Stern, koji je vidio u nacizmu nasljeđe Nietzscheova stapanja umjetničkoga davanja forme i političke volje.
Stern, koji je vidio u nacizmu nasljeđe Nietzscheova stapanja umjetničkoga davanja forme i političke volje.
Nalazimo se na točki izdignuća čak i ponad Nietzscheova nad-čovjeka.
Ivan Umeljić Nietzscheova tvrdnja da je ludilo rijetkost kada su u pitanju pojedinci, ali da po pravilu karakterizira grupe ne vrijedi za pčele.
Nietzscheova filozofija je PMSM itekako relevantna za atomsku fiziku
Na tom je tragu, iako s većim pretenzijama, i Nietzscheova koncepcija heroja kao natčovjeka, koji smrću kršćanskog boga zadobiva svoju veličinu i postaje jedini sudac nad svojim postupcima.
Iako iz ugledne patricijske obitelji, rano je skrbio za svoju egzistenciju i naobrazbu; mnogo su mu značili ruski i skandinavski pisci i duboko su na njega djelovale Wagnerova glazba te Nietzscheova i Schopenhauerova pjesnička filozofija.
- Nietzscheova kritika Kanta dio je N. općenite kritike svega i svačega u znaku prevrednovanja svih vrijednosti.
Značenje tog Nietzscheova naslova je dvojako.
To je osjećaj koji nas dovodi na trag Nietzscheova vječnog vraćanja istog, a u Freuda nam razotkriva filogenetski duboko usađene strahove kao što je onaj pred mrtvacima.
Pogotovo kad dolaziš iz porodice koja je dala nekoliko generacija luteranski pastora kao što je Nietzscheova.
Nakon iznesene biografije i Nietzscheova naučavanja, napomenuo je i zaintrigirao slušače, ostavljajući im na razmišljanje je li Nietzscheovo razmišljanje izazov i provokacija suvremenom kršćanskom življenju koje se jako malo svodi na život u tako cijenjenoj praksi, te koliko se kršćanstvo pokazalo istinito u onim segmentima u kojima ga opisuje Nietzsche u povijesti?
Nikada nećemo moći suspendirati tu hipotezu; sve dok podržavamo svjesnu interpretaciju, totalitet Nietzscheova teksta je u najvećoj mjeri možda tipa zaboravio sam svoj kišobran.
Ukoliko možemo reći da više neće biti totaliteta Nietzscheova teksta, pa bio on fragmentaran i aforističan.
BILJEŠKE: Riječ je o jednom kratkom, za Nietzscheova života neobjavljenom tekstu, nastalom 1873. pod naslovom: O istini i laži u izvanmoralnom smislu.
U velike romane Dostojevskoga obično se broje sljedeća djela:« Zločin i kazna »(1866.), njegovo tehnički najsavršenije djelo, o ideološki motiviranom ubojstvu sa središnjim likom Rodionom Raskoljnikovim, prototipom Nietzscheova nadčovjeka;« Idiot »(1868.), u kojem je Dostojevski dao kristoliki lik kneza Miškina, kao i realistički implicitni komentar o propasti neuvjetovanoga dobra u sekularnom svijetu;« Bjesovi »/ »Demoni »/ »Zli dusi »(1872.),« najdostojevskijevski »roman o grupi nihilističkih revolucionara, djelo metafizičkoga nimbusa u ruhu političkoga romana;« Mladić »/ »Žutokljunac »(1875.), rusku inačicu njemačkoga odgojnoga romana, koji karakteristično vrije kaotičnim događajima i ne vodi, poput Bildungsromana ni u kakvu sređenu građansku egzistenciju; te posljednje, najopsežnije i najveće djelo,« Braća Karamazovi »(1881.), formalno o patricidu u obitelji s ocem i trojicom braće, no romanom u kojem je pisac sumirao sve svoje opsesivne teme, i za koji se može reći je pobijeđeno porukom nade u uskrsnuće i vječni život kojom« Braća Karamazovi »i završavaju.
Nietzscheova je sva u znaku inspiracije, nadahnuće je njezin osnovni provodni motiv.
I danas se mnogo raspravlja o njegovu utjecaju na oblikovanje nacističkog pokreta. Upravo ta činjenica da je Nietzscheova filozofija nadahnula nacističku ideologiju njegovi današnji poklonici pokušavaju sakriti.
Diltheyeva neobična kombinacija filozofije života i historicizma može se razumjeti samo ako se uzme u obzir tadašnji kontekst, a to je Nietzscheova kritika povijesti i baš zbog toga se ne smije interpretirati kao Nietzscheovo učenje o volji unutar filozofije života.
U ' nadčovjeku ', koji vlada poviješću, ostvaruje se Nietzscheova filozofija života na način koji bi tipski bio idealan.
Dotad su osobito kipari i arhitekti ti koji iz Nietzscheova monumentalističkog načina mišljenja izvlače poticaje usmjerene na veliko i najveće.
Nietzscheova idealna, ophođenju s predajom prilagođena slika filozofa kao cezarskih odgojitelja i nasilnih ljudi, najjasnije karakterizira teleološku metodu, jer svi filozofi povijesti povijesno zbivanje podređuju (nasilnoj) svrsi.
Dilthey iz Nietzscheova djela Jenseits von Gut und BĂśse citira njegov definitivni zahtjev za teleologijom i tako opisuje suprotnost tipski idealnoga, humanističkog znanstvenika:
Pored Nietzscheova i Schopenhauerova utjecaja, golem je utjecaj na Thomasa Manna imao i Richard Wagner.
Vidi: Eugen Fink, Nietzscheova filozofija, Znaci, Zagreb, 1981. str.102. 15. Pavao Vuk-Pavlović (1894 - 1976), profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu od 1929. do 1940., začetnik moderne hrvatske filozofije odgoja.
Stoga zna da i njegova vlastita filozofija života â unatoč svim substancijalnim razlikama u definicijama pojmova o životu i spoznaji â jednako kao i Nietzscheova ima obvezu prema istim povijesnim uvjetima i istoj povijesnoj situaciji.
Nietzscheova volja za moć, koju moderna Njemačka ponovno pronalazi i glorificira, nije samo novi ideal, nego je to ideal koji istodobno donosi svoj vlastiti oblik univerzalizacije: rat, osvajanje.
S tim u vezi Nietzscheova potvrda:
Jer svećenici, neki psihoanalitičari, u osnovi monoteisti, homofobi, veliki dio biračkog tijela desnice Lionel Jospin i neki njegove pristaše, odbijaju vidjeti da odsada transgeneza omogućuje preobražaj obitelji u mjesto jasnih i svjesnih sporazuma u kojima želja, osjećaj i težnja za stvaranjem sretnih bića prednjače nad svakim drugim religijskim razlogom ili moralom zaraženim moralinom upotrijebimo li Nietzscheovu riječ/moralin je Nietzscheova tvorba prema analogiji s jezičnom tvorbom kemijskih spojeva na in, a označava moralizam, moralku, prim. prev. /.
Tako je govorio Zarathustra nije baš tipična Nietzscheova knjiga; poetičan, umjetnički način izražavanja daleko je od njegova uobičajena stila u drugim knjigama.
Kako ističe Scruton, moglo bi se reći da onda i Nietzscheova tvrdnja nije istinita.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com