Ona sama hodo č asti sa svijetom, donose ć i tomu svijetu božansko oslobo đ enje i spasenje.
Ona sama hodo č asti sa svijetom, donose ć i tomu svijetu božansko oslobo đ enje i spasenje.
Opisuju ć i život posve oslobo đ en potrage za ljubavlju i istinom, Tolstoj kao da je htio potvrditi nužnost takva traganja.
Nakon oslobo đ enja dospjelo je cjelokupno podru č je Slavonije u vlasništvo Dvorske komore, koja ga je potom podijelila zaslužnim osobama ili prodala.
Oslobo? eni su Turanj i Tušilovi?, tako da su nakon? etiri godine stanovnici Karlovca napokon do? ekali mir.
Po Hrvatskom vremenu, u ve? eri 13. lipnja u 23 sata je Michael Jacksonu izre? ena presuda kojom je ovaj egocentri? ni pjeva? oslobo? en svake krivnje za silovanje maloljetnika prije dvije godine na svojem imanju zvanom " Neverland ".
U njenom okrilju? ovjek je ve? oslobo? en sitni? avosti ljudskog svijeta i omogu? ava mu da osjeti ukus dženneta.
Ve? slijede? i dan oslobo? en je Knin, a taj osje? aj se ne može opisati.
U nedjelju su se spojile Hrvatska vojska s HVO i Petim korpusom Armije BIH na granici BIH, time je bivša Krajina " prepolovljena ", ujutro je oslobo? ena Petrinja, a kasno nave? er Glina.
Kao karakteristike Oslobo đ enog Jeruzalema koje svjedo č e o pjesni č kome umije ć u njegova autora, ali su i osobit izazov za njegove prevoditelje, mogu se spomenuti i složen pjesni č ki izraz, s bogatim repertoarom maniristi č ko-baroknih stilskih figura, te zahtjevan versifikacijski ustroj.
Ve ć ina korpusa hrvatskih prepjeva Oslobo đ enog Jeruzalema sastoji se ipak od pojedina č nih ulomaka, iako postoje i dvije integralne dvadesetostoljetne verzije, od kojih je ona Vinka Premude, dovršena 1927, ve ć im dijelom ostala u rukopisu i po suvremenim se mjerilima može držati zastarjelom.
Oslobo đ eni Jeruzalem nastao je u ozra č ju protureformacije, koja je izravno utjecala na autorov izbor središnje teme, pri č emu je njegova pjesni č ka obrada zauze ć a Jeruzalema u posljednjoj godini Prvoga križarskog rata (1066 1099) trebala pružiti poticaj suvremenicima u borbi za pravovjerje.
Nastojanje da udovolji zahtjevima religiozne ispravnosti Tassa je navelo i na sadržajne izmjene u novoj verziji epa, koja je objavljena 1593. pod naslovom Osvojeni Jeruzalem, ali nije doživjela znatnijega odjeka te je kao standardno prihva ć eno prvo izdanje iz 1581. Jasno definirana ideološka polazišta bila su i jedan od žanrovskih zahtjeva onodobne vergilijanske epike, no, prihva ć aju ć i njezine temeljne parametre, Tasso je u Oslobo đ enom Jeruzalemu uspio oblikovati inovativan epski model, koji je postao uzorom europskoj baroknoj epici, dok su neke njegove kvalitete prepoznate tek u kasnijim razdobljima.
Tijekom Domovinskog rata punionica je bila ve ć im dijelom uništena, ali je ve ć polovicom srpnja 1992. jednim dijelom proradila te postala prva obnovljena tvornica na oslobo đ enom podru č ju Republike Hrvatske.
Macduffovo ubojstvo tiranina Macbetha, oslobo đ ena domovina i sve č ani obred za novoga kralja Malcoma otjerali su veselim napjevima demone tiranije.
Knjigom Oslobo đ enje životinja (Animal Liberation) iz 1975. filozof Peter Singer priskrbio je konceptu specizma široku pozornost.
