24. ožujka 2010. Zagreb Potpisivanje Memoranduma o razumijevanju Vlade Ujedinjene Kraljevine, Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija i Sveučilišta u Sussexu
24. ožujka 2010. Zagreb Potpisivanje Memoranduma o razumijevanju Vlade Ujedinjene Kraljevine, Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija i Sveučilišta u Sussexu
Britanija (odnosno UK) je jedno od izvornih potpisnica te je za nju Konvencija obvezujuća još od 23. lipnja 1931. Kraljevina SHS (koja je kasnije te godine preimenovana u Kraljevinu Jugoslaviju) je ratifikacijske isprave podnijela 30. lipnja 1931. Treba imati na umu da se Vlada DFJ osnovana na temelju sporazuma Tito-Šubašić 1944. god. smatrala pravnim sukcesorom Kraljevine Jugoslavije te je zahvaljujuci tome i uživala formalni status saveznika SAD-a i V.
Prije tog datuma ne postoji dokaz da je DFJ/FNRJ pravna sljednica Kraljevine Jugoslavije nego je tek tumačenje autora teksta bilo da je to tako što ni u kom slučaju nije objektivna činjenica.« ^
... je namjeru carskog bečkog dvora da kraljevine Hrvatsku i Mađarsku pretvori u svoje pokrajine i oduzme im njihova kraljevska prava nazvao pokretom.
To je bio preduvjet daljnje uspješne izgradnje vlastite četničke vojne i političke organizacije, te nakon poraza sila Osovine, osiguranje obnove Kraljevine Jugoslavije.Tako u prvoj polovici 1943. bosansko-hercegovački četnici sudjeluju u svim značajnijim njemačko-talijanskim operacijama protiv partizana, radi čega se na područje BiH prebacuje oko 20.000 četnika iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske.
S ciljem da dokaže kako Venecija zadržava naslov kraljevine time što u svojoj državi posjeduje " regnum " Dalmaciju, započeo je sustavno prikupljati izvornu građu o prošlosti Dalmacije.
Srbija nije PRAVNA NASLJEDNICA Jugoslavije niti kraljevine Slovenaca, Hrvata i Srba i nema nikakvo pravo prisvojiti teritorije koje nikad nisu bile njene, ukljucujuci Vojvodinu istocni Srijem i Zemun.
04. ožujka 2009. - u auli Sveučilišta u Zagrebu održana je ceremonija proglašenja i nagrađivanja autora najboljih eseja u sklopu zajedničkog projekta Sudačke mreže i Pravnog fakulteta Hrvatsko pravosuđe u percepciji studenata Pravnog fakulteta u Zagrebu pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške.
Jens Erik Grøndahl, prvi tajnik Veleposlanstva Kraljevine Norveške.
Srpski zločini nad Hrvatima prije 1990: ubojstva hrvatskih domobrana u prosincu 1918. nekoliko dana nakon ujedinjenja Države SHS i Kraljevine Srbije, ubojstva hrvatskih zastupnika u skupštini 1928., hapšenja i premlaćivanja HSS-ovaca od 1918. do 1939. (oba predsjednika Radić i Maček bili su u zatvorima), senjske žrtve 1937. godine kad su žandari pobili veći broj Hrvata, zločini četnika na području Dalmacije, Like i cijele BiH tijekom 2. svjetskog rata
Vladaju kao apsolutisti i provode odlučne i često okrutne političke i administrativne mjere za ujedinjenje sve tri kraljevine. (Vidi više o tome u članku Španjolska.)
Bjelogrlić je dosad Pulski festival posjećivao kao glumac, a ove se godine prvi put pojavio kao redatelj filma " Montevideo, Bog te video " o odlasku nogometne reprezentacije Kraljevine Jugoslavije na Prvo svjetsko nogometno prvenstvo u Urugvaj.
Komesari su prestali s radom 15. studenoga 1929., kad njihove nadležnosti prelaze na banovine, uspostavljene Zakonom o nazivu i podjeli Kraljevine od 3. listopada 1929. Teritorij Zagrebačke oblasti nakon toga je uključen u Savsku banovinu, jednu od 9 novih administrativno-teritorijalnih jedinica.
