Od godine 1998. glavni je urednik časopisa za svjetsku književnost Književna smotra.
Od godine 1998. glavni je urednik časopisa za svjetsku književnost Književna smotra.
Izdavao je časopise« Prosvjeta »i« Književna smotra ».
U sklopu književnog susreta " S knjigom na ti " moderatorica tribine Darija Žilić u goste je dovela Irenu Lukšić, svestranu proznu i dramsku spisateljicu, esejisticu, autoricu TV i radio drama, filmskih scenarija, niza stručnih i znanstvenih radova, prevoditeljicu s ruskog, urednicu Biblioteke Književna smotra i Na tragu klasika, članicu redakcija brojnih domaćih i stranih časopisa, suradnicu više međunarodnih znanstvenih projekata, američke Encyclopedia of World Literature in the 20 th Century i Dictionary of Literary Biography, te najvažnijih domaćih enciklopedijskih izdanja, dobitnicu brojnih književnih priznanja i nagrada, višestruku dobitnicu nagrade Kiklop
Kao glavni urednik časopisa za svjetsku književnost Književna smotra, čiji je idejni začetnik i realizator, Zdravko je Malić okupljao ljude, autore priloga ili tek radoznale duhove, ponedjeljkom i petkom između 11 i 13 sati u svojoj sobi B-025 na Filozofskom fakultetu, i poticao diskusije na različite teme, često naoko nevezane za književnost.
Od listova èije je proraèun smanjen, najveæu æe razliku osjetiti književni èasopisi »Quorum« Naklade MD i »Književna smotra« u izdanju Hrvatskoga filološkog društva.
Neki od tih tekstova prethodno su objavljeni u časopisima« Književna smotra »,« Republika »,« Rival »i dr. U tih dvanaest tekstova predstavljeno je šest pisaca i tri velike teme.
U biblioteci Književna smotra upravo izlazi " Antologija afričkog pjesništva " koju je priredio i preveo Nikica Talan.
Godine 1969. osnovao je tada jedini hrvatski časopis za svjetsku književnost »Književna smotra«, kojemu je bio dugogodišnji glavni i odgovorni urednik, a bio je i član redakcija i suradnik mnogih značajnih publikacija, među ostalim knjige Gombrowicz (Pariz, 1971.).
Posljednjih su godina u Biblioteci Književna smotra Hrvatskoga filološkog društva pod uredništvom i na poziv gospođe Irene Lukšić, izišle tri knjige iz Malićeve polonističke ostavštine što ih je priredila priređivačica i ove knjige: Mickiewicz itd. Rasprave, članci i eseji o poljskoj književnosti, Zagreb, 2002., Iz povijesti poljske književnosti, Zagreb, 2004. i u povodu 100. obljetnice rođenja Witolda Gombrowicza Gombrowicziana, Zagreb, 2004.
Riječ je dakako o 80 - ima prelomljenima kroz književnost, poglavito stranu, jer je Književna smotra časopis za stranu književnost.
Pod posljednjim trima ministrima pri reduciranju sredstava za znanstveno izdavaštvo opet su najgore prošle humanističke znanosti, kojima se ukinula potpora za tridesetak časopisa, a drugima nerazmjerno umanjila: među časopisima bez potpore našla se Književna smotra iako se navodi u svim bazama podataka za koje je Ministarstvo tvrdilo da će biti ključan kriterij za davanje potpore, a i Jezik, što ne čudi kada se i inače potiče objavljivanje samo na engleskome, pa što će nam časopis za hrvatski?
Napisala je poveći broj znanstvenih i stručnih radova u hrvatskim časopisima Slovo, Croatica, Narodna umjetnost, Književna smotra, Bogoslovska smotra itd. te stručnih, preglednih i kritičkih osvrta u časopisima Vijenac, Zarez, Kolo, Hrvatska revija itd.
