Paul, a sve kako bi na poseban način zaokružili prikaz božićne europske glazbene tradicije - kazao je maestro Alen Kopunović Legetin, dirigent i zborovođa.
Paul, a sve kako bi na poseban način zaokružili prikaz božićne europske glazbene tradicije - kazao je maestro Alen Kopunović Legetin, dirigent i zborovođa.
Time se zasigurno vodio i sjajan orguljaš kakav je Alen Kopunović Legetin u svojem umjetničkom laviranju osobnosti požeškog glazbala i njegova iznimnog potencijala.
Nakon toga na orguljama su zasvirali poznati međunarodni orguljaši predstojnik rimskog Instituta za crkvenu glazbu mons. Valentino Miserachs Grau, orguljaš papinske bazilike Svete Marije Velike u Rimu Gabriele Terrone te požeški katedralni orguljaš Alen Kopunović Legetin.
Stihove je napisao Petar Vuković, glazbu Alen Kopilović Legetin, a aranžman Pere Ištvančić.
U konkurenciji je i orguljaš Alen Kopunović Legetin odnosno snimatelj Božidar Pandurić za snimku albuma ' Portret kraljice '.
Budući da smo u Svećeničkoj godini tema pjesme s kojom su djeca nastupila bila je posvećena Kristu svećeniku, kazao je Alen Kopunović Legetin, povjerenik za liturgijsku glazbu u Požeškoj biskupiji.
Za glasovirom je bila umjetnička suradnica na Muzičkoj akademiji u Zagrebu Lana Bradić, a u dijelu programa je sudjelovao i kantor požeške Katedrale Alen Kopunović-Legetin.
Ovako visoka obljetnica jednog d najstarijih gradskih društava zavrijedila je i visokokvalitetan program za koji se pobrinuo zborovođa Alen Kopunović Legetin.
U svakome se akordu na veliku moć raskošnih svirala od pratilice apoteoznih okvirnih slika uspinjući i do triolske idile za božićno intoniranu Pastoralu iz Guilmantove 1. simfonije za orgulje i orkestar, Alen Kopunović Legetin rafiniranim je izborom registracije mudro pomirio snagu romantičnoga novobaroka s tihom bahovskom posvetom kao jezikom jedinstvene ljepote.
Na katedralnim orguljama koncert je održao Andrija Kopunović Legetin, pontifikalni zborovođa i orguljaš u katedrali u Požegi, koji je izvodio djela Bacha, Albinonija, Liszta i von Paradiesa.
Ovaj festival njihovom je gradnjom uistinu dobio na svojoj težini, a potvrđuju to i prvorazredna imena domaće i inozemne orguljaške scene koje ugošćuje - ističe Alen Kopunović Legetin, također jedan od sudionika ove iznimne kulturne priredbe.
Alen Kopunović Legetin, pontifikalni zborovođa i orguljaš u požeškoj katedrali, izveo je u ponedjeljak 28. lipnja u zadarskoj katedrali sv. Stošije jednosatni orguljaški koncert koji je okupio brojnu i raznovrsnu publiku: glazbene stručnjake, svećenike, redovništvo, mlade, ljubitelje glazbe i turiste.
Okupljena zajednica vjernika potom je pred blaženikovom relikvijom i kipom po prvi puta izmolila Molitvu i otpjevala Himan bl. Ivanu Pavlu II. koji je za ovu prigodu skladao Alen Kopunović Legetin.
Alen Kopunović Legetin koncert je posvetio zadarskom nadbiskupu Želimiru Puljiću koji je dio svog mladenaštva proveo u Požegi, gdje su se Puljićevi roditelji iz BiH preselili i gdje je on završio osnovnu školu.
Orguljaš i zborovođa požeške katedrale Alen Kopunović Legetin održao je 8. svibnja u požeškoj katedrali koncert na orguljama, protkan marijanskom glazbom.
