Isto ime, bradavičnjak, ima i biljka močvarni žabnjak (Ranunculus flammula).
Isto ime, bradavičnjak, ima i biljka močvarni žabnjak (Ranunculus flammula).
" Dok je larva Osmia cornuta bila u mogućnosti razviti na viper ' s bugloss peludi, više od 90 % ih je umrlo unutar 24 sata od peludi ranunculus što je nevjerojatno, ali situacija je bila upravo suprotna s larvama Osmia bicornis.
Žabnjače u vrstama Adonis vernalis i Ranunculus arvensis sadrže vrlo djelotvorne alkaloide.
Nalazim u cvatu žabljak (Ranunculus illyricus) i petoprstu stežu (Potentilla reptans), a u šumi među gudurama koje okružuju livadicu vidim stolist (Sempervivum montanum L.) i dalmatinski kukurijek kojemu naš Visiani dade ime Helleborus multifidus - njega ima u izobilju, ali ne cvate.
Uz jezerce posađene su biljke koje rastu uz vodu, a to su prije svega šaš (Carex elata Aurea - zlatni šaš) kojem odgovara vlažna plodna zemlja uz samu vodu, močvarna perunika (Iris pseudoacorus - čiji sivozeleni listovi narastu 90 - 120 cm u visinu i koja cvate sredinom pa sve do kasnog ljeta žutim ili krembijelim cvjetovima), vodena kala ili zmijinac (Calla palustris - može rasti i u plitkoj vodi), kaljužnica (Caltha palustris - može rasti i u plitkoj vodi te cvate sjajnim žutim, jednostrukim ili dvostrukim cvjetovima, a postoji i var. Alba koji ima bijele cvjetove), žabnjak (Ranunculus aquatilis - niska vodena biljka koja raste u vodi ili kraj nje i cvate lijepim bijelim cvjetovima), strelica (Sagittaria - koja raste u pličaku uz sam rub vode ili u vodi do dubine od 40 cm, dosiže visinu od 45 - 90 cm i ljeti cvate bijelim cvjetovima promjera 3 - 4 cm, koji stoje na cvjetnim stapkama visine do 1,2 m).
Tako je npr. ime porodice trava Poaceae izvedeno od imena roda Poa,, porodice žabnjača, Rununculaceae iz imena roda Ranunculus.
Iz gomolja se uzgajaju dalije, neke vrste ciklama, žabnjaci (Ranunculus).
Nošene vjetrom, bazidiospore inficiraju sekundarne biljke domaćina ove gljive (Anemone sp., Ranunculus sp.).
Njihovi vršci izbijaju na površinu vode, pa tu zamjećujemo mrijesnjak (Potamogetum crispi), raščiku (Ceratophyllum demersum), vodenog žabljaka (Ranunculus fluitans), mješinarku " mesožderka " (Urticularia vulgaris), žabogriza (Hydrocharis morsus-Numphetum) koja također pripada svezi mrijesnjača krocanj (Miriofillum spicatum), a lopoč (Nymphaea alba) i lokvanj (Nunphar lutea) nismo vidjeli.
Uporaba na ukrasnim biljkama dozvoljena je na temelju ispitivanja izvršenih na sljedećim biljkama: ljutić (Ranunculus), lovor višnja, ruža, kalanhoa i aster.
Posebnu vrijednost predstavljaju endemi koji su po prvi puta opisani na ovom prostoru: uskolisno zvonce (Edraianthus tenuifolius), žabnjak kolovrc (Ranunculus scutatu), te livadni procjepak (Scilla litardierei) - vrsta obilno zastupljena u sastavu vlažnih dolinskih livada u Parku.
No, u vrtovima se ipak uzgaja vrsta koju krase krupniji i raznobojniji cvjetovi, Ranunculus asiaticus.
Osim ove dvije vrste u vrtlarstvu se često koristi i vrsta Ranunculus aquaticus, vodena biljka koja se može uzgajati i u vrtnim jezercima.
U eksperimentu, Claudio Sedivy i kolege iz ETH (Zurich u Švicarska) prikupljaju pelud četiri biljne vrste - Ranunculus, viper ' s bugloss, wild mustard i tansy (Tanacetum vulgare) - koristeći način da umjesto prikupljanja peludi iz biljaka, znanstvenici su prikupiljali samo pelud s nogu pčela koju su iste unosile posječujući samo jednu određenu biljnu vrstu.
To je vrijeme kada cvjeta istarski kukurijek (Helleborus multifidus subs. istriacus), a pred proljeće na livadama se pojavljuju zlatice (Ranunculus ficaria), mala kamenika (Saxifraga tridactyles) i druge vrste.
Tako su i moje naplavne livade sasvim raznolike u svojim staništima a ja sam se ipak zatekao u onoj najraskošnijoj koja već iz daljine dočarava " galaksiju " dominantnog Ranunculus acris - visokog žabljaka što zlatnom površinom odvaja nebo zvijeza od mora cvijeća.
Njačešće sađene lukovice su: ranunculus (žabljak), tulipan, narcis, šafran, zumbul, muscari (presličica), anemona
Pored njih u vegetaciji vodenih površina zastupljeni su i mrijesnjak (Potamogeton sp.), žabnjak (Ranunculus sp.) itd.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com