U uvodnom dijelu Konferencije govorili su Davor Ljubanović, državni tajnik u Ministarstvu uprave, Manuel Salazar veleposlanik Kraljevine Španjolske, Ankica Marinović, izaslanica Predsjednika Republike Hrvatske, Slobodan Uzelac, potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i Luka Bebić, predsjednik Hrvatskoga sabora.
PROJEKT DEMERZALNOG MONITORINGA (DEMMON) pokrenut je 2002. godine kao rezultat suradnje Uprave ribarstva Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva i partner-institucije iz Kraljevine Norveške, Instituta za ribarstvo iz Tromsoa.
Priopćenje 329/04 Ministarstvo vanjskih poslova izvješćuje da je povodom katastrofalnog potresa koji je pogodio područja Republike Indije, Demokratske Socijalističke Republike Šri Lanke, Republike Indonezije i Kraljevine Tajland, u stalnom kontaktu s veleposlanstvima Republike Hrvatske u New Delhiju i Jakarti odakle dobiva podatke o saznanjima o boravku hrvatskih državljana i uvjetima u kojima se oni nalaze u tim područjima.
Zašto bismo nakon tolikog partizansko-komunistièkog tzv. pobjednièkoga svjesnog falsificiranja povijesti morali prihvaæati da je taj povijesni sud o Budaku istinit ili vjerodostojan«, pita se u posljednjem broju Glasa koncila komentator Ivan Mikleniæ. nbsp; nbsp; nbsp; U komentaru naslovljenom »I najmanji povod dovoljan za veliki napad na Crkvu«, Glas koncila postavlja i pitanje hoæe li dio javnosti koji je osudio ulogu Crkve u planiranom podizanju spomen ploèe autoru rasnih zakona po istim kriterijima podvrgnuti prosuðivanju Vladimira Nazora, koji je, tvrdi se u crkvenom tjedniku, kao predsjednik Hrvatskoga sabora neposredno nakon rata potpisao više zakona koji su imali katastrofalne posljedice za mnoge posve nevine ljude? nbsp; nbsp; nbsp; U istu ravan s Budakom stavljen je i nobelovac Ivo Andriæ, koji je, tvrdi se, za vladu Kraljevine Jugoslavije sastavljao genocidne upute kako istrijebiti Albance s Kosova. nbsp; nbsp; nbsp; Glas svoje èitatelje upozorava na »neizbježan dojam da se u današnjoj Hrvatskoj svaki pa i najmanji povod ili prilika koriste za žestoki medijski napad na Katolièku Crkvu u Hrvatskoj«, te tvrdi da je vijest o planiranom podizanju spomenika Budaku »izvrsno poslužila budnim i neumornim, ideološki veoma izgraðenim javnim djelatnicima i poslenicima javne rijeèi da još jednom iskažu svoje neraspoloženje, gotovo mržnju prema Katolièkoj Crkvi«. nbsp; nbsp; nbsp; Kao najglasniji glas mrženje prema Crkvi, »Koncil« apostrofira našu novinu, tvrdeæi da je Novi List o »sluèaj Budak« pisao u »maniri govora mržnje, ponavljajuæi doslovne propagandistièke parole iz najtvrðega komunizma, koje su u gotovo svemu hrvatskom odmah vidjele i ustaško«.
Godine 1935. se pod patronatom Kraljevine Jugoslavije osniva Jugoslavenski klub, a Zaninović je čak kao himnu Jugoslavenskog kluba uveo Sprem ' te se, sprem ' te.
U Zagrebu ga i zatiče slom Austro-Ugarske, a potom i ujedinjenje i stvaranje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Kada je 1929. g. kralj Aleksandar donoseci novi Zakon promijenio naziv drzave u Kraljevinu Jugoslaviju, nakon sto je par mjeseci prije uveo diktaturu, ukinuo je bilo kakve nacionalne posebnosti, stvorio jugoslavensku naciju sa jugoslavenskim jezikom kao sluzbenim, i od tada je bio jedan narod, jedan kralj, jedna drzava. ja bih rekao jedna sramota od kraljevine Jugoslavije i jedne drzave.