I dok je Peter Singer na hrvatskom tržištu prijevoda zastupljen trima knjigama (Oslobo đ enje životinja, Prakti č na etika, Jedan svijet), Tom Regan, profesor emeritus filozofije na Sveučilištu North Carolina State, a gdje predaje od 1967., na žalost, zasad još nije zauzeo mjesto na policama u našim gradskim knjižnicama, iako uz Singera slovi kao vodeći intelektualni vođa pokreta za prava životinja.
Ako je kastiljanski u Španjolskoj imao imperijalni položaj, okretanje prema francuskom bilo je i oslobo đ enje i proširenje vidika, no i talijanska se blizina uvijek osje ć ala kao izbor po srodnosti.
Podsjećamo da je Prvi kongres kulturnih radnika Hrvatske održan u jeku borbe za oslobo đ enje zemlje u lipnju 1944. godine.
Oslobo đ ena (no ne i osiromašena) slike, radiodramska rije č s lako ć om je prodrla u slušateljevu intimu te se u sljede ć ih pedeset godina prometnula u najagilniju izvedbenu umjetnost za koju su pisali najve ć i svjetski dramati č ari, a koja je putem etera zavodila stotine tisu ć a slušatelja auditivnom zaigranoš ć u oslobo đ enom vizualne zadanosti.
U njemu je, naime, Oslobo đ eni Jeruzalem dobio hrvatsku ina č icu koja vjerno odražava zna č ajke talijanskoga izvornika koje ga č ine jednim od klasika svjetske književnosti.
Odbila je promišljati ve? dobrano na? eto pitanje kontracepcije, uplašila se posljedica teologije oslobo? enja i ponovno postajala netolerantnom u odnosu ne samo na druge religije nego i u odnosu na sestrinske, krš? anske Crkve.
Naime, u Oslobo đ enju životinja (1975.) Peter Singer, između ostaloga, u okviru utilitarizma preferencija zapisuje kako odbacivanje specizma ne povlači za sobom da svi životi imaju jednaku vrijednost.
Podsjećam na Singerovu definiciju specizma iz Oslobo đ enja životinja (1975.): Predrasuda ili stav ili pristranost u korist interesa članova nečije vlastite vrste, a protiv interesa članova drugih vrsta.
Ep Oslobo đ eni Jeruzalem talijanskoga pjesnika Torquata Tassa (1544 1595) nedvojbeno se može svrstati me đ u klasike europske i svjetske književnosti.
Stalni književni, prevoditeljski i znanstveni interes za Oslobo đ eni Jeruzalem tijekom 20. i na po č etku 21. stolje ć a potvr đ uje njegovu kanonsku vrijednost, a tomu u prilog svjedo č i i njegov najnoviji hrvatski prepjev, koji potpisuje eminentni prevoditelj i komparatist Mirko Tomasovi ć.
Pravi? nost i? ovje? nost 5 Kad se tko netom oženi, neka ne ide u vojsku; neka mu se ne dodjeljuje nikakva služba, nego, oslobo? en, neka ostane kod ku? e godinu dana da razveseljuje ženu koju je doveo. 6 Neka se ne uzima u zalog žrvanj, ni gornji ni donji: tÓa time bi se u zalog uzimao sam život. 7 Ako se na? e tko da otme koga izme? u svoje bra? e Izraelaca te postupi s njim kao s robom ili ga proda, taj otmi? ar neka se smakne
Obljetnica prijelaza hrvatske vojske pod vodstvom bana Jelačića preko Drave kod Varaždina (1848.) - oslobo đenje Međ imurja
Humor, ironija i oslobo đ enje od tradicije
Sankcije prema lije? nicima i medicinskom osoblju koje je pacijente hladnokrvno usmr? ivalo bile su poslije rata vrlo mlake: dr. Pfannmüller, ravnatelj državne bolnice u Eglfing-Haaru, bio je za umorstvo 120 djece osu? en na šest godina, od kojih je odsjedio dvije (šest dana za svako dijete);? etrnaest bolni? arki ubilo je u državnoj psihijatrijskoj bolnici Obrawalde-Meseritz tijekom rata osam tisu? a bolesnika i sve su bile oslobo? ene.
To je tzv. teologija oslobo đ enja?
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com