📱 Nova mobilna igra – igra slaganja riječi!
Preuzmi s Google Play 🎯

kawabata značenje i sinonimi

  • Sinonimi i slične riječi za kawabata, kao i primjeri u rečenici

SINONIMI I SLIČNE RIJEČI

  • walter benjamin (0.53)
  • pinker (0.52)
  • burroughs (0.52)
  • roland barthes (0.51)
  • george orwell (0.51)
  • franzen (0.51)
  • chomsky (0.51)
  • aldous huxley (0.50)
  • drosnin (0.50)
  • ishiguro (0.50)
  • chesterton (0.50)
  • thomas mann (0.50)
  • artaud (0.49)
  • lovecraft (0.49)
  • umberto eco (0.49)
  • coetzee (0.49)
  • hawking (0.49)
  • feynman (0.49)
  • calvino (0.49)
  • hitchens (0.49)
  • Napomena: u zagradi je koeficijent sličnosti (sličnost s zadanim pojmom) nakon obrade pomoću AI.

PRIMJERI U REČENICAMA

0

Zahvaljujući kreativnom spoju tradicionalnih i suvremenih motiva, Kawabata je jedan od najuglednijih i najprevođenijih japanskih pisaca.

0

Kawabata se divio klasičnim književnim tekstovima iz japanske prošlosti i stalno se služio njima kao književnim uzorima.

0

U jednom drugom eseju, što je, zapravo, tekst predavanja održanog na havajskom sveučilištu 1969, a poslije objavljenom pod naslovom »Postojanje i otkriće ljepote«, Kawabata citira pesmu haiku pjesnika Kobajashi Ise (1763 - 1827):

0

Komentirajući Kjoraijevo vjerovanje da je " elegantno ono što proističe iz posebnih okolnosti ", Kawabata zaključuje: " Prilikom otkrivanja elegantnog, to jest ljepote koja postoji, prilikom osjećanja ljepote koju smo otkrili, pa čak i prilikom stvaranja ljepote koju smo osjetili, posebne okolnosti onoga što postoji prirodno u tim okolnostima zaista su važne, i može se reći da su one draž nebesa; Štoviše, ako možemo da znamo te posebne okolnosti kao stvarne okolnosti, onda možemo reći da je to dar boga ljepote. "

0

Kawabata se dotiče iste teme i u svom eseju »Ljepota Japana i ja«, gdje kaže: " Ja se ne divim niti suosjećam s takvim samoubojicama kao što su Akutagawa, poslijeratni pisac Osamu Dazai (1909 - 1948) i drugi.

0

Međutim Kawabata ističe da asimetrija nije prirodna i spontana, već da nastaje iz discipline stvorene putem »ravnoteže nametnute delikatnom osjećajnošću«.

0

Na kraju eseja Kawabata navodi reci srednjovjekovnog japanskog pjesnika o njegovom, velikom suvremeniku Saigjou, jednom od najboljih japanskih pjesnika, čiji su književni i pjesnički ideali bili transcendentalni, a u neku ruku čak i religiozni.

0

U ovom djelu Kawabata pokazuje već razvijen književni smisao, potresno opisujući posljednje dane svoga djede.

0

Ta shvaćanja je Kawabata pokušao da rezimira u svom eseju " Ljepota Japana i ja ", napisanom prilikom prihvaćanja Nobelove nagrade za književnost, u kojem izlaže svoja osnovna načela o umjetnosti.

0

Iako ovaj esej nije podrobna diskusija o umjetničkim vrijednostima, u njemu Kawabata izlaže izbor izvjesnih načela koja su mu bila izuzetno značajna, a mnoga od njih su povezana sa zen-budizmom.

0

Godine 1968., za vrijeme proslavljanja restauracije Meiđi, Yasunari Kawabata [ Kriva transliteracija ] je postao prvi japanski pisac koji je dobio Nobelovu nagradu za književnost.

0

Čovjek koji je cijenio usamljenost, koji je odista živio samotno i na odstojanju, čak i u najtežim trenucima, Kawabata je još mnogo ranije govorio o ništavnosti i uzaludnosti slave.

0

Yasunari Kawabata rođen je u Osaki 1899. godine, a roditelje je izgubio već u drugoj godini života te ubzo potom i ostatak obitelji, osim djeda s kojim je živio do četrnaeste godine.

