U Blatu djeluju redovnice družbe Kćeri milosrđa.
U Blatu djeluju redovnice družbe Kćeri milosrđa.
Silvana Milan ističe da je to prva zajednica novoosnovane izvorne hrvatske družbe koju je 4. listopada 1920. uz mudro vodstvo osnovala bl. Marija Propetog Isusa Petković pod nazivom: Kćeri milosrđa Trećega samostanskog reda sv. Franje.
Sedam pojedinačnih čestitaka koje su u uredništvo poslale ženske redovničke zajednice (uršulinke, kćeri Božje ljubavi, sestre Naše Gospe, sestre milosrdnice, suradnice Krista Kralja, kćeri milosrđa) te svećenici otoka Lošinja potaknule su i druge zajednice i vjernike na takav način čestitanja te se svake sljedeće godine broj božićnih poruka povećavao.
Međunarodno uspješni dubrovački plivač s invaliditetom Mihovil Španja i provincijalna predstojnica blatske Družbe kćeri milosrđa Emila Barbarić primili su nagrade za doprinos ugledu i promociji najjužnije županije u zemlji i svijetu.
Blaženica je utemeljila Družbu sestara Kćeri Milosrđa koja djeluje u župi od 1920. g.
Bl. Marija Propetoga Isusa Petković (1892. 1966.), utemeljiteljica izvorno hrvatske Družbe Kćeri Milosrđa, trećega samostanskog reda sv. Franje u Blatu na Korčuli i fra Didak Buntić (1871. 1922.), član Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja Blažene Djevice Marije sa sjedištem u Mostaru, jedno su vrijeme bili suvremenici i oboje su, svatko na svoj način, zauzeto živjeli svoju redovničku karizmu franjevačkog služenja siromasima i potrebitima.
4. SESTRE PRESVETE EUHARISTIJE I KĆERI MILOSRĐA U KAPELI
Prigodom tog pohoda, sada blaženi papa Ivan Pavao II. je na misi u Gružu blaženom proglasio utemeljiteljicu Družbe Kćeri milosrđa bl. Mariju Propetog Petković.
Nakon mise u klaustru samostana predavanje 90 - ta obljetnica Pravila Družbe Kćeri Milosrđa " održat će mr. sc. S.
Molitva sestara Kćeri milosrđa u cijelom svijetu (četvrtak, 26. 6., 20 - 21 sat): Duhovne kćeri naše nove blaženice Marije od Prepetog Isusa Petković na poseban su se način uključile u zahvalnu molitvu Svetom Ocu za beatifikaciju njihove utemeljiteljice te u molitvu uključiti sve druge potrebe Svetog Oca.
Duhovno okupljene oko svoje blaženice bile su sestre iz samostana Kćeri milosrđa na svim kontinentima na kojima djeluju u istom trenutku po srednjeeuropskom vremenu.
U župi su djelovale sestre Kćeri milosrđa, križarsko bratstvo " Ivo Mašina ", Marijina legija te samostan franjevaca trećoredaca na Školjiću.
Osnovala je tako Družbu kćeri Milosrđa Trećega samostanskog reda svetoga Franje, koja ima jasnu zadaću " širiti i promicati, preko duhovnih i tjelesnih djela milosrđa, poznavanje Božje ljubavi ".
Samostan i crkva povjereni su 1933. godine na čuvanje sestrama Družbe Kćeri milosrđa, izvornoj hrvatskoj družbi, koje i danas brinu o njima.
Jasminka je članica sestara Kćeri milosrđa Trećeg samostanskog reda sv. Franje čije sestre imaju vrtić i tako prepoznatljivo djeluju u Čakovcu.
Ruskovića, zagrebačke sestre milosrdnice, a g. 1936. " Kćeri milosrđa " s Blata na Korčuli.
U procesiji su sudjelovale članice Franjevačkog svjetovnog reda, puhački orkestri Narodne glazbe i Hrvatske glazbene udruge " Sv. Vincenca ", djeca iz vrtića " Marija Petković ", pjevački zbor župe Svih svetih, kumpanjoli i tancarice u tradicionalnim blatskim nošnjama, dominikanke iz Korčule, redovnice iz Družbe Kćeri Milosrđa sa svojim gošćama iz drugih redovničkih zajednica, ministranti i dijecezansko i redovničko svećenstvo te veliko mnoštvo.
