Najznačajniji su antituberkulotici IZONIAZID, RIFAMPICIN, PIRAZINAMID, STREPTOMICIN, ETAMBUTOL.
Najznačajniji su antituberkulotici IZONIAZID, RIFAMPICIN, PIRAZINAMID, STREPTOMICIN, ETAMBUTOL.
Lijekovi: izoniazid H, rifampicin R, pirazinamid Z, streptomicin S, etambutol E.
Kod 38 % sojeva utvrđena je monorezistencija na antituberkulotike iz prve linije, a najzastupljeniji je bio streptomicin (S) s 17,5 % sojeva, slijedi izoniazid (H) s 16,3 % i etambutol (E) s 0,4 % sojeva.
SZO je 2008. godine u dijagnostički algoritam uveo hibridizacijske testove (line probe assays) za otkrivanje rezistencije na rifampicin i izoniazid.
Tu spadaju tioacetazon, amoksiklav, klofamizin, imipenem/cilastatin, klaritromicin, izoniazid u visokoj dozi.
Iznimno se po procjeni specijalista može provoditi i tromjesečna terapija s dva lijeka, izoniazid plus rifampicin (3 HR), uz posebne mjere opreza.
RIFAMPICIN i PIRAZINAMID su tu najdjelotvorniji, izoniazid slabije, ostali vrlo slabo.
Incidencija PRIMARNE REZISTENCIJE u SAD na izoniazid je 2 - 5 %, mehanizam: lijek ne ulazi u bakteriju/ne apsorbira ga.
Multirezistentna tuberkuloza definira se kao tuberkuloza uzrokovana Mycobacterium tuberculosis koji jein vitro rezistentan na izoniazid i rifampicin, s rezistencijom na bilo koji drugi lijek ili bez nje.
Liječenje LTBI-a kod kontakata oboljelih od tuberkuloze rezistentne na izoniazid vrši se rifampicinom tijekom 4 mjeseca (4 R) u dozi od 10 mg/kg, a ukupna dnevna doza ne smije prijeći 600 mg.
Ako koristite slijedeće lijekove, prije upotrebe FIBRALGIN 500 mg tableta, konzultirajte se s Vašim liječnikom: - oralni antikoagulansi (lijekovi protiv zgrušavanja krvi) - paracetamol i u malim dozama može pojačati djelovanje ovih lijekova - antikonvulzivni lijekovi (lijekovi za liječenje epilepsije), hormonski kontraceptivi kao i drugi lijekovi koji stimuliraju enzime jetre (npr. antibiotici rifampicin i izoniazid) mogu ubrzati metabolizam paracetamola i povećati rizik od oštećenja jetre - fenotiazini (lijekovi za liječenje shizofrenije i drugih psihičkih oboljenja) - paracetamol u bolesnika koji se redovito liječe fenotiazinima može izazvati jaku hipotermiju (sniženje tjelesne temperature) - metoklopramid i domperidon (lijekovi koji stimuliraju pražnjenje želuca) ubrzavaju apsorpciju paracetamola
Također, brojni lijekovi mogu prouzročiti kronični hepatitis uključujući izoniazid, metildopu, nitrofurantoin te acetaminofen.
Testiranje je obavljeno na 47 Južnoafrikanaca sa upravo dijagnoziranom tuberkulozom otpornom na dva standardna leka - " izoniazid " i " rifampin ".
U liječenju koristiti lijekove 2. crte, odnosno izoniazid doživotno.
U slučaju kada testovi rezistencije uzeti na početku terapije pokažu rezistenciju na izoniazid i na rifampicin, i to kod bolesnika koji je BK pozitivan na kraju početne faze liječenja, očekivanja za konverziju sputuma su mala.
Sigurnost primjene pirazinamia u trudnoći nije utvrđena, ipak se savjetuje 6 mjesečni režim liječenja kombinacijom izoniazid, rifampicin i pirazinamid, kada je to moguće.
Najučinkovitiji IZONIAZID, slijede etambutol i rifampicin.
Postoje određeni lijekovi kao što je izoniazid koji se koriste u liječenju tuberkuloze a mehanizam djelovanja im se sastoji u blokadi funkcije piridoksina.
Najaktivniji su IZONIAZID i RIFAMPICIN, usko im slijede etambutol i streptomicin.
NEDOSTATAK: nedostatak se javlja kod primjene nekih lijekova (izoniazid, cikloserin, penicilamin, inhibitori MAO) ili je vezan za nedostatak drugih vitamina B skupine.
Najznačajniji antituberkulotici su izoniazid (H), rifampicin (R), pirazinamid (Z), streptomicin (S) i etambutol (E).
Preporučeni nastavak režima uključuje izoniazid i rifampicin u trajanju od četiri mjeseca.
Akutni nedostatak B6 može se javiti pri uzimanju nekih lijekova (izoniazid, cikloserin).
Populacija je osjetljiva na izoniazid, manje na rifampicin, streptomicin i etambutol.
S obzirom na broj i vrstu lijekova na koje je izolirani Mycobacterium tuberculosis dokazano rezistentan, postoje četiri kategorije rezistencije: monorezistencija (rezistencija na jedan lijek), polirezistencija (rezistencija na više od jednog lijeka, osim izoniazida i rifampicina), multirezistentna tuberkuloza (MDR-TB; rezistencija najmanje na izoniazid i rifampicin), prošireno rezistentna tuberkuloza (ekstenzivna rezistencija XDR-TB; uz dokazanu multirezistentnu tuberkulozu postojeća rezistencija na bilo koji kinolon, i na najmanje jedan od parenteralnih lijekova drugog reda: kapreomicin, kanamicin i amikacin).
Ne djeluje na druge mikroorganizme, bakteriostatik, inhibira rast MT koji su rezistentni na izoniazid i streptomicin.
Kada testovi rezistencije uzeti na početku terapije pokazuju rezistenciju na izoniazid ili rifampicin, nastavlja se liječenje pod kontrolom - u bolnici, s time da se umjesto njih uvrste dva druga AT.
Obično ide u fiksnoj kombinaciji s eutizonom, bakteriostatik, koristi se da bi se spriječio nastanak rezistencije na izoniazid, naročito u nastavku terapije u dugotrajajućim režimima.
Kombinacije fiksnih doza dva (izoniazid i rifampicin), tri (izoniazid, rifampicin [ ili rifampin ] i pirazinamid) ili četiri lijeka (izoniazid, rifampicin, pirazinamid i etambutol) osobito se preporučuju, naročito kada se konzumacija lijekova ne prati.
U nastavku liječenja ili stabilizacije primjenjuju se 3 lijeka, izoniazid, rifampicin i etambutol (5 HRE).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com