Iz Zagreba se podiže helikopter Policije i kreće prema centru pobune-Kninu medjutim JRZ podiže dva borbena lovca te uz prijetnju obaranjem istog vraća policiju natrag te se tako JNA jasno stavlja na stranu pobunjenih Srba.
Iz Zagreba se podiže helikopter Policije i kreće prema centru pobune-Kninu medjutim JRZ podiže dva borbena lovca te uz prijetnju obaranjem istog vraća policiju natrag te se tako JNA jasno stavlja na stranu pobunjenih Srba.
Aero 2 je u JRZ-u bio korišten kao osnovni zrakoplov za obuku pilota od 1948. kada je ušao u službu, do 1950 - ih. 1948. je proizvedeno 30 Aero 2 B i C inačica, a do kraja proizvodnje je napravljeno ukupno 248 [ 2 ] zrakoplova.
Postavljanje zastave bilo je povezano i s izborima između Milana Stojadinovića (JRZ) i Vladka Mačeka (HSS). (Pošto je u stijeni već bila rupa za nosač zastave, pretpostavlja se da su se zastave postavljale još za vrijeme Austro Ugarske.) Mladići su iz šume (Studene) dovukli veliku jelu i iz nje izradili stup, tzv. " štandar ", visok 17 metara koji su učvrstili betonom i na jednom mjestu u betonu urezali datum " 20. 08. 1939. godine ".
SUMMARY: Since 1935 until 1941, the Yugoslav Radical Union party (JRZ) was the ruling party of the Kingdom of Yugoslavia.
The change of ideology caused an unofficial breakup of the JRZ to the Slovene, Muslim and Serbian factions, and was soon followed by the partition of the Serbian faction to the supporters of the federal organisation of Yugoslavia and the supporters of establishing the Great Serbia.
Do početka Domovinskog rata, leti u sastavu 352. izviđačke avijacijske eskadrile (352. iae) JRZ bazirane u velikoj vojnoj zračnoj luci JNA kod Bihaća.
- Avioni JRZ raketiranjem oštetili glavni komunikacijski toranj na Sljemenu.
SAŽETAK: Jugoslavenska radikalna zajednica (JRZ) je od 1935. do 1941. bila vladajuća stranka Kraljevine Jugoslavije.
Promjena ideologije uvjetovala je neformalni raspad JRZ-a na slovensku, muslimansku i srpsku frakciju, a ubrzo i raspad srpske frakcije na pristaše federalnoga uređenja Jugoslavije te na pristaše stvaranja velike Srbije.
Naime, nakon smjene Jevtića, za premijera je postavljen Milan Stojadinović, vođa Jugoslavenske radikalne zajednice (JRZ ili popularno " jereza " - sačinjavale su je JNS, JMO i SLS).
1991. - Dva zrakoplova JRZ raketirali Banske dvore - predsjedničke urede u centru Zagreba, cilj napada bio atentat na dr. Franju Tuđmana.
U okružnicama Glavnog ustaškog stana u ljeto 1941. lokalne vlasti su dobile zadatak prikupiti podatke o ranijoj političkoj djelatnosti i imovnom stanju predstavnika građanskih stranaka primjerice Jugoslavenske radikalne zajednice (JRZ) te da otpočnu s njihovim pritvaranjem.
Na Šimrakov napis žestoko je reagiralo 1. IX. 1939. slovensko katoličko glasilo »Slovenec«, inače službeno glasilo JRZ za Sloveniju.
B. S. je uzletio u svom " Migu " leteći brzinom od 1,5 Macha, ali udaljenost između borbenog aviona JRZ-a i NLO-a, koja je iznosila oko 10,000 metara, nije se smanjivala
Teško stanje u JRZ zbog izolacije je nagnulo vlasti da se sve više okreću domaćim avionima, tako da je Aero 2 dosta korišten u školskim postrojbama.
Budući kako je JMO bila u sastavu JRZ. nastojao je da stranka ne prestane sredbotvorno postojati što dovodi do razciepa JRZ.
