Za Žutića je sve hrvatsko Srpsko i mi koji vjerujemo da preko Jadranskog mora žive Moliški Hrvati moramo odsada biti na čisto da se radi o Moliškim Srbima.
Za Žutića je sve hrvatsko Srpsko i mi koji vjerujemo da preko Jadranskog mora žive Moliški Hrvati moramo odsada biti na čisto da se radi o Moliškim Srbima.
Naprimjer, Gradišćanski Hrvati dišu austrijski zrak, Moliški Hrvati dišu talijanski zrak.
U tome govoru nema turcizama jer su moliški Hrvati iselili prije nego su Turci potpuno zaposjeli njihov kraj, a to ga čini izvanrednim izvorom za proučavanje predturskog razvoja hrvatskog jezika.
U Termoliju lađare su dočekali domaćini, predstavnici lokalne vlasti, Moliški Hrvati i veleposlanici RH u Italiji Tomislav Vidošević i Vatikanu EMilio Marin.
Unučad crljenka pod nazivom zinfandel danas raste na sunčanim brežuljcima Kalifornije, gdje je crljenak prenio stanoviti Mađar Agozston Harastzy, i u Italiji pod nazivom primitivo, kamo su dalamtinsku lozu donijeli Moliški Hrvati.
U okviru nastupnih posjeta talijanskim regijama, veleposlanik RH u TR, Prof. dr. sc. Damir Grubiša posjetio je 3. prosinca Regiju Molise u kojoj živi povijesna hrvatska jezična manjina, moliški Hrvati.
Iorio je naglasio dobru suradnju s općinama u kojima žive moliški Hrvati, San Felice del Molise/Filić, Acquaviva Collecroce/Kruč i Montemitro/Mundimitar, te kazao kako je Regija Molise ponosna što upravo ovdje žive pripadnici hrvatske i albanske jezične manjine koje su vrlo važan faktor multikulturalnosti Regije.
Veleposlanik Grubiša posjetio je i tri općine u kojima žive moliški Hrvati.
Iz razloga što su moliški Hrvati očuvali izuzetno zanimljiv i arhaičan jezik kakvim se na govorilo prije 500 godina.
Cjelodnevni program započeo je ujutro posjetom djece i roditelja polaznika Hrvatske dopunske škole u Rimu i u tri općine u kojima žive moliški Hrvati (Kruč, Mundimitar i Filić), ukupno njih 98, Muzeju rimske civilizacije koji ugošćuje cijelu smotru.
Na poziv veleposlanika u VRH Rim je 04.03.2013. godine održan sastanak s gradonačelnicima triju općina u kojima žive moliški Hrvati.
Znaš li koliko se na toj Wikipediji ustrajno uklanja pridjev " hrvatski " i imenica " Hrvati ", čim im se ukaže neka imbecilna izlika ili otkrijedu postojanje nekog znan. rada nekog jugoslaviste, serbokroatiste odnosno znanstvenika iz 19. st. koji je pisao pod utjecajem jugounitarističkih i velikosrpskih ideologija (tim gnjilarijama su pogođeni Moliški Hrvati, pa ih zovu Moliseslawen, primjerice - njima nije bitno što se Moliški Hrvati izjašnjavaju Hrvatima i što su kao takvi priznati u tal. zakonu).
Moliški Hrvati nakon 500 godina boravka u Italiji 1999. godine dobili status autohtone jezične manjine zahvaljujući studentici hrvatskog jezika Agostina Piccoli koja je počela pisati rječnik starih hrvatskih riječi.
Moliški Hrvati sebe smatraju podjednako i Hrvatima i Talijanima.
Danas se pod pojmom moliški Hrvati podrazumijevaju tri sela - Kruč (Aquaviva Collecroce), Mundimitar (Montemitro) i Štifilić, ili kolokvijalno Filić (San Felice del Molise) - u talijanskoj regiji Molise, smještena s desne strane rječice Trigno tridesetak kilometara udaljena od talijanske Jadranske obale.
Dvojezični nazivi svjedoče da su ondje, u talijanskome moru koje ih okružuje, opstala tri hrvatska otoka čiji su žitelji poznati pod imenom moliški Hrvati.
Moliški Hrvati smatraju se jednako Talijanima i Hrvatima.
Danas Hrvati kao manjina žive u Austriji (Gradišće) Gradišćanski Hrvati, u Itaaliji su Moliški Hrvati, u Rumuniji su nastanjeni na području Karašova, Bunjevci (u Vojvodini).
Prema tom ugovoru, koji je stupio na snagu 1998., moliški Hrvati bi godišnje za svoju kulturnu djelatnost trebali dobivati oko 50.000 eura.
Lađa kojom bi se veslalo ostala bi u Italiji jer su je kupili Moliški Hrvati.
Svečano zatvaranje europskog nogometnog prvenstva hrvatskih jezičnih manjina i dodjela nagrada održala se u restoranu blizu Dinamovog stadiona te su moliški Hrvati bili oduševljeni Zagrebom, gostoprimstvom i lijepim zajedništvom koje krasilo ovo športsko natjecanje.
To je jedno selo u kojem žive moliški Hrvati, a zove se Živa Voda Kruč (Acquaviva Croce).
U tu grupu spadaju recimo Moliški Hrvati, Gradišćanski Hrvati, hrvatska manjina u Mađarskoj, Hrvati u Vojvodini... itd. itd.
Moliški Hrvati osobito s ponosom ističu da su ih krajem 2009. pohodili predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić, a potom i predsjednik Stjepan Mesić.
Posljednje večeri održana je završna priredba na kojoj su nastupili i mali Moližani sa nekoliko tradicionalnih napjeva, a koje moliški Hrvati pjevaju već više od 500 godina, a iznenađenje večeri priredile su njihove majke koju su posebno za tu prigodu ispekle tradicionalne kolače i poslale ih u Novi Vinodolski autobusom.
U Italiji novoštokavskom ikavicom govore moliški Hrvati [ 1 ].
U okolišu gdje, uz Talijane, žive i Moliški Hrvati, vinarska proizvodnja nije razvijena (godišnje se u provincijama Isernia i Campobasso, proizvodi oko 200 do 400.000 hl vina), a od bijelih i ovdje je najcjenjeniji muškat, dok se među crnima kultivarima najviše spominje Montepulciano, a među bijelima trebbiano d Abruzzo.
Nakon ručka idemo dalje u mjesta gdje žive Moliški Hrvati.
U Acquavivacollecroce/Kruču je 30. travnja održan sastanak na kojem su sudjelovali gradonačelnici triju općina u kojima žive moliški Hrvati, zamjenica direktorice Muzeja narodne umjetnosti i tradicija u Rimu, Emilia De Simoni, predstavnici agencije za organizaciju kulturnih manifestacija Present iz Milana, Angelo Boscarini i Elena Marini, te Sonja Lovrek Velkov, II tajnik u VRH Rim.
Premda se kaže da more spaja ljude - a do Korčule ima svega dvjestotinjak kilometara - stoljećima moliški Hrvati nisu imali nikakve veze sa zemljom svojih predaka.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com