Marina Baričević u knjizi ne zlorabi ovaj potencijal senzacionalističkog otkrića nego disciplinom znanstvenika i strašću istraživača predstavlja opus ove iznimne osobe i umjetnice.
Marina Baričević u knjizi ne zlorabi ovaj potencijal senzacionalističkog otkrića nego disciplinom znanstvenika i strašću istraživača predstavlja opus ove iznimne osobe i umjetnice.
Uz vlastite nadahnute interpretacije sačuvanih i dostupnih umjetničkih ostvarenja, Marina Baričević iznosi i ocjene ondašnje likovne kritike ocrtavajući ujedno i duh vremena u kojem je Branka Hegedušić stvarala kao i recepciju njezina rada.
Stotinjak stranica i skoro pedesetak autora ono su što je Marina Baričević istražila, obradila i ponudila na temu likovne Opatije.
1995. sudjeluje na velikoj putujućoj izložbi Suvremena keramika u Hrvatskoj (inicijatorica: Mirjana Rajković, realizatorica: Marina Baričević) gdje prilikom gostovanja u Lisabonu (Portugal) dobiva priznanje.
Uvrštena je u drugo izdanje Povijesti moderne keramike u Hrvatskoj (autorica Marina Baričević, Školska knjiga, Zagreb, 1996.) 1999. dobiva prvu nagradu za nakit na žiriranoj izložbi u Makarskoj. 2000. kreira broš« Ragusa »za Madeleine Albright.
biografija Marina Baričević rođena je 1941. godine u Zagrebu, gdje se i školovala.
Marina Baričević u mirovini je od 2001. godine.
CRIKVENICA Agroturističko područje između Jadranova i Kačjaka, na kojem bi trebalo niknuti 80 hektara vinove loze, maslina i lavande, najbitnija je točka u programu HSS-a koji na izbore izlazi s HDZ-om, HSP-om, HSP-om AS iDC-om, rekla je potpredsjednica crikveničkog HSS-a Marina Baričević koja će se zalagati za gradnju zapadnog ulaza na magistralu, uređenje trga na Dugi i uređenje Črnog mula.
Među osamdesetak autora, Marina Baričević, Nataša Ivančević i Gorka Ostojić Cvajner, kao članice žirija, nagradile su Petra Dolića, Damira Stojnića i Mirtu Diminić.
(...) Sadržajno u svojoj pounutrin, kao karakter i osobnost djela, ono je poniranje ili doticanje vlastite postojanosti... Tako to djelo na izražava samo vizualno nego i neposredno emocionalno.Svaki crtež - slika zagrljaj je ili preplet dvaju tijela suprotnih spolova.Tijelo je apersonalno, štoviše u ovim slikarskim kompozicijama asocijativne znakovitosti, fizičko iščezava u bestjelesno Marina Baričević
Od 1974. godine, kada postaje članicom ULUPUH-a, Marina Baričević aktivno se uključuje u rad udruženja.
Sahrana će biti u krugu obitelji. (Kolege iz Sekcije za keramiku, staklo i porculan ULUPUH-a) Marina Baričević napisala je ovim tužnim povodom: " Danas je iz Opatije stigla tužna vijest umrla je umjetnica BRANKA UZUR (Zagreb, 8. V. 1954.), prijateljica i kolegica,
Prije dvije godine Marina Baričević izdala je svoju prvu knjigu ' ' Krik za Vukovar ' ' koja je svoju promociju imala u baš u Vukovaru 18. 11. 2010. g.
Kompletna donacija Kabinetu grafike vrlo bi skoro trebala završiti kao poseban multimedijalni kompaktni disk u pripravi ravnateljice Kabineta Slavice Marković, Ružice Pepelko, kustosice izložbe, Gabrijela Leškovića i Tanje Lisec, na kojem će se u potpunosti reproducirati i katalogizirati ova djela i u kojem će se osim videozapisa koje je ustupila Hrvatska televizija te dokumentarističkih fotografija naći i opsežna Lovrenčićeva biografija uz izbor iz kritika koje su desetljećima pisali Veselko Tenžera, Luko Paljetak, Željka Čorak, Marina Baričević i drugi.
