Ponovno se počinje koristiti tek u 16. stoljeću kada ga slavni liječnik i alkemičar Paracelsus uvodi u medicinsku literaturu pod nazivom laudanum.
Ponovno se počinje koristiti tek u 16. stoljeću kada ga slavni liječnik i alkemičar Paracelsus uvodi u medicinsku literaturu pod nazivom laudanum.
Kasnije se naziv laudanum odnosi općenito na tinkturu opijuma, bilo čistog opijuma u alkoholu, bilo pomiješanog s raznim dodatnim tvarima.
Zanimljivo je da se tinkture opijuma i danas koriste u SAD-u i Velikoj Britaniji, no više se ne nazivaju laudanum.
U sceni samoubojstva koju je Wollstonecraftova sastavila nedugo prije vlastite smrti, kao što je to sigurno znala i njezina kći, Maria guta laudanum: Âťnjezina je duša bila mirna... ništa nije ostalo osim željne žudnje... da odleti... iz ovog pakla razočaranja.
Zanemare li se romantičarske pustolovine i realistični laudanum, prava provala konzumacije opijata u zapadnoj kulturi postala je raširena, društveno gotovo prihvaćena pojava u drugoj polovici prošlog stoljeća.
E, zato je tu opijum, tj. laudanum.
Poližite i žličicu, laudanum je još topao i lakše će vas uspavati, a i halucinacije brže dođu
Još jedno važno pitanje koje mi pada na pamet: znamo da se rimske utvrde u Asterixu zovu Laudanum, Petibonum, Babaorum i Aquarium.
Ove utvrde, ako se izgovore kako valja, na francuskom imaju i drugo značenje: laudanum - to je jasno, aquarium isto tako, ali Petibonum je zapravo petit bonhomme (ajmoreć " prijaško "), a Baborum baba au rhum izvrstan kolač nalik na kuglof, samo bolji
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com