Ja ću izdvojiti sljedeće: Dio projekata u tijeku: - Izgradnja laboratorija za uzgoj biljke miscanthus u vrijednosti [... ]
Ja ću izdvojiti sljedeće: Dio projekata u tijeku: - Izgradnja laboratorija za uzgoj biljke miscanthus u vrijednosti [... ]
Otvaranje poduzetničke zone za proizvodnju biodizela iz biljke Miscanthus
Miscanthus je sorta trstike, koja je u Europu (Dansku) došla 1924. godine.
- Također, bili smo inicijatori nekoliko projekata usmjerenih ka obnovljivim izvorima energije (projekt Miscanthus) i gospodarenju otpada - naglašava Peko. (T. L.)
2. Karakteristike tla Miscanthus se uspješno razvija na raznim tlima, od pjeskovitih do organskih.
Uzgoj biljke Miscanthus X Giganteus, poznate po nazivima kineska trska ili kineski šaš, koja se već naveliko u svijetu koristi za proizvodnju sintetskog biodizela, nova je šansa za opstanak manjih... više > >
Prekriva ga većinom pašnjaci tzv. " slonovske trave " (Miscanthus sinensis), blatišta, vlažna suptropska i tropska kišna šuma, ispresjecani s četiri glavne rijeke, uključujući Brahmaputru, i nekoliko malenih jezera.
Upravo zbog toga miscanthus je preporučljivo uzgajati na tlima niže kvalitete te onima koja su nepogodna za uzgoj ratarskih kultura (približno 320.000 ha) kako se ne bi utjecalo na hranidbeni lanac.
U samom jezercu posađeno je raznoliko vodeno bilje, a u njegovoj okolini prikladne biljke iz porodice trava, kao što su Eriophorum angustifolium ili širokolisna suhoperka, Miscanthus sinensis ili kineski šaš te razne vrste bambusa, kao što je Pleioblastus viridistriatus (sin.
4. Vlažnost Godišnja količina oborina i zadržavanje vode u tlu poprilično utječe na urod miscanthusa iako je miscanthus biljka koja vrlo dobro iskorištava vlažnost koja joj je na raspolaganju, a korijen miscanthusa može doseći dubinu od 3 m kako bi došao do vode.
MARIJAN BUNIĆ I NIKICA GABRIĆ U Hrvatskoj su pokrenuli projekt sadnje miscanthusa i gradnje rafinerija za njegovu preradu Nekoliko domaćih poduzetnika u suradnji s njemačkom tvrtkom Genesis Projekt u Hrvatskoj će početi uzgajati posve novu poljoprivrednu kulturu - azijsku biljku miscanthus koja je prikladna za proizvodnju biogoriva.
Miscanthus je vrsta trstike koja ne služi prehrani, poput uljane repice ili kukuruza koji se trenutačno koriste za proizvodnju biogoriva, a može se, tvrdi Marijan Bunić, uzgajati i na tlu lošije kvalitete: Za sadnju miscanthusa nije potrebna kvalitetna zemlja na kojoj uspijevaju prehrambene biljke.
Miscanthus je prije 30 godina uvezen u Europu iz Azije, ali biljci je trebalo dvadesetak godina da se prilagodi na klimatske uvjete i postane otporna.
Pritom dodaje da će im sirovina za papir koji će se proizvoditi u novim slatinskim pogonima, miscanthus gigantus, širom otvoriti vrata da se na najbolji mogući način reprezentiraju kao značajan europski proizvođač celuloze i papira.
Miscanthus je biljka koja prema riječima Nikice Gabrića ima mnoge prednosti u odnosu na druge biljke iz kojih se može dobiti biodizel.
Tako je, u usporedbi s uljanom repicom, tvrdi Gabrić, miscanthus prikladniji za proizvodnju biodizela: Iz jednog hektara miscanthusa može se proizvesti od 10 do 12 tisuća litara sintetskog biodizela.
Miscanthus, s druge strane, nema prirodnog neprijatelja među biljkama ili insektima, a zasađena biljka iz istog korijena raste 20 godina pa kad se jednom zasadi, ne mora se 20 godina iznova saditi.
Njemačka tvrtka Genesis Projekt u suradnji s grupom domaćih poduzetnika u Slavoniji i Slatini, na 140 tisuća hektara, planira uzgajati biljku miscanthus od koje će u sedam rafinerija proizvoditi biogorivo
Ja ću izdvojiti sljedeće: Dio projekata u tijeku: - Izgradnja laboratorija za uzgoj biljke miscanthus u vrijednosti 20.000.000,00 kn Dio planiranih kapitalnih projekata: - Pogon za proizvodnju biodizela II.
Miscanthus x giganteus je višegodišna kultura, hibrid Miscanthus sinensis i Miscanthus sacchariflorus bambusa porijeklom iz Azije od kuda je prenesena u industrijski razvijena područja radi svojih visokih energetskih vrijednosti.
Sažetak: Projekt Predtretmani u biokonverziji lignocelulozne biomase do bioetanola kao goriva obuhvatit će istraživanje dva tipa predtretmana u proizvodnji bioetanola kao goriva iz trava rodova Spartina pectinata te Miscanthus x giganteus.
Oni uglavnom cvatu u rujnu, dok ih u listopadu polako zamjenjuje još jedna prekrasna ukrsna trava trajnica kineski šaš (lat Miscanthus sinensis), koji također postoji u bezbroj varijeteta.
U SAD-u još eksperimentiraju Dobivanje biodizela iz biljke miscanthus još je uvijek u eksperimentalnoj fazi.
Long je na svom sveučilištu provodio istraživanja koja dokazuju kako bi miscanthus u budućnosti mogao postati važan, obnovljiv izvor goriva.
Naš projekt u Slatini, u okviru kojega, uz velike uštede u proizvodnji proizašle iz korištenja ondje postojećih nalazišta termalne energije, planiramo godišnju proizvodnju čak 500 tisuća tona celuloze i papira na bazi celuloidnih biljaka miscanthus gigantus, i unatoč nekim teškoćama koje inače prate hrvatske investicije, razvija se dobro i mi smo neposredno pred početkom fizičkih radova - veli Marinko Mikulić, predsjednik Uprave Grupacije PAN.
2. Miscanthus Slatina d. o. o. Elektrana za proizvodnju električne i toplinske energije snage 2,9 MWe:
EUROPSKA UNIJA POTIČE potrošnju biogoriva, a prema istraživanjima Genesis Projekta miscanthus u tome ima veliki potencijal I Hrvatska ima obaveze prema EU na području proizvodnje goriva iz obnovljivih izvora.
Inicijator projekta je tvrtka Miscanthus d. o. o. koja je osnovana kao javno-privatno partnerstvo uz sudjelovanje Grada Slatine.
U rujnu će, kako kaže Gabrić, u Slatini početi gradnja prvog laboratorija za proizvodnju sadnica miscanthusa, za koji su osigurali zemljište: U suradnji s Gradom, u Slatini smo osnovali tvrtku Miscanthus d. o. o. a prije nekoliko dana kupili smo zemlju u poslovnoj zoni u Slatini na kojoj ćemo u rujnu početi graditi laboratorij vrijedan 3 milijuna eura.
Njegov glavni hrvatski partner je poduzetnik Marijan Bunić koji je bio šef u tvrtki Lira iz Čakovca, a, kako kaže, tamo je prestao raditi 1991. Nakon rata počeo se baviti proizvodnjom energenata iz uljane repice, a prije pet godina čuo je za miscanthus i stupio u kontakt s njemačkom tvrtkom Genesis Projekt.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com