Retrospektivna izložba Jagode Buić, s izborom reprezentativnih radova iz cjelokupnog opusa te hrvatske umjetnice svjetskog ugleda, otvorit će se 20. lipnja u Muzeju za umjetnost i obrt (MUO), najavljeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare.
Retrospektivna izložba Jagode Buić, s izborom reprezentativnih radova iz cjelokupnog opusa te hrvatske umjetnice svjetskog ugleda, otvorit će se 20. lipnja u Muzeju za umjetnost i obrt (MUO), najavljeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare.
I ne samo dubrovačke, jer je redajući uspješne uloge u Gavelli, među kojima je Richard III u režiji Jagode Buić, samo jedna od mnogih, osvajao je i naklonost zagrebačkih ljubitelja kazališta.
Što bi bio prekrasni " vrt skulptura " u Bolu na Braču Ivice Karninčića, poznatoga gospodarstvenika, bez kamenih " Idra " Jagode Buić, rođene Splićanke i jedne od najvećih hrvatskih umjetnica koja je već ostavila trag i u najeminentnijim svjetskim " kućama umjetnosti "?
Sada se pripremam za otvaranja izložbi Jagode Buić i Šime Perića.
U splitskim carskim podrumima, primjerice, Matko Trebotić je izložio rad Ljetovanje na Kubi/Guantanamo Beach, a zamijećeni su i noviji crteži Jagode Buić-Wutke, Hommage Meštroviću rad Brace Dimitrijevića iz " dubrovačke " serije hommagea umjetnicima, pa fotografije iz ciklusa Ljudske katedrale njemačkog autora Dietera Bluma, koji će biti zastupljen i na idućem venecijanskom biennalu, te performans Roberta Reschkowskoga.
Nabucco se vratio u svoj splitski zavičaj, Peristil, odakle je u neponovljenoj likovnoj ljepoti kostima Jagode Buić, s tek neophodnim scenografskim naznakama Rudolfa Bunka, u jednostavnoj ali suvisloj režiji Tomislava Kuljiša i s nezaboravnim Antom Marušićem u naslovnoj ulozi 1962. krenuo na osvajanje splitske publike (konkurirala mu je samo Aida).
Kao veliki uspjeh, proizašao iz suradnje dvaju gradonačelnika istaknut je i izravni let Dubrovnik - Venecija dva puta tjedno, a kao sljedeći projekt predložena je suradnja na organizaciji izložbe Jagode Buić, hrvatske umjetnice s dubrovačkom i venecijanskom adresom.
Tako je jedini glumac Rene Medvešek predstavu mogao odigrati ispod slikovitih tapiserija Jagode Buić koja je postale scenografkinja iz nehata i tako dodatno likovno i metaforički obogatila predstavu koja je publiku ostavila bez daha. () Predstavom KONTRABAS u kojoj je beskrajno dirljivo i u jednom dahu kreirao lik duboko nesretnog kontrabasista ukopanog u činovnički mentalitet simfonijskog orkestra, Medvešek se potvrdio kao glumac u naponu snage.
Izloženo je više od 200 radova Jagode Buić.
Ova je izložba jedinstvena i neponovljiva prilika da se hrvatska javnost upozna s radom Jagode Buić, umjetnice koja proteklih četrdesetak godina najvećim dijelom stvara u Parizu.
Retrospektiva Jagode Buić najveći je projekt MUO-a u prvoj polovici ove godine, istaknuo je Miroslav Gašparović, ravnatelj tog muzeja.
Publika koja svakodnevno posjećuje retrospektivnu izložbu Jagode Buić kao i brojnost uzvanika na svečanom otvorenju (u Muzeju za umjetnost i obrt, potkraj lipnja) ukazuju na uspješnost tog projekta.
Stradun, otok Lopud, Vrt palmi hotela Excelsior (u kojem inače supružnici Samardžić stalno odsjedaju) te uvala Kolorina u blizini kuće umjetnice Jagode Buić, na neko će vrijeme upasti u vremeplov te postati lokaliteti u doba Drugog svjetskog rata kada se radnja romana i događa.
U sedamdesetogodišnjoj praksi možemo se podičiti Hrastinom nefunkcionalnom Figom u pirju u Marmontovoj i Ružom vjetrova Jagode Buić poviše Labuda, koje ipak uspješno odolijevaju estetici i uvjerenjima, te spomenikom braniteljima Joze Vrdoljaka ispred Banovine, koji je čekao 14 godina i prošao tri neuspjela natječaja.
Nažalost, ali s pravom, jer ga se previše nagrizalo, u tu svrhu nema više prekrasnog splitskog Peristila (umjesto što se nepotrebno zadiralo u njegovu arhitekturu, trebalo je djelovanje prepustiti samo njegovoj jedinstvenoj ljepoti kao što je to na početku tadašnjih Splitskih ljetnih priredaba radio scenograf Rudolf Bunk uz pomoć kostimografkinje Jagode Buić).