Makarsko primorje kao inspiracija u likovnoj umjetnosti, Makarska, 2007. Autorica Marina Baričević, likovna kritičarka, uvrstila je u knjigu 34 likovna umjetnika s likovnim prilozima.
Uz ilustracije djela, Marina Baričević stručno ocjenjuje i kratkom biografijom prezentira svakoga umjetnika posebno, i to u vremenu od 1849. do danas.
Marina Baričević napisala je ovim tužnim povodom: " Danas je iz Opatije stigla tužna vijest umrla je umjetnica BRANKA UZUR (Zagreb, 8. V. 1954.), prijateljica i kolegica, članica Keramičke sekcije ULUPUH-a, naša Uza.
Marina Baričević odrasla je u Zagrebu a Lun je upoznala preko svog supruga koji je iz Luna.
Predgovor katalogu napisala je likovna kritičarka Marina Baričević, koja je zagrebačku izložbu i otvorila.
Zadaci su nam bili: promicanje primijenjene likovne umjetnosti; odabir/valorizacija opusa za prijedloge nagrada nacionalnih i gradskih za primijenjenu umjetnost; realizacija i uređivanje internih Vijesti Udruženja; organizacija, priprema i stručni prikaz izložbi u zemlji i inozemstvu članova ULUPUH-a; pokrenuli smo ediciju " male monografije ULUPUH-a " i objavili nekoliko: Marina Baričević, Stella Skopal, Želimir Koščević, Zvonimir Lončarić, Darko Venturini, Josip Zeman, Ivan Švertasek...
Kako je 2004. bila obilježena sto i šezdeseta godišnjica opatijskoga turizma, Marina Baričević, »sakupljajući memorabilije za istoimenu izložbu« shvatila je i povezala »nezaobilazan i veliki ulog umjetnosti u memoriji grada Opatije«.
Fino prezentiranim biografskim noticama i opisima djela pojedinih umjetnika Marina Baričević uspjela je između redaka decentno prikazati karakter i osobnost umjetnika.
A da trud nije bio uzaludan, posvjedočio je i gradonačelnik Opatije, Amir Muzur, istaknuvši kako je »na ovaj način Marina Baričević Opatiji osigurala novu legitimaciju koja strašću proturječi sladunjavoj slici Opatije kao mondenog odmarališta«.
Na predstavljanju, koje će se održati u porečkoj Gradskoj knjižnici, sudjelovat će Emil Benčić, Lavoslava Benčić i Marina Baričević.
Likovna kritičarka Marina Baričević, autorica izložbe Erotika u umjetnosti, također smatra da je akt svevremena tema te da gotovo i nema atelijera u kojem skriveno ili otvoreno nema umjetničkog zapisa akta u najrazličitijim medijima. Prikaz akta mijenja se s vremenom i kulturom.
Najmarkantnija stranica umjetnosti Branke Frangeš Hegedušić crtački je opus, napominje Marina Baričević: onaj kojim je sudjelovala u programu i izložbama Zemlje (pod pseudonimom Branka Krstijanović), kao i onaj u službi ilustracije i opreme literarnih djela
Svojim je radom Marina Baričević afirmirala i promovirala stručnu valorizaciju moderne i suvremene umjetničke keramike u Hrvatskoj, doprinijevši njezinu statusu danas neupitne umjetničke discipline primijenjene umjetnosti.
Marina Baričević likovna je kritičarka, publicistkinja i novinarka koja je velik dio svoga profesionalnog rada posvetila upravo primijenjenoj umjetnosti, posebno keramici.
Svaki autor na izložbi sudjelovao je s jednim radom, a osim Grand prixa dodijeljeno je još deset nagrada o čemu su odlučivali predsjednica stručnog žirija Slavica Marković, te Marina Baričević, Mikica Maštrović i Josip Butković, predsjednik Organizacijskog odbora Ex librisa.
Marina BARIČEVIĆ, Zagrebački dnevnik, Radio Zagreb, 7. III.1972.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com