Jabučna kiselina, uz vinsku, mliječnu, limunsku, spada u nehlapive kiseline kojih je u vinu između tri i deset grama po litri.
Jabučna kiselina, uz vinsku, mliječnu, limunsku, spada u nehlapive kiseline kojih je u vinu između tri i deset grama po litri.
Jabučna kiselina daje oporost vinu i vinari je malolaktičkom fermentacijom pretvaraju u blažu i nepcu ugodniju mliječnu.
Jabuku napada nekoliko vrsta lisnih uši, a najznačajnije su: Jabučna zelena uš (Aphis pomi) čije se kolonije najčešće uočavaju na vršnom lišću koje se zbog sisanja blago deformira, ali ne mjenja boju; Jabučna pepeljasta uš (Dysaphis plantagineae) čije se kolonije javljaju uglavnom na lišću zbog čega se ono kovrča oko središnje žile, posvijetli i osuši se; Jabučne uši šiškarice (Dysaphis spp.) uzrokuju deformaciju listova koje poprima purpurno crvenu boju, a na naličju su vidljive kolonije uši; Jabučna krvava uš (Eriosoma lanigerum) koja se najčešće naseljava na mjestima rezidbe.
Vinska kiselina najjače disocira, jabučna slabije, a ostale kiseline još slabije.
Jačubna dijeta i Cactus Diet kapsule se izvrsno uklapaju, jer Jabučna dijeta djeluje na aktivaciju metabolizma i smanjenja osjećaja gladi, dok Cactus dijeta povoljno djeluje na masnoće iz hrane i masne naslage.
Kisela ljuta jabučna paprika je jedno od najomiljenijih kiselih povrća u Mađarskoj.
Zatim se oguli; takav način skidanja kore daje najkvalitetniju drogu u obliku cijevi.Ljekovite i djelotvorne tvari: u kori krkavine utvrđeni su oksimetilantrahinoni (vjerojatno jednaki emodinu rabarbare) frangula kiselina, jabučna kiselina, kalcijev oksalat, više smola i eterično ulje, a dokazana je i velika količina vitamina C.
Ako se ono proizvodi od jače kiselih jabuka, zbog povećanog sadržaja [ [ jabučna kiselina jabučne kiseline ] ] preporuča se takav proizvod piti dok je još mlado, i dok još nije prevreo sav šećer.
Za one kod kojih je povišena slično liječenje je zabranjeno, zato što jabučna kiselina može izazvati neugodu, pa čak i bol.
Uz vinske alkohole, organske kiseline (vinska, jabučna, octena), glukozu i fruktozu, aromatske, fenolne te dušične tvari, posebnu pažnju treba posvetiti količini i sastavu minerala kako u crnim tako i u bijelim vinima.
Glavne kiseline koje se nalaze u vinu su vinska kiselina i njen derivat te jabučna kiselina i njen derivat.
BRUSNICA Aktivne tvari: sadrži organske kiseline (jabučna, limunska, kininska, benzoična, hipurična) i proantocijanidine (OPC) jedinstvene za ovaj plod.
Zreli plodovi sadrže oko 83 posto vode, oko 15 posto ugljikohidrata, od kojih 12,5 posto invertnog šećera, koji je lako usvojiv u prehrani, zatim 1,4 posto saharoze, 0,7 posto organskih kiselina (iskazano kao jabučna), vrlo malo masti i bjelančevina i pektina, a dosta vitamina A, B12, C i minerala, od kojih su najzastupljeniji: kalcij, fosfor i željezo.
Njegove najvažnije ljekovite tvari nalaze se u organskim kiselinama (jabučna, limunska i mliječna) kojih ima oko 5 %, dok ih jabuke sadrže samo 1 %.
Pola šalice maslaca sadrži 900 kalorija i 92 grama masnoće, dok jabučna kaša ima oko 50 kalorija i nimalo masnoće.
" Sunčana " jabučna značka prepoznatljivog oblikovanja pakiranja s imenom zadružnih proizvođača, kao znamka zajedničkog udruženog proizvoda, svoju uspješnost prodaje i potvrdu proizvodnje nalazi preko svjetskih trgovačkih lanaca Konzuma i Kauflanda.
Tu je možda gram prirodnog šećera, a ostali ugodni okusi rezultat su spontane malolaktičke fermentacije, kojom se gruba jabučna kiselina pretvara u ugodnu mliječnu, te dvogodišnjeg odležavanja u drvenim bačvama.
Najpoznatije su limunska ili citronska, vinska, jabučna i sl.
U cijeloj biljci ima željeza, kalija i natrija, a u plodovima je prisutna jabučna kiselina.
Med je bogat različitim organskim kiselinama, kao što su vinska, jabučna, mravlja...
Ukupne kiseline u vinu, a to znači sve organske (od kojih je najviše zastupljena mliječna, jabučna, vinska, limunska, jantarna (ili sukcinska) i octena) i anorganske (od kojih je naročito kod mladih vina zastupljena karbonatna (što se još uvijek u nas označava kao ugljična) izražene kao vinska, određuju se po već opisanom postupku kojim se ukupne kiseline određuju u moštu.
U medu se nalaze minerali, aminokiseline, visoko vrijedne organske kiseline kao što su mravlja, jabučna, limunska, octena, jantarna kiselina, pigmenti, razni derivati klorofila, vosak, inulin te elementi kompleksa vitamina B.
Nehlapljive kiseline su vinska, jabučna, mliječna, limunska
Što su mjehurići manji i iskrenje dulje, šampanjac je kvalitetniji jabučna kiselina malolaktičkom fermentacijom najčešće se pretvara u nježniju, mliječnu kiselinu.
Od štetnih kukaca koji su sada prisutni i prave velike probleme u nasadima jabuke su crveni voćni pauk (Panonychus ulmi), krvava uš (Eriosoma lanigerum), jabučna mušica listarica (Dasineura mali), jabučni savijač (Cydia pomonella), moljac kružnih mina (Leucoptera malifoliella).
U nasadima jabuka u Baranji mjestimično se javila i jabučna mušica listarica (Dasineura mali) čije ličinke, koje su crvenkaste boje, uzrokuju uvijanje lisne plojke.
Alfa-hidroksi-kiseline (AHA) Ove prirodne tvari - jabučna kiselina (iz jabučnog soka), limunska kiselina (iz limuna), vinska kiselina (iz vina) i mliječna kiselina (iz kiselog mlijeka) - uklanjaju mrtve stanice kože i odčepljuju pore, i time kožu čine čišćom i ljepšom.
Jabučna dijeta su šumeće tablete na bazi jabučnog octa i inulina.
Osim mravlje, u relativno većim količinama prisutne su i oksalna, maslačna, octena, limunska, vinska, jabučna, piroglutaminska, mliječna, benzojeva, maleinska, glukonska, valerijanska, jantarna, pirogrožđana, α-ketoglutarna, glikolna, 2,3 - fosfogliceratna.
Pomada, fr. pommade, tal. pomata, mirisna je mast, i to upravo jabučna mast, koja se pripremala od masnoće i jabučnoga soka.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com