S brojnim i stilski raznovrsnim repertoarima glazbe za orgulje vrhunskih skladatelja na petnaest će koncerata nastupiti vokalno orguljski dueti Valentina Fijačko i Pavao Mašić, Mira Vlahović i Gorana Vidnjević Fabijanić, potom Lidija Horvat Dunjko i Ljerka Očić, Aida Vidović Krilanović i Krešimir Has, također Ivanka Boljkovac i Borna Barišić te naposljetku Helena Lucić i Edmund Andler Borić, dok će solističke recitale prirediti Portugalac Joao Vaz, Nijemac Andeas Liebig i Beligijac Jean Ferrard te domaća snaga Alen Kopunović Legetin, danas među istaknutijim orguljašima interpretima u svijetu.
Bez pretencioznosti, ali opipljivošću istinskoga, nepatvorenog glazbenog talenta, Alen Kopunović-Legetin naprosto je napravio sjajan koncert, u kojem su podjednako uživali i izvođači i publika.
Alen Kopunović Legetin diplomirao je 1997. na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi Ljerke Očić.
Nama orguljašima je to kao da se rodi novi čovjek, dijete koje treba paziti i s puno ljubavi mu prilaziti rekao je Legetin ističući da se na velikim i snažnim zadarskim orguljama može izvoditi sva orguljaška literatura.
Više od 50 stranica notnog materijala pogodno je za zadarske orgulje jer se u toj velikoj simfonijskoj skladbi može pokazati sva raskoš tako velebnog instrumenta, rekao je Legetin.
Između Bacha i Liszta odabrao je odmorišne točke: sebi omiljenu skladbu Siciliana pijanistice Marie Theresie von Paradies koja u originalu nije pisana za orgulje a Legetin ju je svirao u preradi za orgulje; Paradies je izvodila Mozartove koncerte za klavire, skladala za violončelo i klavir, te Adagio Tomasa Albinonia, talijanskog majstora, smatrajući prikladnim zbog položaja Zadra na Mediteranu.
Legetin je poznat u nijanisiranju, a kroz minucioznu registraciju djela postiže se široka paleta zvukova i kolorita da imate osjećaj da svira simfonijski orkestar rekao je Morović.
Legetin smatra da orguljaški koncerti sami po sebi nisu privlačni jer se interpreta ne vidi. Čovjek se mora bolje udubiti u glazbu.
U tom smislu je teže pa i bolje slušati rekao je Legetin dodavši da je komunizam istjerao profesionalne glazbenike iz crkvi, no sad se vraćaju te orguljaška glazba u Hrvatskoj napreduje; ima puno mladih orguljaša i ide nabolje.
Pridružile su joj se i mlade flautistice Lucija Zovko i Eva Cigić te na kontinuu Alen Kopunović Legetin.
U Klanjcu će nastupiti Lidija Horvat Dunjko, sopran i Mario Perestegi, orgulje, a u Samoboru Dario Teskera, truba, i Alen Kopunović Legetin, orgulje.
VARAŽDIN Misnim slavljem na kojem je u varaždinskoj katedrali nastupio Ketedralni zbor Požeške biskupije, a na orguljama i u svojstvu dirigenta Alen Kopunović-Legetin, završene su 32. varaždinske barokne večeri.
O tome je odlučio poseban kolegij u sastavu: Grgo Kujundžić, Bela Ivković, Karlo Kopilović, Pavle Kujundžić, Ivan Tikvicki, Josip Kopunović Legetin, Marija Matković, Ivica Ivković, Veco Rudić i Martin Gabrić.
Na repertoaru, koji su izvodili eminentni orguljaši Pavao Mašić, Ante Knešaurek i Alen Kopunović-Legetin, bila su djela Bacha, Duprea, Muleta i Widora te improvizacija na hrvatske uskrsne pučke napjeve. (it, gk)
Izvođenjem navedenih djela orguljaš Kopunović Legetin posvjedočio je vlastitu virtuoznost i velike mogućnosti novih orgulja požeške katedrale.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com