Velika prednost PEOP-a je što bi mogao opskrbljivati sve rafinerije koje gravitiraju talijanskim sjevernojadranskim ukrcajnim naftnim lukama, ponajprije Veneciju i Trst, i to količinom od 40 milijuna tona nafte godišnje.
Velika prednost PEOP-a je što bi mogao opskrbljivati sve rafinerije koje gravitiraju talijanskim sjevernojadranskim ukrcajnim naftnim lukama, ponajprije Veneciju i Trst, i to količinom od 40 milijuna tona nafte godišnje.
Nakon potpisivanja Deklaracije o projektu PEOP trebat će utvrditi kompanije koje tim pravcem žele izvoziti naftu iz Kaspijske regije, te one koje ju žele kupovati.
Prema njegovim riječima, ulaganja u dio PEOP-a kroz Hrvatsku bila bi od 550 milijuna do 980 milijuna dolara, ovisno o kapacitetu naftovoda.
Projekt PEOP je strateški projekt predviđen za transport nafte iz kaspijskog i uralskog područja počevši od Crnog mora do europskih tržišta i od posebne je važnosti za Europsku zajednicu.
Nakon Pančeva PEOP naftovod slijedi postojeći koridor Jadranskog naftovoda (JANAF) do Siska, gdje se sastaje s dijelom JANAF-ovog naftovoda, koji transportira rusku naftu.
Broj curenja, posebice europskih naftovoda, iz godine u godinu značajno se smanjuje pa je i stoga PEOP prihvatljiv i dobrodošao.
I doista, uključivanje talijanskih naftnih kompanija i povezivanje na talijansku naftnu mrežu ključni je trenutak za opstanak i razvoj projekta, a talijanska naftna industrija svakako najvažniji partner za realizaciju PEOP-a.
Uz pojačanu svijest o koristi koje od PEOP-a mogu imati sve države članice, posebno Italija, uz proporcionalno najmanja ulaganja te uz nove okolnosti otvaranja hladnog rata i vrućeg naftnog sukoba na Kavkazu i Zakavkazju, bilo bi razumno očekivati skori i brzi interes talijanskih ulagača za što bržu realizaciju PEOP-a.
ŽELJKO TOMŠIĆ, pomoćnik ministra gospodarstva za energetiku i rudarstvo, glavni je hrvatski pregovarač u projektu gradnje naftovoda nazvanog PEOP Iako je to malo poznato domaćoj javnosti, Hrvatska je već neko vrijeme sudionica projekta kojim bi se ruska nafta transportirala do Jadrana, što je bila i ideja Družbe Adrije, projekta koji je već praktički propao.
Pan European Pipe Line ili skraćeno PEOP projekt je kojim bi se 1319 kilometara dugim naftovodom ruska i kaspijska nafta transportirala od Crnoga mora do Jadrana.
Pomoćnik hrvatskog ministra gospodarstva za energetiku i rudarstvo Željko Tomšić kao predstavnik Hrvatske sudjelovao je u pregovorima o PEOP-u koji još nisu završeni.
PEOP se ustvari pokrenuo zbog problema na Bosporu, gdje su veliki zastoji, tankeri dugo čekaju i ograničen je izvoz kaspijske i ruske nafte. U studiji je zaključeno da je potreba za izvozom kaspijske nafte bitno veća i predloženo je da se količina nafte u PEOP-u poveća na 40 - 90 milijuna tona godišnje, a najvjerojatnija varijanta bila bi 60 milijuna tona godišnje.
Slovenci su bili malo rezervirani, ali su rekli da nemaju ništa protiv, a Talijani su pokazali izrazito veliki interes za PEOP, kazao je Tomšić.
Tim projektom nije jasno definirano što će biti s Janafom ako se PEOP realizira.
Naime, još nije napravljen do kraja PEOP-ov idejni projekt. Rumunjska je doduše sve napravila, a napravljena je financijska i marketinška studija, ali u ostalim državama još nije detaljno napravljena trasa.
Ako smatraju da im je dovoljna nafta iz PEOP-a, onda nema potrebe za Janafom nego se njegova infrastruktura može iskoristiti za PEOP.
Naftovod PEOP miče tankere s Jadrana
ANTE MARKOV, predsjednik uprave Janafa, jedne od četiri tvrtke koje su ove godine u Londonu osnovale Razvojnu kompaniju PEOP PDC Značajnu korist od PEOP-a imat će Hrvatska.
Već na samo spominjanje projekta PEOP dionice JANAF-a rastu pa će ovaj projekt povećati vrijednost tvrtke.
No pravi razlog je nedostatak ekonomskog interesa, odnosno osluškivanje i čekanje do posljednjeg trenutka i investitorske konferencije kada će biti jasnije tko će sve zagristi PEOP-ov kolač.
Nama bi dobro došao i projekt Paneuropskog naftovoda (PEOP) od Konstance u Rumunjskoj, preko Srbije i Hrvatske prema Trstu i time bi se prevozila ruska, azerbejdžanska i kazahstanska nafta.
Vladimir Vranković Zagrebu je na skupštini dioničara Razvojne kompanije Projekta PEOP usvojen statut kompanije te su imenovani članovi upravnog odbora, čiji će glavni zadatak biti pridobivanje talijanskih partnera za zajednički projekt naftovoda.
U upravni odbor Projekta PEOP imenovani su Gordana Sekulić, Vladimir Vranković, Branislav Lepotić Kovačević, Nebojša Lemajić, Gheorghe Ionescu te Gabriel Daraban.
Trasa međunarodnog naftovoda PEOP-a prikazana u Planu, položena je u širem prostoru načelno i do trenutka realizacije ovog cjevovoda moguća su veća odstupanja od trase planirane u prostorno-planskoj dokumentaciji.
Članovi Međunarodne komisije za utvrđivanje pravca naftovoda kroz istočnu Europu ratificirali su memorandum kojim se utvrđuje pravac i varijanta trase Pan European Pipeline tzv. PEOP.
PEOP je naftovodni pravac koji bi preko Konstance, Pančeva i Hrvatske dopremao kazahstansku naftu do zemalja zapadne Europe.
Realizacija PEOP-a značit će bolje korištenje postojećeg naftovodnog sustava JANAF-a, veći broj korisnika, znatno veći transport nafte, rast prihoda i dobiti kao i vrijednosti tvrtke, tj. novi razvoj JANAF-a, te intenzivnije uključivanje u mrežu europskih naftovoda.
Nakon potpisivanja Sporazuma, u roku od 45 radnih dana osnovat će se društvo, čiji je zadatak prvenstveno promovirati PEOP te privući investitore i kompanije, koje će transportirati svoju naftu iz kaspijske regije, kao i potrošače nafte.
Potom će se dogovoriti svi relevantni odnosi, izraditi potrebna dokumentacija te će se pristupiti izgradnji PEOP-a.
To je do sada ujedno i najznačajniji korak u pripremi projekta, jer će brigu i odgovornost za razvoj PEOP a, uz države, od sada voditi i zainteresirane kompanije.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com