Nedaleko od njih, 50 metara istočnije u odnosu na raniju lokaciju, naći će se i poznata umjetnička instalacija Ruža vjetrova Jagode Buić.
Na zagrebačkoj izložbi izloženi su radovi slikara i kipara Vojina Bakića, Jagode Buić Wuttke, Marije Ujević Galetović, Nives Kavurić Kurtović, Ede Murtića, Dušana Džamonje, Ive Šebalja i drugih, dok je Zlatko Keser, očito Brogyanyijev favorit, predstavljen u posebnoj prostorji.
Izložba stakla kronološki završava u Muzeju Mimara gdje će biti, među ostalim, izložena djela Kuzme Kovačića, Kažimira Hrastea, Petra Dolića, Gordane Drinković i Jagode Buić.
Problematično konceptualni postav Leara u doba (raspada) Austo-Ugarske Monarhije, nepovezan i nepokazan u samoj radnji, nametnuo je i raskošne kostime Jagode Buić, zbog kojih je i sam Šerbedžija u jednom trenutku gotovo završio s nosom u prašini.
Inicijativa umjetnice Jagode Buić-Vüttke da na Matejuški podigne spomenik novinaru i publicistu, dalmatinskom kroničaru Miljenku Smoji, potaknula je splitskog dogradonačelnika dr. Ljubomira Urlića da jučer posjeti atelier kipara i slikara Vaska Lipovca, kojem bi, prema umjetničinoj ideji, bila povjerena izrada Smojina kipa.
Umjetnik je prihvatio ideju Jagode Buić, s kojom je već i razgovarao o mogućem izgledu spomenika, no dodao je kako još uvijek proučava fotografske materijale. O datumu izrade spomenika teško mi je govoriti, jer ovisi o ranije dogovorenim obvezama i mom zdravstvenom stanju.
Unatoč svoj raskoši izvedaba ove opere u svijetu, prirodna scenografija Galerije u kojoj je igrao cijeli golem prostor veličanstvenog zdanja uključujući stubište i bočne građevine, s prelijepim kostimima Jagode Buić bila je prava raskoš za oko.
Bogata ponuda na partiju Šerbedžija je u Veneciju došao sa suprugom Lenkom Udovički i iako su imali osiguran smještaj u hotelu Excelsior na Lidu, zahvalili su se organizatorima i smjestili u Veneciji kod svoje prijateljice Jagode Buić.
Uvođenje izravne zračne linije svakako je dobar početak za suradnju koja je već pokrenuta na kulturnom planu, a jedan od darova Grada Dubrovnika Veneciji je i buduća izložba umjetnice Jagode Buić, stanovnice Dubrovnika, ali i Venecije, rekao je među ostalim gradonačelnik Vlahušić na svečanosti potpisivanja bratimljenja kojoj su nazočili veleposlanik Tomislav Vidošević, generalna konzulica u Trstu Nevenka Grdinić, konzul Neven Maračić, predsjednica Gradskog vijeća Grada Dubrovnika Olga Muratti, Rikard Rosseti, Jagoda Bui i Ivana Hladilo.
Otvara prostore važnom djelovanju Tomislava Kuljiša, Mladena Bašića, Borisa Papandopula, Tomislava Tanhofera, Nikše Bareze, Rudolfa Bunka, Jagode Buić i dr., da i ne spominjemo poznata gostovanja uglednih svjetskih pjevača i dirigenata, odnosno uspon baletnog ansambla predvođenog Anom Roje i Oskarom Harmošem.
Izložba obuhvaća radove 22 umjetnika, među kojima su djela Vojina Bakića, Ive Šebalja, Marije Ujević-Galetović, Jagode Buić-Wuttke, Nives Kavurić-Kurtović, Zlatka Kesera, Ede Murtića, Dalibora Paraća, Branka Ružića, Đure Sedera, Vesne Sokolić, Petra Barišića i drugih.
Grad je u to vrijeme bio pun skulptura, no sve su poslije uklonjene, osim one Jagode Buić u blizini Banovine.
Neki od njih znali su da je tu kuća proslavljene umjetnice Jagode Buić Wutke, čijeg su pokojnog supruga znali jer je bio jedan od čelnika bankarskih institucija.
nema točnih podataka o ' kući oporavka gubavaca. ovo je danas ' dubrovački raj ' umjetnice jagode buić. možda je baš tu nekad bilo oporavilište.
Likovne izložbe u Sponzi i dalje su sastavnica popratnog programa Igara, a ove godine to su Dva pogleda unatrag Duška Šibla i Carta canta 2 Jagode Buić.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com