Ćetiri godine kasnije postavljen je za ravnatelja lječilišta Južnih željeznica i sudjelovao je u izradi plana razvoja Opatije kao banjskog lječilišta.
Ćetiri godine kasnije postavljen je za ravnatelja lječilišta Južnih željeznica i sudjelovao je u izradi plana razvoja Opatije kao banjskog lječilišta.
On je još 1884. godine predložio osnivanje dobrovoljnog vatrogasnog društva, a isto traži i Društvo južnih željeznica, pa se 1885. godine osniva prva vatrogasna služba koja je, za ono vrijeme, bila dobro opremljena - jedna kola s konjskom zapregom, 20 čabrova, jedne ljestve, signalna truba i 5 pojasa s kukicama i konopcima te 5 hidranata za vodu.
Šetalište se u doba Austro-Ugarske monarhije zvalo Obalni put Friedricha Schülera (Friedrich Schüler Strandweg), po direktoru Društva južnih željeznica, zaslužnom za početak turističkog razvoja Opatije.
Nakon njega uslijedilo je niz hotela i villa u " režiji " Južnih željeznica.
Prvi je građen između 1869. i 1873. godine, a gradilo ga je Austro-Ugarsko " Društvo Južnih željeznica ".
Opatija, prva na Jadranu, već 1883. uvodi turističku statistiku, a prvi hotel na Jadranu, pod nazivom Kvarner, izgradilo je Društvo južnih željeznica 1884.; položen na samoj obali mora i luksusno opremljen, privlačio je isključivo elitne goste.
Društvo južnih željeznica ili carsko kraljevstvo priviligirano Austrijsko društvo državnih željeznica, ili ukratko ST. E. G, 1855. god. dobilo je koncesiju za građenje i eksploataciju pruga. 08.6.1856. Car Franjo Josip odobrio je koncesiju za izgradnju pruge (i mosta na Muri) s pravom gorištenja 90 godina, uz udjel državnog kapitala.
Nakon Scarpe i njegova sina Paola, koji se već 1869. bavio idejom osnivanja sanatorija, vila postaje vlasništvo moravskoga plemića Chorinskog, potom Društva južnih željeznica (u to su doba gosti vile bili i prijestolonasljednički par Rudolf i Štefanija te njihov gost, štajerski satirik Rosegger), Međunarodnog društva spavaćih kola, Lječilišnog povjerenstva i dr. Kako je rasla cijena vile govori i činjenica da je Scarpa čitav teren kupio za 700 forinti, a 1910. vila s parkom prodana je za 2,5 milijuna kruna.
Slijedom toga Društvo južnih željeznica je u Opatiji izgradilo prvi hotel Kvarner.
Od želj. pruge Beč Trst (1857) izgrađen je odvojak Pivka Rijeka (1873), a novi poticaj za turizam dalo je Društvo južnih željeznica, koje je 1882. kupilo više nekretnina.
Izgradnju pruge između Pragerskoga i Nagykanizse ostvarilo je Carsko i kraljevsko povlašteno društvo Južnih željeznica, ili kraće Društvo Južnih željeznica.
Od obitelji Scarpa vilu je 1875. godine kupio grof Viktor Chorinsky u čijem je vlasništvu bila sedam godina, kada ju je prodao Društvu južnih željeznica koje je započelo s investicijskim ulaganjem u Opatiju.
1882. godine - Friedrich Julius Schüler, direktor Društva Južnih željeznica počeo je s gradnjom prvih vila i hotela u Opatiji i Lovranu, a zaslužan je i za jedinstveno lungomare te parkove (Društvo je angažiralo Carla Schuberta, ravnatelja bečkog carsko-kraljevskog društva za izgradnju parkova).
Stoga se s punim pravom može reći da prava turistička povijest Opatije započinje 1882. godine, kada Cesarsko-kraljevsko privatno Društvo Južnih željeznica iz Beča na čelu s Juliusom Schülerom kupuje u Opatiji prvo zemljište s Villom Angiolinom.
1896. godine - Svi hoteli i javne zgrade u Opatiji dobili su struju. 1896. godine, zahvaljujući zajedničkom naporu Društva južnih željeznica i Društva Ouamero, izgrađen je vodovod skupine izvora Rečina na području općine Lovran.
