podignutu njemu u čast.
Ime agencije Atlas Airtours šifra je za okupljanje hrvatskih turista pred ulazak u hram u Edfuu, posvećen bogu Horusu, možda najočuvaniji hram uopće.
Jutarnji posjet hram Edfu: obilazak jednog od najbolje očuvanih hramova (bio gotovo cijeli zatrpan u pijesku) koji se gradio oko 200 godina i posvećen je bogu Horusu (sa sokolovom glavom), a nalazi se na mjestu sudbinskog sukoba Horusa (mladog sunca) i njegovog zlog strica Seta za vlast nad svijetom.
Obilazimo veličanstveni hram uz Nil, dvostruki hram posvećen bogu Sobeku (s krokodilskom glavom) i bogu Horusu starijem (Harirusu).
Isto tako Horusu se pripisuje rođenje 25. prosinca, što je jednostavno netočno.
Horusu je majka bila Izida, a dokumentarac joj pripisuje i drugo ime ' Meri ' te djevičanstvo no te informacije jednostavno ne možemo saznati ni iz kakvih izvora.
Nije raspet na križ (ova metoda kažnjavanja je izmišljena puno poslije nastanka mitova o Horusu), umro i treći dan uskrsnuo.
Sagrađen je za vladavine šest Ptolomeja, a u čast Horusu, bogu s glavom sokola.
Pristup mitologiji i tehnološkom napretku svijeta strašno je zanimljiv; spominju se mnogi bogovi, počevši od Odina prema Lokiju, Horusu, Anubisu itd. u čudnim obličjima.
Ra koji predvodi bogove koji trebaju presuditi u sporu nije osobito sklon Horusu.
Sličnu okosnicu imaju neki bliskoistočni mitovi, izravno i najutjecajniji u kasnoj antici je egipatski mit o Izidi, Ozirisu i Horusu.
To je učinio tako što je Horusu izbio lijevo oko, Mjesec, ili tako što se s njim natjecao u smjenjivanju lika.
Drugi bogovi su riješili sukob tako da su dali vlast u zemlji Horusu, Seta su protjerali budući je bio loš, opak i zao, a Osirisu su dali da bude bog podzemlja gdje je vagao grijehove novoumrlima u tom nekom prolazu i ako vaga prevagne na loše onda ih fino popapa neka zvjerčica, a ako ne onda šibaj dalje po putu.
Legende o Horusu stare su tisućama godina, a s Isusom mu je zajedničko sljedeće; Horusa je rodila djevica Izida-Meri 25. prosinca u špilji/jaslicama, rođenje je najavila zvijezda na Istoku, a prisustvovala su mu trojica mudraca; kao dijete je bio učitelj u hramu, a kršten je u dobi od trideset godina; Horusa je krstio »Anup Krstitelj«, koji kasnije postaje »Ivan Krstitelj«; imao je dvanaest učenika; izvodio je čuda i jednog čovjeka po imenu El-Azar uskrisio je iz mrtvih; hodao je po vodi; preobražen je na gori; bio je razapet, pokopan u grobnici i nakon toga je uskrsnuo; i on je bio »Put, istina, svjetlo, Mesija, pomazanik, sin Božji, sin čovjekov, dobri pastir, Božji jaganjac, Riječ« i tako dalje; bio je »ribar« i povezivali su ga sa jaganjcem, lavom i ribom (»Ichthys«); Horusov osobni pridjevak bio je »Iusa«, »vječni sin« »Ptaha«, »Oca«; Horusa su zvali »KRST« odnosno »Pomazanik« davno prije kršćana
Saćem te podhitno ubijem (Horusu): Pevajte mi glasnije
Kreten će me ubije... spasavaj glavu, Jeremijo... (horusu): Pevajte nešto lepo, o cveću... nemojte ružno, molim vas
Od bijesa je Horusu odsjekla ruku, ali mu ju je odmah zatim vratila i počela mu sama davati ' ručni rad ', kako bi njegovo tijelo u potpunosti vratila u funkciju
Korijeni masonstva ili slobodnog zidarstva vuku čak od Babilona i starog Egipta što se očituje i u samim njihovim simbolima (kao što je i ovaj sa početka posta u kojemu je prikazana piramida na čijem se vrhu nalazi tzv. svevideće oko koje pripada egipatskom božanstvu Horusu).
Doručak i odlazak prema Kom Ombu gdje ćete razgledati dvojni hram, posvećen bogu Sobeku i bogu Horusu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com