Na svečanosti blagoslova i kolaudacije novih orgulja u župnoj crkvi u Smokvici, uz brojne vjernike, mješoviti crkveni zbor Don Jakov Salečić ", Kćeri milosrđa s provincijalkom s.
Hrvatska blaženica, utemeljiteljica Družbe Kćeri Milosrđa Marija od Propetog Isusa Petković rođena je u Blatu na Korčuli 10. prosinca 1892. godine, u imućnoj obitelji Marije i Antuna Petkovića Kovača.
Otada su uz upravitelja svetišta tu boravile sestre Kćeri Milosrđa iz Blata na Korčuli, a od 1948 - 1951. i braća pulskoga samostana.U novije vrijeme je u obnovljenom samostanu uređeno pastoralno središte, čiji upravitelj ekskurira iz Pule.
Zatim je održana procesija do župne crkve Svih Svetih gdje je služena sveta misa s pjevanom Mukom, a koju je u nazočnosti brojnih vjernika, bratima Svih Svetih i sv. Vincence, glazbenici Hrvatske glazbene udruge Sveta Vincenca, crkvenjaka i časnih sestara Družbe Kćeri Milosrđa, predvodio Don.
Studentice Odjela za informacijske znanosti sudjeluju u uređenju knjižnice Vrhovne kuće družbe Kćeri milosrđa TRS sv. Franje u Rimu.
Dana 4. listopada 1920. godine obukla je redovničku odjeću i ustanovila družbu Kćeri Milosrđa, Trećega samostanskoga reda svetoga Franje, sa svrhom preko djela milosrđa širiti spoznaju Božanske ljubavi.
Sestre Družbe Kćeri Milosrđa sa svojim suradnicima potaknule su i provele više akcija u promicanju rada Zaklade:
Za županijsko priznanje za životno djelo predložen je ugledni dubrovački sportski djelatnik Andrija Habulin, a za godišnje priznanje kandidirani su privremeni rektor dubrovačkog sveučilišta prof. dr. sc. Mateo Milković, sportaš Mihovil Španja iz Dubrovnika, Luka Ploče te blatska Družba kćeri milosrđa
Župa je osnovana g. 1841. odcjepljenjem od župe sv. Terezije, a prostrana crkva u neogotskom stilu, sa središnjom i dvije sporedne lađe, te zvonikom višim od 60 m u kojemu je pet zvona od kojih najveće teži jednu tonu, sagrađena je g. 1896. Na teritoriju župe nalaze se još ove kapele: sv. Ane na groblju, koja je podignuta 1886, bolnička kapela sv. Elizabete Ugarske i kapela bl. Marije Petković u samostanu sestara Kćeri milosrđa.
Nelija Pavlović, provincijalka Družbe kćeri milosrđa koje je utemeljila blažena Marija Propetog Isusa Petković.
Čvrsto i zasigurno stoji činjenica o bogoslovnim krepostima vjeri, ufanju i ljubavi, kako prema Bogu, tako i prema bližnjemu, kao i onima stožernima razboritosti, pravednosti, umjerenosti i jakosti, te njima pripojenim krepostima, u junačkom stupnju, Službenice Božje Marije od Propetog (u svijetu: Marija Petković), utemeljiteljice družbe Kćeri Milosrđa, Trećega samostanskoga reda, u predmetu i prema učinku o kojemu se radi.
Galovčani se ponose i redovnicom Robertom Gulan u Zagrebu koja je pred polaganjem vječnih zavjeta u družbi Kćeri milosrđa, a Marija Burčul živi u zajednici posvećenog života »Dobri pastir«.
I konačno, Angeljeki nisu bili turisti, štoviše, Angeljeki su u Rimu ostvarili čak 3 nastupa: u Papinskom hrvatskom Zavodu sv. Jeronima, u matičnoj kući Sestara Kćeri milosrđa, te na generalnoj audijenciji kod Svetog Oca Benedikta XVI.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com