Kako opada vanjska temperatura zraka povećava se razlika temperature između pretvornika i vanjskog zraka te dolazi do opadanja ukupne učinkovitosti.
Kako opada vanjska temperatura zraka povećava se razlika temperature između pretvornika i vanjskog zraka te dolazi do opadanja ukupne učinkovitosti.
Srednja godišnja učinkovitost pretvornika je oko 50 - 60 % (oko 500 - 800 kWh/m2 jedinice godišnje) dok je stupanj korisnosti sustava oko 30 - 50 % za pravilno dimenzionirani sustav.
Oba pretvornika sposobna su hendlati na 192 kHz, ali su samo podržana područja frekvencija raspona od 44,1, 48 i 96 kHz, što za ovu cijenu i nije neki veliki gubitak.
Postoje dva tipa pretvornika sunčeve energije: pločasti i vakuumski kolektori (vakuumski su učinkovitiji, ali i skuplji).
Toplina dobivena iz pretvornika sprema se u spremnik (kratkotrajni dnevni ili dugotrajni sezonski).
Web-based Distributed Authoring and Versioning) te pretvornika za datoteke programa Microsoft Office.
Nakon postavljanja fiberoptičkih kabela, nadogradnje sustava na suvremene tehnologije jednostavnom zamjenom aktivnih optičkih pretvornika i optičkih preklopnika.
Tehnologija širokopojasnih pretvornika podržava višefrekvencijsko oslikavanje.
Masovna velikoserijska proizvodnja silicijskih pretvornika svake godine snižava njihovu cijenu.
Nominalna snaga pretvornika se daje za 25 C i 1000 W/m2 dozračene energije.
5. Energetski neovisna kuća Energetski neovisna kuća svu potrebnu energiju (grijanje, hlađenje, sanitarna voda, uređaji u domaćinstvu, rasvjeta...) dobiva od sunca u sustavu sunčanih pretvornika i akumulatora za spremanje električne energije.
Osnovna razlika pločastih i vakuumskih toplinskih pretvornika je u različitoj učinkovitosti ovisno o godišnjem dobu, a ta razlika proizlazi iz ovisnosti o vanjskoj temperaturi zraka koja direktno djeluje na učinkovitost jedinice.
Moguće je povezati logičku vezu vremenske prognoze i planirane insolacije Sunčevog zračenja s radom dizalice topline i sunčanih toplinskih pretvornika.
Početak razvoja SOLARNOG PROGRAMA u Hrvatskoj datira od 1979. godine, a u razdoblju od 1980. do 1985. postignuti su sljedeći rezultati: - razvijen je vlastiti sunčani toplinski pretvornik - razvijene su gama instalacije i postrojenja za obiteljske potrebe; sunčane toplinske termosifonske instalacije i instalacije s prisilnom cirkulacijom; - razvijeni su kompjuterski programi za optimiranje sunčanih toplinskih postrojenja; - uvedene su industrijske linije za proizvodnju sunčanih toplinskih pretvornika, spremnika i upravljačko regulacijske jedinice.
Ukupna površina čvrstih FN pretvornika je preko 500 kvadratnih
14. »hibridno motorno vozilo« označava vozilo s najmanje dva različita pretvornika energije i dva različita sustava pohranjivanja energije (u vozilu) za potrebu pogona vozila,
U središtu je Anima legata sustav koji se sastoji od dva povezana aluminijska okvira koji prikupljaju vibracije iz stijenki kabineta i pretvornika, poput parabole antene.
Izgradnjom polja toplinskih pretvornika smanjena je potrošnja lož ulja hotela za oko 75 %.
Direktno dozračena energija se primjenom fotonaponskih pretvornika pretvara u električnu energiju koja se predaje u mrežu.
Osnovni podatak za dimenzioniranje fotonaponskih sustava je Sunčevo zračenje koje se može očekivati na površini instaliranih fotonaponskih pretvornika i uređaja.
Velike zapreke uvođenju gorivnih članaka je njihova učinkovitost i vjerojatno najpoznatiji problem poboljšanja postojećih gorivnih i sunčanih fotonaponskih pretvornika.
Takav se sustav sastoji od krovnih fotonaponskih pretvornika koji bi proizvodili električnu struju za grijanje, kuhanje, rasvjetu i napajanje baterije električnog automobila.
Osnovni problem kod zračno-vodenih krugova je što se moraju koristiti visokotlačne crpke koje mogu podignuti vodu iz razine spremnika do sunčanih toplinskih pretvornika, a ta visina može biti i do 15 m.
Često se u radu kombiniraju dvije crpke za pokretanje sustava i punjenje pretvornika te kada se cjevovodi napune gasi se jedna crpka i aktivna je samo jedna radna.
Moguće je koristiti klasičnu diferencijalnu regulaciju koja pali i gasi crpku na osnovi razlike temperatura na vrhu pretvornika i dna spremnika.
Kada je temperatura na vrhu pretvornika veća za 15 C od temperature na dnu spremnika onda se aktivira crpka, dok se crpka gasi kod razlike od 5 C.
Pri tome se toplinska energija od Sunčeve dobiva pomoću sunčanih pretvornika (solarnih kolektora) ili sunčanih kuhala, a električna pomoću fotonaponskih pretvornika.
Tlačni sunčani sustavi (KLASIČNI SUSTAV) su zastupljeni u 95 % sunčanih instalacija te se zasnivaju na zatvorenom krugu glikola koji prolazi kroz spremnik tople vode, preko crpke i toplinskih pretvornika.
Modularni međuspremnici se koriste za: podršku grijanja, sunčanu pripremu potrošne tople vode, pripremu bazenske vode i dr. Primarno se spremnik zagrijava putem sučeve energije (putem sunčanih toplinskih i fotonaponskih pretvornika), a dodatno se dogrijava putem bilo kojeg uređaja za proizvodnju toplinske energije (plinski zidni uređaj, plinski kotao, uljni kotao, kotao na kruta goriva, geotermalne dizalice topline i dr.).
Spremnik tople sanitarne vode također ima nekoliko ulaza toplinskih generatora: dizalica topline, rezervni plinski bojler, električni grijač i nekoliko sunčanih toplinskih pretvornika.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com