Početni dio kompleksa sagradilo je Povlašteno društvo Južnih željeznica u sklopu izgradnje pruge Zagreb - Karlovac u razdoblju od 1863. do 1865. Taj kompleks činio je samo najnužnije objekte, privremenu drvenu kolodvorsku zgradu i neka skladišna postrojenja.
Pravo prvenstva gradnje pruge prema Rijeci imalo je Društvo južnih željeznica.
Istarska željeznica dobila je neposrednu vezu s Trstom 5. VII. 1887., kada je puštena u promet pruga Hrpelje Kozina Trst, građena zbog interesa države da u Trst vodi još jedna pruga i tako smanji monopol Društva južnih željeznica.
Parna lokomotiva serije SüdB 29/JDŽ 124 bila je među prvim teretnim lokomotivama Društva južnih željeznica za vuču vlakova na nizinskim prugama.
Zagrebački željeznički kompleks počeo se formirati među prvima, i to šezdesetih godina 19. stoljeća kada su se je na području današnjeg Zagreb Zapadnog kolodvora, nekadašnjeg Zagreb Južnog kolodvora, počeli graditi prvi željeznički objekti i postrojenja vezani uz izgradnju željezničke pruge Zidani Most - Zagreb - Sisak, a koja je za promet otvorena 1862. Tada je Povlašteno društvo Južnih željeznica sagradilo prvu prijamnu kolodvorsku zgradu u Zagrebu s pripadajućom ložionicom s radioničkim postrojenjem i lokomotivskom okretaljkom, robna skladišta, stambenu zgradu za željezničke službenike, a potom do 1920. i cijelo željezničko naselje građeno u nizu samostojećih kućica koje su se protezale uz prugu, s njezine desne strane.
Između stvaratelja ističu se Carsko i kraljevsko povlašteno društvo južnih željeznica, Kraljevske ugarske državne željeznice (MÁV), Ministarstvo trgovine u Budimpešti, razna dionička društva vicinalnih željeznica, Generalna direkcija austrijskih državnih željeznica, Vojnogeografski institut u Beču, Generalno ravnateljstvo željeznica državne SHS, Ministarstvo saobraćaja u Beogradu, Ravnateljstvo državnih željeznica Zagreb, Jugoslavenske državne željeznice (Glavna direkcija eksploatacije željeznica Zagreb), Jugoslavenske željeznice (Direkcija Zagreb), Vojnogeografski institut u Beogradu Željezničko transportno poduzeće Zagreb, Hrvatske željeznice.
Time se Rijeka povezala s Budimpeštom, dok je istovremeno Društvo Južnih željeznica izgradilo prugu između Rijeke i Sv. Petra (Pivke) i ostvarilo povezivanje s Bečom.
Prvi hoteli za ljetni i zimski odmor, liječenje i kupanje aristokracije podignuti su u Opatiji kapitalom Društva južnih željeznica iz Beča.
Prvi vlak " Južnih željeznica " ovdje će na redovnoj liniji proći 24. travnja 1860. godine.
Razlog tome je Društvo južnih željeznica i njihov ravnatelj Friedrich Julius Schuller.
Lokomotiva 17 c je bila standardna putnička lokomotiva Južnih željeznica.
Peti razlog posjete je bio ugodno druženje članova Kluba u odličnom okruženju Južnih željeznica.
Cijeli je taj ubrzani razvoj i gradnju bio pod patronatom tzv. " Društva južnih željeznica " (na njemačkom se to jednostavno, bez lomljenja jezika, zvalo " Südbahngesellschaft "), što je i logično s obzirom na povijesni trenutak.
Fond nadalje sadrži zapisnike sjednica općinskog zastupstva, zapisnike sjednica općinskog odbora, tehničke projekte i popratne spise tzv. Građevinskog arhiva te dva izdvojena predmeta, spor između Gospoštije Kastav i Općine Veprinac zbog šume " Montagna " 1829 - 1849 i regulacija međa između pojedinih vlasnika zemljišta i Društva Južnih željeznica 1893.
U svakom slučaju, " staro " u opatijskoj terminologiji označava predturističko doba, dakle Opatiju prije 1884. i niza plastičnih operacija u režiji Društva južnih željeznica Südbahngesellschaft).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com