Zabilježeno je i postojanje prapovijesnih bedema.
Zabilježeno je i postojanje prapovijesnih bedema.
Ti se tragovi na kvarnerskom prostoru protežu sve od prapovijesnih, antičkih i srednjovjekovnih svjedočanstava, pa do onih što nastaju u danima čiji smo aktivni sudionici.
Doktorirao je 1960., u zvanje docenta izabran je 1961., izvanrednog profesora 1968., a redovnog profesora 1975. Unatoč preranoj smrti, Dimitrijević je ostavio dubok trag u hrvatskoj arheologiji, a najviše će ostati zapamćen po definiranju prapovijesnih kultura u Hrvatskoj (lasinjske, sopotske i vinkovačke).
Umjetnička i tehnološka dostignuća prapovijesnih stanovnika Češme-Alija očituju se u lončarstvu.
- Pretpostavljamo da se na tom dijelu nalazi velik broj zidova, odnosno temelja zgrada od prapovijesnih, preko antičkih, srednjovjekovnih do novovjekovnih.
Gradski muzej Požega povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja - 18. svibnja pripremio je program koji obuhvaća predavanje i izložbu pod nazivom Kneževsko središte u Kaptolu povodom 10. obljetnice arheoloških istraživanja prapovijesnih tumula na nekropoli Gradci kod Kaptola.
Na sadašnjem glavnom ulazu u NP Paklenica je i kasnosrednjovjekovna utvrda, a cijelo je područje bogato arheološkim ostacima s više prapovijesnih nalazišta.
Uvijek zaniljiva tema dinosaura i ostalih prapovijesnih zvijeri modernom računalnom tehnologijom postaje stvarna i zapanjujuća.
Slavna prošlost i - bolja budućnost Kako su naglasili govornici benkovački kamen ima slavnu i dugu prošlost od prapovijesnih gradina do čuvenog Branimirova napisa s pleterom, ali - svi vjeruju i značajnu budućnost.
Dosad stečena znaja i vještine iz navedenih područja, djeca na zabavan način uz pomoć likova prapovijesnih životinja i prikaza načina života pračovjeka mogu dalje nadopunjavati, što potiče njihov intelektualni i stvaralački razvoj.
Od prapovijesnih, preko rimskih pa sve do mletačkih vremena, Osor je bio centar i raskršće, gdje bi se razni putevi i kulture spajali i isprepletali.
Od prapovijesnih, antičkih i srednjovjekovnih spomenika, od romanske, helenske, slavenske, germanske, ugarske kulture sve do naših dana i ovdašnjih umjetničkih dosega, isprepliću se kulturni izričaji i na njima temeljeni spomenici stvarajući prostor čije vrijednosti će vas osvojiti.
Počevši sa Anconom, preko guranja nekolicine prapovijesnih plovila u Zadar.
Prapovijesnih nalaza ima petnaestak među kojima se nalaze i primjerci sivoga rožnjaka i ulomak opsidijana.
Zašto od pamtivijeka, od samih početaka ljudske civilizacije, od prapovijesnih lovaca, preko Asiraca i Sumerana, Babilonaca, Homerovih Grka i srednjovjekovnih kraljeva i vlastelina, sve do modernih diktatora - uvijek neki moćnici love nekoga ili nešto, uvijek su u lovu na krzno, uvijek traže krzno da bi se njime ogrnuli?
Arheološki muzej Istre skrbi i o arheološkom parku Nezakcij, a u tamošnjoj čuvarevoj kućici moguće je vidjeti izložbu s dijelom arheoloških nalaza (prapovijesnih, antičkih, ranosrednjovjekovnih) koji su na tom lokalitetu pronađeni.
Od prapovijesnih ilirskih tragova, rimskih ladanjskih vila rustica, srednjovjekovne gusarske moći županije Mokro u Neretvanskoj kneževini, turskih zidina i venecijanskog baroknog gradića, preko autrougarskog mondenog ljetovališta, sve do danas, makarska priča neraskidiva je od njenog zadivljujućeg prirodnog okoliša.
Uvala stare Savudrija još je od prapovijesnih vremena zbog svoje prirodne konfiguracije služila kao sigurno pristanište i sidrište, da bi u antici, u 1. stoljeću, bila izgrađena luka.
Čovjek je naseljavao Papuk od prapovijesnih razdoblja jer mu je ta planina pružala sklonište, bila izvor hrane i ogrjeva.
Prvi rad je stručni članak " Prometno značenje Jasenica u prapovijesti i antici " Tomislava Šarlije u kojem autor dokumentira devet novih gradinskih naselja u okolici Jasenica te ih stavlja u kontekst prapovijesnih i rimskih komunikacija.
- Arheološki radovi na istraživanju prapovijesnih tumula su završeni.
Istraženo je 43 lokaliteta, a još se planira istražiti i dokumentirati 52. Jedna od čudesnih posebnosti jest činjenica da je Zagora, posebno neki njezini dijelovi (dolina Cetine ili okolica Danila, područja najvažnijih prapovijesnih kultura) jedan od najbolje sačuvanih prapovijesnih krajolika u Europi.
Krajolik nosi obilježja raznih oblika civiliziranoga života od prapovijesnih gradina, ostataka starohrvatskih crkvi, novovjekovnih utvrda do kamenih sela.
U takvom kontekstu smještaj Župe dubrovačke između Dubrovnika i Cavtata odredio je njen cjelokupni razvoj od prapovijesnih do današnjih vremend jer komunikacije iz Cavtata i Dubrovnika prema unutrašnjosti vode uz rubna područja Župe dubrovačke.
Mistični likovi prikazani na uzglavnicima, među kojima su najčešći križ i solarni krug, upućuju na kontinuitet umjetničkog ukrašavanja od prapovijesnih kultura, preko ranog kršćanstva i ikonografije stećaka, dok su natpisi rijetki i pripadaju novijem vremenu.
Područje dvaju prapovijesnih kamenih gomila na sjevernom dijelu Velog Vrha, zatim lokalitet na južnom obronku Velog Vrha, lokalitet u središnjem dijelu izduženog grebena Veli Vrh, te na prijevoju uz staru komunikaciju Dragozetići - Stepići, između Orlina i Velog Vrha, potrebno je čuvati intaktno do arheoloških istraživanja.
Ali hajde dobro, kažemo da je to stvar tradicije; naime, Crkva je postala u davnim vremenima oskudne ljudske pameti pa joj nije za zamjeriti, a danas je već tradicija i kao takva, kao tradicija, jest svojevrsna sveta krava u koju se ne smije dirati, čiji smisao postojanja se ne smije propitivati, čije stupove se ne smije pokušavati izglaviti iz svojih prapovijesnih temelja.
Na osnovu statistički malog broja nalaza pretpostavlja se da na Viru ne postoje stalna naselja iz tih vremena, već se radi o privremenim zakloništima prapovijesnih lovaca, na što nas upućuje i činjenica da su sva nalazišta tog vremena grupirana na otvorenom u neposrednoj blizini tadašnjih vodenih tokova na sjevernoj strani otoka koji su se ulijevali u rijeku Zrmanju (zbog mnogo niže razina mora Zrmanja je tada tekla između Vira i Paga).
Vještina gradnje suhozida i suhozidnih građevina tradicijsko je naslijeđe mediteranskog prostora još iz prapovijesnih vremena.
Na mjestima nekih starijih prapovijesnih naselja na primorskim se padinama razvijaju važna gradska središta poput Senije (Senia, Senj), Lopsike (Lopsica, Sveti Juraj), Ortople (Ortopla, vjerojatno Stinica) i Vegija (Vegium, Karlobag).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com