0

Zatim je tekst pregledala zaklada Kawabata, kako bi se utvrdila njegova autentičnost te je ubrzo utvrđeno da je pronađena pripovjetka djelo Yasunarija Kawabate.

0

Kawabata proletio je drifterski kroz zavoj i to tako da je u zavoj uletio prvo klizeći repom vozila i tako odvozio atraktivno zavoj s automobilom Nissan S13 (u Europi poznat kao model Nissan 240 SX) da su okupljeni gledatelji taj potez popratili frenetičnim aplauzom i povicima oduševljenja.

0

Vrijedno je spomenuti i to da je Kawabata napisao više od stotinu veoma kratkih priča - od po nekoliko stranica - i jednom je rekao da su mu to najomiljenija djela.

0

Kawabata navodi aranžiranje cvijeća i vrtlarstvo kao dvije umjetničke djelatnosti koje najbolje otkrivaju upotrebu sugestivnosti.

0

Tako je do sad nagradu sa sobom ponijelo 26 autora koji pišu na engleskom, dok su nagradu dobivali pisci koji pišu na japanskom samo dva puta (Kenzaburo Oe 1994. godine i Yasunari Kawabata 1968. godine).

0

Kawabata se znatno razlikuje od glavnog toka ove grupe po svom naglasku na klasičnom stilu, po svojoj trezvenoj usamljenosti i elegičnom tonu, po tome što je istkao poseban svijet nježne i suptilne osjećajnosti, metaforične sugestivnosti, dubokih impresija i simbolizma.

0

Kawabata smatra da umjesto gramatički savršenih rečenica pisac treba upotrebljavati nekada nedovršene, fragmentarne rečenice, čime bi potpunije dočarao opisani lik, njegov svijet i njegovo dinamično poimanje života.

0

Drugim riječima, Kawabata se bori za jedinstvo subjekta i objekta, za integraciju svijeta, čovjeka i umjetnosti.

0

U duhu »neopercepcionizma« Kawabata je pisao nekih desetak godina, a najzapaženija djela iz ovog perioda su mu: Junak Sahrane (1923), Duh ruže (1927), Grupa Kurenai iz Asakuse (1929), Igla, staklo i žaba (1930), Kristalna fantazija (1931) i dr.

0

Kawabata u njoj oživljava događaje svoje rane mladosti sa prizvukom tuge i profinjenom senzualnom osjećajnošću.

0

Posljednjih desetak godina svog života Kawabata je objavio niz priča i novela: " Veliki pjesnik koji stremi daljini " (1959), " Uspavane ljepotice " (1960), " Ljepota i tuga " (1961), " Stari grad " (1961), " Vodeni tok opalih latica " (1962), " Među ljudima " (1963), " Tamajura " (1965), " Jedna ruka " (1965) i dr. Biseri Kawabatinog stvaralaštva nižu se sve do njegove smrti 1972. godine.

0

Kawabata je bio i vrstan kaligraf, što je veoma bitno za njegov stil i jezik, jer je vizualni element u japanskom ideogramskom pismu od posebnog značaja.

0

Činjenica da je Kawabata izvršio samoubojstvo ostat će sporedna zamjerka u usporedbi sa citadelom remekdjela koje je ovaj veliki književnik ostavio za sobom.

0

Za vrijeme studija japanske književnosti, od 1920, Kawabata je objavljivao svoje sastave u raznim časopisima: Šinšićo, Bungei šunđu i dr. Po diplomiranju 1924, pridružio se grupi mladih književnika koji su zagovarali novi književni pravac poznat pod nazivom " pneoirnpresionizam " ili " neosenzualizam " ili " neopercepcionizam ".

0

Glasilo ove grupe mladih i darovitih književnika bio je novoosnovani časopis Bungei đidai, oko kojeg su se okupili Riići Jokomicu, Tepei Kataoka, Kameo Ciga, Taramako Ito, Kanesaku Išihama, Šigesaku Sasaki, Micuzo Sasaki, Yasunari Kawabata i at.

0

Ideje ovih mladih književnika izražene su u nekoliko teorijskih eseja, od kojih je jedan napisao i sam Kawabata, pod naslovom Nova stremljenja avangardnih pisaca, objavljen 1925. godine.

0

Oko 7.30 Mishima je izašao iz telefonske govornice rekavši: Dobitnik je Kawabata-sensei. Odmah potom nazvao je Kawabatu i č estitao mu.

Jezikoslovac.com

Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!