Hvala legis sa naslovnice:: - -)) (Darko 07.03.2010., 10:38:55)
Hvala legis sa naslovnice:: - -)) (Darko 07.03.2010., 10:38:55)
Sud nije mogal drugač rešiti, contra clara verba juris et legis nije mogal inače suditi.
Stoga Zakon i dalje, s nešto širom razradom, upućuje na to da je najopćenitiji i krovni zakon, ali poštujući načelo prioriteta - legis specialis, koje inače vrijedi, ograničava primjenu ovog Zakona i na druge sporove i odnose ako posebnim zakonom za te sporove nisu propisana drukčija pravila.
da postoje osobito opravdani razlozi za tu iznimku, to jest za drugačiji vacatio legis od onog koji je ustavno pravilo u smislu prvog dijela rečenice članka 90. stavka 3. Ustava.
Dakle, rečenom odredbom omogućava se ukidanje vacatio legis-a u potpunosti a za provedbene propise podzakonskog ranga koje donose ovlaštenici iz članka 17. ZOSDU-a.
To stoga što je mogućnost ukidanja vacatio legis-a kao normativna mogućnost pridržana isključivo Hrvatskom saboru u njegovoj funkciji zakonodavca (čl. 89. st. 3. Ustava RH), ali nikako ne i državnoj upravi u funkciji donositelja pravnih normi.
Pravo na prigovor savjesti, dakle nije contra legem već exceptio legis, jer su zakonodavci u okviru pravnog sustava iskazali tendenciju da to pravo relativiziraju s namjerom da moralni stav pojedinca ne zadire u prava drugih pravnih subjekata.
Ako dođe do situacije u kojoj se ne može utvrditi sadržaj mjerodavnog stranog prava, kod nas se to rješava tako da se prednost daje primjeni polaznog prava, dakle legis fori.
Tumačenjem članka 61. Zakona o porezu na dohodak (NN 177/04,73/08 i 80/10) Porezna uprava je ratio legis našla u mogućnosti potpunog, učinkovitog i ekonomičnog utvrđivanja pravno relevantnih činjenica koje imaju utjecaj na rješavanje upravne stvari, u ovom slučaju - korištenjem podataka koje vodi SKDD.
Zbog navedenog, predlažemo da predmetni zakon stupi na snagu 01.01.2012. godine, osim odredaba koje mogu biti primjenjive tek po ulasku RH u EU, a što je još uvijek dovoljan vacatio legis za pripremu praktičara za njegovu primjenu.
- S Mikijem sam se susreo u kafiću Legis, obojica stanujemo u blizini, pa smo se tu skrili od znatiželjnika smije se Buljan.
On ih priprema kao što je navedeno u Liber Legis, i ponovo udara Zvonom 11 puta (333 - 55555 - 333).
Ti zaključci, a prije svega u njima postavljeni brojni upiti, potvrđuju da interpretacija odredaba povelje nije moguća jednostavnom analizom teksta, već da se »ratio legis« odredaba povelje može utvrditi samo ekstenzivnim i složenim tumačenjem.
Wubbe pak ukazuje na realno postojanje relativnog vlasništva fiducijanta, koje se izražava u postupku kroz odnos dvaju kauzi, qua ex causa vindicaveris?, prema formuli legis actio sacramento in rem.
Kaserovu teoriju o dokazivanju jačeg prava u postupku legis actio sacramento in rem, Wubbe je upotrijebio prepoznavši fiducijanta kao ovlaštenika koji opravdan ispunjenjem duga stječe snažniju kauzu u postupku.
Bez potrebe za dodatnim sredstvima, čije postojanje se ne može dokazati u izvorima, fiducijant svoje pravo, a to je pravo vlasništva nakon ispunjenja duga, ostvaruje putem legis actio sacramento in rem.
Legis actio sacramento in rem tada je svakako odgovarajuća forma, posebno uzevši u obzir da je i in iure cessio, kao oblik prijenosa vlasništva, fiktivna parnica u obliku legis actio sacramento in rem.
Od primjene postojećih legisakcija, legis actio per condictionem i legis actio per iudicis arbitrive postulationem, do zasebne legis actio fiduciae, smatramo da je ključna teza postavljena izvan problema fiducije i njene zaštite u civilnom pravu.
U slučaju da nije bila moguća usureceptio, kao očito vanprocesno sredstvo ispravljanja bespravne situacije nakon valjanog ispunjenja fiducijarne svrhe, u prvotno doba, fluidnog sadržaja subjektivnih prava, bez definiranih granica vlasništva, vlasnička prava fiducijara, oživljena ispunjenjem svrhe, davala bi mu legitimaciju na povrat stvari s legis actio sacramento in rem.