Pet godina nakon izlaska časopisa »Književna smotra«, br. 119, posvećena ruskim emigrantima u Hrvatskoj, izašla je pod istim naslovom i knjiga.
Književna smotra, tematski broj: Ruska književnost u dijaspori
Medarić-Kovačić.« Književna smotra »XX/1987., Zagreb, br. 65 - 66.
Dijelovi ove studije već su objavljeni u nekim ranijim tj. kraćim verzijama u književnim časopisima kao što su ' Književna smotra ' i drugi.
Od 1984. godine prevodi poeziju, prozu i teorijske tekstove s ruskog jezika za najznačajnije hrvatske časopise i novine (Republika, Književna smotra, Quorum, Hrvatsko slovo, Nova Istra, Riječi, Poezija itd.) kao i za Treći program Hrvatskoga radija.
Izašao je tematski broj časopisa za svjetsku književnost ' Književna smotra ' - posvećen vodi (Voda: nacrt za jednu enciklopediju).
U dva se navrata potrudila Književna smotra, sedamdesetih jednim blokom, devedesetih čak čitavim brojem cijenjenog si časopisa [ 7 ], ranije su se nešto trudile Naše teme... i to je to.
Književna smotra posvećena popularnoj kulturi i književnosti
Do 11. ožujka 2013. Hrvatsko filološko društvo izdavalo je pet A1 časopisa filološke tematike (Govor, Jezik, Književna smotra, Suvremena lingvistika i Umjetnost riječi), što čini otprilike polovicu filoloških časopisa A1 kategorije u Republici Hrvatskoj, te je stoga u potpunosti zatečeno neprincipijelnom i neargumentiranom odlukom da se trenutačno niti jedan od tih časopisa (ali niti jedan drugi filološki časopis u Republici Hrvatskoj) ne smatra A1 časopisom jer se ne nalaze na famoznim INT1 i INT2 popisima indeksa ERIH.
Hrvatsko filološko društvo iz Zagreba objavilo je u svojoj biblioteci Književna smotra dvije zanimljive anglističke knjige: ' Poetika prostora: Kovačić, Novak i Hardy ' Sintije Ćuljat i ' Istinito, prirodno, različito ' Vanje Polić.
Korisnicima su u knjižnici na raspolaganju novine Jutarnji list i časopisi Drvo znanja, Jezik, Književna smotra, Dijete i društvo, Knjižničarstvo, Hrčak.
Književna smotra â novi broj posvećen vodi
Kao diplomirani ekonomist ja sam ' padobranac ' u književnoj kritici, a činjenica što mi je tako ugledna urednica poput Irene Lukšić odmah ponudila da mi knjiga izađe u cijenjenoj biblioteci ' Književna smotra ' u sklopu koje već godinama u izdanju Hrvatskog filološkog društva izlaze knjige književno-kritičkih i teorijskih tekstova, najveća je pohvala koju sam mogao dobiti.
Časopisi: 1. Književna smotra 161 - 162 Broj je posvećen popularnoj kulturi i književnosti te donosi tekstove uglednih autora grupiranih u šest cjelina.
Književna smotra prvi je hrvatski časopis orijentiran na svjetsku književnost koji sustavno prati događaje i kretanja u stranim književnostima te istražuje hrvatske književne i kulturne veze sa svijetom.
« Književna smotra »ugledni hrvatski časopis za svjetsku književnost u 2011. godini planira objaviti poseban tematski broj posvećen popularnoj kulturi i književnosti.
Biblioteka strane proze " Na tragu klasika " nije jedina koju uređujete; urednica ste naime i publicističke biblioteke " Književna smotra " u sklopu koje Hrvatsko filološko društvo objavljuje književnoteorijske knjige i knjige književnih kritika.
Urednica je Biblioteke Književna smotra i Na tragu klasika, članica redakcija nekoliko domaćih i stranih časopisa, suradnica više međunarodnih znanstvenih projekata.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com