Osim kathaka na akademiji učila je klasično indijsko pjevanje, sviranje table (indijski bubnjevi) i yogu.
Osim kathaka na akademiji učila je klasično indijsko pjevanje, sviranje table (indijski bubnjevi) i yogu.
- Nakon toga će, u 19:30 biti nastup plesačice klasičnog indijskog plesa kathaka Ane Suryawanshi Milošević.
U četiri hrvatska grada: Koprivnici, Splitu, Zagrebu i Rijeci održat će se plesne predstave klasičnoga indijskog plesa kathaka uz tradicionalnu glazbu nastala prema Mahabharati, najvećem indijskom i svjetskom epu, dragulju književnih i duhovnih klasika ljudske civilizacije.
Posljednjih godina se potpuno posvećuje kathaku, koji je studirala na ' ' Kalashram ' ' akademiji u Indiji, New Delhiju, pod vodstvom legendarnog Pandit Birju Maharaja, vodećeg predstavnika kathaka u Indiji.
Sudionici će na vrlo kreativan, izazovan i zabavan način kroz teoriju i praktično iskustvo doznati sve o osnovama klasičnog indijskog plesa kathaka.
U utorak, 10.3. 2009. godine u Domu mladih Koprivnica u organizaciji Indijskog vijeća za odnose u kulturi (ICCR), Veleposlanstva Republike Indije u Zagrebu i Udruge Lotos, Glazbene mladeži Koprivnica i Hrvatsko-indijskog društva prijateljstva, te uz pokroviteljstvo Grada Koprivnice održana je promocija indijskog klasičnog plesa kathaka u predstavi Junak iz sjene.
Predstavu klasičnog indijskog plesa kathaka uz tradicionalnu glazbu izvest će skupina Dhwani koja je osnovana 1984. godine od strane vodećih ljudi kathaka s ciljem očuvanja i promicanja izvedbenih i lijepih umjetnosti porijeklom iz Indije.
Ipak, nit koja veže Khanove radove, barem ako je suditi prema tri koreografije koje je domaća publika imala prilike vidjeti, specifičan je pokret utemeljen na spoju suvremenih plesnih tehnika i kathaka, jedne od formi klasičnog indijskog plesa.
Posebni su atributi kathaka to da u plesnu umjetnost povezuje božanske osobine intelektualnog, sugestivnog i apstraktnog.
Na kraju, u nedjelju je posjetitelje razveselila poslastica, ' Noć kraljevskih raga Darbari i plesa kathaka ', koncert tradicionalne glazbe i klasičnog indijskog plesa.
Onda smo imali jednodnevni workshop i performance klasičnog indijskog plesa Kathaka čiji su pokreti, koreografija i zahtjevnost toliko fascinantni da mi se čini kako samo vrhunski trenirani plesači i plesačice mogu (iz) držati njegov tempo.
Rezultat individulanih i grupnih poduka jest ovladavanje tehničkim vještinama i principima kathaka, te svladavanje osnovnih elemenata nastupa pred širom publikom.
Plesač kathaka zabavlja gledatelje, istovremeno ih podučavajući pričama o bogovima i božanskim bićima, pripovjedajući pokretima i ritmom.
Predstava Noor, smještena u Zagrebačkom kazalištu lutaka, 14. rujna u izvedbi i koreografiji indijske majstorice kathaka Sushmite Ghosh upravo je bio takav događaj.
Gostovanje Sushmite Ghosh osim predstave uključilo je tjedan dana dugu radionicu kathaka.
Projekt je pokrenula Mayala Bracha, plesačica kathaka izraelskoga podrijetla i dugogodišnja učenica Sushmite Ghosh.
U prvom su dijelu mlade zagrebačke plesačice kathaka pokazale svoje tek stečeno umijeće u simpatičnoj koreografiji Adami njihove učiteljice Mayale.
Uz taj scenski simbol te modernizirane inačice kostima, Aa sam prikazuje mogućnost klasičnog kathaka kao žive, suvremene forme, te se stil Sushmite Ghosh opisuje kao neoklasični kathak.
U cikličkom slijedu Rumijeve poezije i plesa (zanimljivo je da se upravo Rumiju pripisuje ustoličenje legendarnoga derviškog plesa vrtokreta, na koji ga je nagnala bol zbog gubitka voljenoga duhovnog učitelja), plesačica je pokazala ljepotu, dostojanstvo, virtuoznost kathaka, u kojem dominiraju munjeviti ritmični rad nogu, meke i fluidne ruke, brzi okreti i precizni izrazi lica.
Virtuozni ples (kathak pripada među najbrže i najsloženije plesne oblike, podsjetimo se Akrama Khana, koji je do statusa megazvijezde došao upravo fuzijom kathaka i suvremenog plesa) ovdje predstavlja duhovni put prema oslobođenju, prema svjetlu spoznaje.
Sushmita radi na više kontinenata, ali nastavlja svoj rad i s plesačima diljem Europe, omogućavajući im intenzivno proučavanje Kathaka u njegovom cjelovitom kontekstu.
Rođen u tradicionalnoj obitelji plesača, Birju Maharaj je glavni predstavnik slavne Kalka-Bindadin Gharane iz Lucknowa, koja doprinosi umjetnosti kathaka već stoljećima.
Ona predstavlja osmu generaciju plesača kathaka u obitelji nakon plesnih legendi poput Shri Lacchu Maharaja, pokojnog Shri Shambhu Maharaja, Shri Acchan Maharaja te njenog oca i učitelja, same živuće legende Padma Vibhusan Pandit Birju Maharaja.
U Kaash koreografski interes bila je apstraktna koreografije u fuziji indijskog kathaka i engleskog suvremenog plesa, kao demonstracija unutarnjeg sukoba pojedinca u procjepu tih dvaju kultura.
Odjeci kathaka vidljivi su po ritmu i radu nagu, brzim zastojima, te u fluidu i čarobnoj razradi ruku, no najsnažnija strana predstave je način na koji svaki od plesača, koji su zaista potpuno različiti, ulazi u komunikaciju s koreografijom.
Prvo je učila Kathak u Nikon Art školi u Baruipuru, Indija, gdje je učila od strane učitelja Sandip Banerjee, koji je učenik jednog od največih učitelja Kathaka u Indiji, Birju Maharaja.
Saswati, naravno, nalazi vremena i za svoju primarnu djelatnost Učitelja te podučava sve nijanse kathaka svim zainteresiranim studentima te forme.
Za kraj, uz Mašu Kolar s predstavom ' Memory of Water ', festival predstavlja jednu od najvećih nada britanske plesne scene kojeg smatraju novim Akramom Khanom, izvrsnog i karizmatičnog plesača kathaka Aakasha Odedru.
Prvo Kathak u Nikon Art školi u Baruipuru, Indija, gdje ju je podučavao učitelj Sandip Banerjee, i sam učenik jednog od najvećih znalaca Kathaka u Indiji, Birju Maharaja.
S osmijehom na licu prisjećam se večeri kad sam nakon posla žurila na satove kathaka, indijskog klasičnog plesa.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com