Eyre iz 1870. Prema tom precedentnom pravilu u engleskom mpp-u se pri određivanju mjerodavnog prava za delikte kumulirao (engleski) lex fori i odredbe legis delicti commissi.
s navedenim tekstom kao ključem za tumačenje sadržaja nedostajućeg teksta - 24 retka nakon IV, 31. Prema detaljno elaboriranoj Lenelovoj konstrukciji - teorija o legis actio fiduciae, nedostajući Gajev tekst nakon opisa legis actio per pignoris capionem, odnosio se na tri legisakcije iz kojih su nastale tužbe iz commodatum-a, fiducije i negotiorum gestio koje stoga sua vi ac potestate valere. Izdvajanje ove tri tužbe od ostalih, kao tužbe bez fikcije postupka per condictionem, imalo bi smisla samo ako su imale svoje preteče u legisakcionom postupku.
Koristeći se općim argumentima, ali posebno naglašavajući ulogu izraza fidi fiduciae, Watson se kao i Lenel izjašnjava u korist postojanja posebne legis actio fiduciae temeljene na Zakoniku dvanaest ploča.
Istupa u obranu Lenelove teorije evolucije fiducije, opravdavajući navode o dvostrukoj formuli za fiduciju, jednoj in ius, proizašloj iz legis actio, i drugoj in factum concepta, naknadnim popuštanjem formalizma te pretorskom zaštitom za slučajeve where mancipatio was made fiduciae causa and these words (fidi fiduciae op.a.) were omitted.
Hoće li Uredba Rim II doseći željen stupanj predvidivosti utemeljen na određivanju legis loci damni (prava mjesta štete) ili će poveznica mjesto štete (čl. 4., st. 1. Uredbe Rim II) rezultirati neelastičnim ili nedovoljno elastičnim pravnim rješenjima u budućoj praksi, pokazat će već najavljeno i vremenski određeno izvješće Komisije, koje je shodno čl. 30. Uredbe Rim II predviđeno za dan 20. kolovoza 2011. Do tada pak, do stupanja Uredbe Rim II 11. siječnja 2009. na snagu, nužno je nastaviti analizirati njene kolizijskopravne odredbe te pratiti njihovu primjenu u praksi.
Prijelazne i završne odredbe osiguravaju dostatan vacatio legis za pripremu adresata za primjenu Zakona i donošenje podzakonskih propisa koji moraju stupiti na snagu istovremeno sa Zakonom.
Međutim, gramatički pristup tumačenju zakona jednog dijela onih koji ga provode u praksi rezultirao je time da se zanemaruje ili nedovoljno slijedi ratio legis samog zakona i njegova temeljna načela, a odredbe se ne tumače kroz međusobnu vezu, nego usko i izolirano.
S obzirom na ovako široko zahvaćenu materiju privatnog prava u tekstu DCFR-a, realno je očekivati da će opcijski instrument biti znatno uži od DCFR-a (CFR-a), odnosno u skladu sa svojim ratio legis (kao i s kompetencijama Zajednice) obuhvaćat će samo ona pitanja općeg i posebnog ugovornog prava koja su relevantna za nesmetano funkcioniranje jedinstvenog tržišta.
U ovom stručnom radu autor analizira situaciju u kojoj se u Republici Hrvatskoj derogiraju i degradiraju autonomne opće pravne norme tj. kolektivni ugovori, čime se derogiraju temeljna načela demokratskog radnog prava na organiziranje i kolektivno pregovaranje, na autonomno uređivanje radnih odnosa, na primjenu povoljnijeg prava, in favorem laboratores, ali i norme Ustava o vacatio legis te pravila nomotehnike kao znanosti o stvaranju pravnih propisa.
Tvrtka Legis-Arte osnovana je 2008. godine kao nasljednik obrta iz 1999. godine i od tada od tada uspješno djeluje na području graditeljstva.
Reljefi toga kovčežića prikazuju na poklopcu Traditio legis (Krist predaje svitak zakona, tj. vlast, sv. Petru), na prednjoj strani Kristovu apoteozu na Maslinskoj gori, na desnoj bočnoj strani Kristovo krštenje u Jordanu, na lijevoj bočnoj strani Kristovo prikazanje u Hramu, a na stražnjoj strani Petrov grob u crkvi sv. Petra u Rimu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com