Duže je razdoblje (1,5 do 2 godine) ako se utvrdi terapijski učinak lijeka, a kraće od godinu dana ako se koštana masa brzo gubi.
Duže je razdoblje (1,5 do 2 godine) ako se utvrdi terapijski učinak lijeka, a kraće od godinu dana ako se koštana masa brzo gubi.
Koštana masa se izgrađuje u mladosti i doba spolne zrelosti.
Nakon potpune zrelosti, koštana masa postupno se smanjuje, a padom estrogena u menopauzi ti gubici postaju izraziti.
Poput mišićne mase, ako ne vježbamo redovito naša koštana masa se s vremenom smanjuje.
U kostima lubanje, kralježaka, rebara i prsne kosti i zdjelice stvaraju se crvena krvna zrnca, a ukoliko je koštana masa bitno narušena i ne prepozna se osteoporoza kao jedan od uzroka, može doći do nepopravljive anemije (slabokrvnosti) zbog nemogućnosti stvaranja crvenih krvnih zrnaca.
Kako bi se sačuvala koštana masa, pogotovo kod mlađih bolesnika, posljednjih nekoliko godina pojavile su se tzv. kratke proteze.
Tijekom djetinjstva, adolescencije i rane odrasle dobi tijelo raste i razvija se, a samim tim rastu i kosti, postaju ju povećava se koštana masa.
Do 18. godine života uglavnom dolazi do završetka rasta kostiju, dok koštana masa (gustoća kosti) nastavlja svoj rast i u tridesetima dostiže svoju vršnu vrijednost.
Smatra se da se oko tridesete godine života dostiže vršna koštana masa (ukupna količina koštanog tkiva).
U kasnijim godinama života razgradnja kostiju postupno nadvladava izgradnju pa se koštana masa i gustoća kostiju smanjuju.
U nekim slučajevima radi se augmentacija - nadogradnja kosti - kako bi se dobila veća koštana masa oko implantata.
Inače, vršna koštana masa se postiže relativno rano, već između 20. i 25. godine života, ranije u djevojaka nego u mladića.
Što je veća vršna koštana masa, manja je vjerojatnost razvoja osteoporoze i prijeloma kosti.
da je dobiven postupkom koji osigurava da je sva koštana masa fino zdrobljena i odmašćena vrućom vodom, te obrađena razrjeđenom HCl (pri minimalnoj koncentraciji 4 % i pH
Ako ne interveniramo na vrijeme uvođenjem hormonskog nadomjesnog liječenja koštana masa nepovratno nestaje dovodeći do osteoporoze, koja povisuje rizik od opasnih prijeloma kostiju u kasnoj postmenopauzi.
Što je veća vršna koštana masa, manja je vjerojatnost razvoja osteoporoze u kasnijoj životnoj dobi.
Maksimalna koštana masa, osim o nasljednim faktorima, velikim dijelom ovisi o količini potrošnje kalcija i primjerenoj tjelovježbi.
Kao prvu i osnovnu preporuku treba uvijek istaknuti pravilnu i uravnoteženu prehranu, odnosno pravilan odabir namirnica koje sadrže dovoljnu količinu kalcija, i to već od najranije životne dobi (do 35 - te g života kako bi se izgradila veća koštana masa, a nakon 35 - te g kako bi se sačuvala koštana masa).
Tijekom djetinjstva i puberteta te adolescencije nastupa razdoblje brzog rasta i razvoja koštanog tkiva, a studije pokazuju kako je upravo to razdoblje kad se postiže vršna koštana masa pa je stoga neophodan izbor hrane bogat kalcijem i vitaminom D.
Koštana masa se zbog gubitka estrogena godišnje smanjuje za 1 - 2 %.
Uzroci osteoporoze su višestruki, a to podrazumijeva: genetsku predispoziciju, nemogućnost da se postigne potrebna koštana masa za vrijeme rasta, mršavost, nedovoljna upotreba koštano-mišićnog sustava, nedostatak spolnih hormona kod žena i muškaraca, neodgovarajući unos kalcija i vitamina D, stil života i medicinski čimbenici (pušenje, alkoholizam, kortikosteroidi), greške remodeliranja kostiju.
Koštana masa može se mjeriti na različitim dijelovima tijela, a to određuje liječnik - u slabinskom dijelu kralježnice, zapešću, te bedrenoj kosti, a moguća je i pretraga cijelog kostura.
To je i razlika u odnosu na ultrazvučnu denzitometriju gdje se samo mjeri koštana masa na peti.
Ovaj zahvat se obavlja u slučajevima kada nedostaje koštana masa u gornjoj čeljusti, te je potrebno napraviti kirurški zahvat takozvano veliko podizanje dna sinusa ili " sinus lift ".
Dovoljan unos kalcija i vitamina D prehranom tijekom života, poglavito u dobi prije 30 godina kada se postiže vršna koštana masa.
Što znači da se koštana masa smanjuje, a što smanjuje i samo čvrstoću kostiju.
Smanjena koštana masa i poremećena mikroarhitektura kosti dovode do krhkih i lomljivih kostiju, te se povećava rizik od prijeloma na minimalnu traumu.
U 3 dana, program Vitafesta posjetiteljima nudi predavanja brojnih stručnjaka i razna mjerenja zdravstvenog statusa kao što su vid/sluh, kapacitet pluća, krvni tlak i koštana masa.
Uzroci osteoporoze su višestruki: genetska predispozicija, dob, ne mogućnost da se postigne potrebna koštana masa za vrijeme rasta, ne odgovarajući unos kalcija i vitamina D, životne navike, postojanje niza kroničnih bolesti, te hormonski poremećaji.
Ona uključuje mjere koje treba poduzeti da se postigne najveća moguća koštana masa prehrana bogata kalcijem i magnezijem, redovita tjelesna aktivnost (preporučuje se hodanje, penjanje, vožnja biciklom, aerobik), hormonska ravnoteža.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com