Povećavajući pritisak (4. studenoga JRZ izvodi 65 napada na grad), Panić otpočinje općim napadom 14. studenoga i velikim snagama uskoro prodire u grad u kojem posljednje organizirane hrvatske snage, ostavši bez streljiva, prestaju s otporom između 17. i 19. studenoga.
Potpuno je zakazalo zrakoplovstvo JNA (JRZ) koje se ograničilo na mitraljiranje i bombardiranje već osvojenih vojarni, a nije rijetkost ni da su napadane vlastite snage
Program obiju kraljevskih stranaka nije se razlikovao, jer je i JRZ nastupala s velikosrpskih pozicija jugoslavenskog unitarizma
JRZ je trpio gubitke jer je zastarjele zrakoplove (pod ovim mislim na Jastrebove i Galebove) koristio na najgori mogući način - letovi na malim visinama i zadržavanje nad područjem djelovanja.
Naročito kad se uzme da JRZ nije bio opremljen mamcima ili ozbiljnijim brojem vođenih raketa/bombi
Srpski političar, ministar vanjskih poslova, osnivač i predsjednik Jugoslavenske radikalne zajednice (JRZ).
Kao velikog zanimatelja povijesti i avijacije moram vam reć nešto o ovoj legendi.Rudolf Perešin je bio pilot u JRZ kad se rat počeo zakuhtavati on je često bio u vojarni pod povećalom jer je bio Hrvat.Kako se razbjesnio rat a JNA je stala na stranu Srbije on je shvatio da će morati i napadati Hrvate.Pošto je i sam bio Hrvat on to nije htio učiniti već je napravio sljedeće.Tijekom izvidnice skupa sa još dva aviona, javio je da je vrijeme loše i da se oni vrate u bazu.Oni su to učinili a on je nastavio svojom rutom do Ljubljane.Kad je stigao naglo je promjenio smjer i krenio prema Austriji.Baza je to kasno registrirala i on je stigao pobjeći u smjeru aerodroma Klagenfurt.: s Tu je uspio nakon dugog leta sigurno sletjeti.Ubrzo je avion MiG uzet istavljen u hangar a on je nakon nekoliko dana pušten u Hrvatsku gdje se pridružio Hrvatskom Ratnom Zrakoplovstvu.Srušen je u akciji Bljesak ali se uspio katapultirati te je uhvaćen na okupiranom teritoriju i ubijen u zarobljeništvu.: mad: Poznata je rečenica koju je rekao Austrijancima kad je sletio: " Ja sam Hrvat i neću pucat na Hrvate " Što mislite o njemu? Imate li što dodati? Molim recite ako tko ima dodatnih informacija o njemu
Dobro pitanje, bilo bi lijepo saznati kronologiju djelovanja JRZ na zadarskom ratištu. recimo ciljevi/rezultati/gubitci od 91 - 95, a isto tako i gdje su, kojim i kolikim zračnim snagama rasopolagali u tim razobljima..
Zanimljivo je da spominješ Tusa, koji je kao zapovjednik JRZ odbio zapovijediti upotrebu ratnog zrakoplovstva u sukobima unutar zemlje, te radi toga razriješen dužnosti i otišao u mirovinu, ali je već u rujnu 1991. bio u aktivnoj službi u MORH-u, a ne spominješ ništariju od Bobetka, koji je iako u mirovini i unatoč pozivima, odbijao se pridružiti HV sve do međunarodnog priznanja Hrvatske.
BTW, koliko ko kome vjeruje, ali je " sluzbena " JRZ verzija priznala tada gubitak samo jednog aviona
Nakon što je 7. listopada JRZ izvršilo raketni napad na sjedište hrvatskog predsjednika i Vlade u povijesnoj jezgri Zagreba, proglašena je potpuna samostalnost Hrvatske i raskid svih odnosa sa SFRJ.
Vjerojatno da su naše snage imale samo malo više Strela ili Igli - rezultati bi bili još porazniji po JRZ
Napad navodno 2 MiGa JRZ na odašiljač " Rijeka Radio " kod Kukuljanova dogodio se oko 16 sati 1. (ili 2.) siječnja 1992., sa posljedičnom uzbunom i zamračenjem cijelog grada.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com