Fogina kupuje Vojno kupalište, ponovno postavlja 40 - tak kabina, nasipava dno rijeke finim pijeskom te unajmljuje ing. Stanka Bloudeka iz Ljubljane da sagradi skakaonicu (ing. Bloudek je poznat kao konstruktor skijaške skakaonice na Planici) - rakovačka skakaonica u vodu smatrana je najboljom te vrste na prostoru Kraljevine Jugoslavije 1948. - započeta gradnja armirano-betonskog olimpijskog bazena 100 m sjeveroistočno od Foginovog kupališta
U tom trenutku borbe se još vode: njemačke i talijanske trupe zauzele su Sarajevo i Split tek 15. travnja, a kapitulacija snaga Kraljevine Jugoslavije uslijedila je 17. travnja.
Nienke Trooster, veleposlanica Kraljevine Nizozemske, g.
Nakon svršetka rata i raspada Habsburške Monarhije uspostava Kraljevine SHS (Srba, Hrvata i Slovenaca) bila je dočekana kao željeno ostvarenje vjekovnih težnji južnoslavenskih naroda, kao sanjana Gajeva Ilirija ili Strossmayerova Jugoâ Slavija, ali ubrzo se pokazalo da će nova država za mnoge svoje stanovnike biti nastavak staroga nasilja, samo u ponešto drugačijem obliku.
Don Bosco ideal je svećenika i odgojitelja jer je u 73 godine života učinio razna dobra djela: osnovao apostolsku obitelj s četiri ogranka (Salez? ance, Kćeri Mar? e Pomoćnice, Salez? ance suradnike, Udruženje štovatelja Mar? e Pomoćnice); sagradio je četiri velike crkve (papa Lav XIII. povjerio mu je gradnju bazilike Srca Isusova u Rimu), napisao stotinjak knjiga i knjižica, pokrenuo je izdavanje Salezijanskog vjesnika, osnovao sedamdeset dvije salezijanske kuće; organizirao osam misijskih ekspedicija; iskazao se na diplomatskom polju posredovanjem između Svete Stolice i kraljevine Italije; putovao je, propovijedao, ispovijedao.
I konačno neki nikako da shvate da za zemlje Antifašističke koalicije, ratne pobjednike, činom okupacije Kraljevine Jugoslavije, ta država nije prestala postojati.
Svakodnevni život obitelji u Cazinskoj krajini u prvoj polovici XX. stoljeća, Jezične osobitosti Cazinske krajine, Školstvo i obrazovanje na području okruga Bihać za vrijeme austro-ugarske uprave, Agrarni odnosi u Bihaćkom kraju u periodu Kraljevine SHS bili su predmetom zanimljivih predavanja koja su održali dr. sc. Filip Škiljan, prevoditelj Sead Muhamedagić, doc. dr. sc. Elvira Islamović i doc. dr. sc. Edin Mutapčić.
Uredbom o podjeli zemlje (Kraljevine SHS) na oblasti 1922. Dalmacija je podijeljena na Splitsku i Dubrovačku oblast, a prostor Boke kotorske je izdvojen iz Dalmacije, kojoj je stoljećima pripadao, i pripojen Zetskoj oblasti.
Dakle, logičan zaključak bio bi da serija 1950. jest 1949. ili 1950. u potpunosti izrađena rezervna serija novčanica socijalističke Jugoslavije, koja (za razliku od novčanica Kraljevine Jugoslavije) nije dočekala upotrebu i završila je uništena.
Pružanje pomoći Kraljevine Danske Republici Hrvatskoj u procesu pristupanja Europskoj uniji te usvajanju europskih standarda iz različitih područja, započelo je podupiranjem razvoja hrvatske javne uprave u razdoblju od 2000. do 2004. godine putem projekta stvaranja sustava obuke za državne službenike pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com