Ona su bitno smanjila vjerojatnost taljenja reaktorske jezgre, a paralelno je i znatno povećana sigurnost zaštitne zgrade.
Ona su bitno smanjila vjerojatnost taljenja reaktorske jezgre, a paralelno je i znatno povećana sigurnost zaštitne zgrade.
Temperatura izmjerena pri dnu reaktorske posude stabilizirala se na 144 C.
U sektorima 2 (do 50 km), 3 (do 75 km) i 4 (do 100 km) akutni bi se učinci mogli očekivati samo u slučaju najtežih nesreća (nesreće s oštećenjem reaktorske jezgre i katastrofalnim otkazom reaktorske zgrade).
Prema National Geographicu, K-19 leži na dnu mora zbog neželjene reaktorske fuzije, koja je za stotinjak ljudi predstavljala neponovljivu životnu havariju, ali film od njega čini nekoristan predmet.
Reaktor s dva rashladna kruga čine reaktorska posuda s unutrašnjom opremom i poklopcem, dva parogeneratora, dvije reaktorske crpke, tlačnik, cjevovodi, ventili i pomoćni reaktorski sustavi.
Na taj način se nastoji ograničiti taljenje jezgre (koje je sigurno prisutno ali nije jasno u kojem postotku) i integritet reaktorske posude ako dođe do većeg taljenja jezgre.
Iako postoje detaljne analize, za smještaj u gornji kontekst bit će dovoljna sljedeća gruba procjena: na temelju projektnih osnova (po uzoru na američke) i provedenih analiza, vjerojatnost događaja s taljenjem reaktorske jezgre je reda veličine 10 - 4/god ili manje (uzevši u obzir sve hazarde, ne samo seizmički).
Vjerojatnost događaja sa znatnijim ispustom radioaktivnosti se, na temelju zaštitne posude i reaktorske zgrade, može ocijeniti kao 10 - 5/god ili manje.
Moguće je da je u jednoj nuklearki već počelo topljenje reaktorske jezgre.
U nuklearnoj elektrani s najugroženijim reaktorom dogodila se eksplozija u kojoj su razneseni zidovi reaktorske zgrade (ostala je samo konstrukcija).
Važno je da se zaštita ovog reaktora temelji na kontejnmentu, oko same reaktorske posude unutar reaktorske zgrade, koji nije bio ugrožen eksplozijom.
U okviru kolegija Reaktorsko inženjerstvo studenti će po završetku edukacije steći vještine u postavljanju bilanci tvari i energije za pojedine reaktorske sustave (kotlasti, protočni kotlasti i cijevni) pri šaržnom i kontinuiranom radu.
Tijekom zamjene goriva gorivni elementi prevoze se vodenim kanalom kroz zid reaktorske zgrade u bazen kraj reaktora.
Bazen može biti unutar reaktorske zgrade (kao u NE Fukushima) ili u posebnoj zgradi (kao u NE Krško).
Dvije reaktorske posude nalaze se u Nizozemskoj, dvije u Njemačkoj, dvije u Španjolskoj, jedna u Švedskoj, dvije u Švicarskoj, deset u SAD-u i jedna u Argentini.
Radi na razvoju kompjuterskih programa za neutroničke proračune reaktorske jezgre, projektima skladištenja visoko i niskoradioaktivnog otpada te programa za CAD/MCNP konverziju.
Na kraju je izgrađen betonski sarkofag koji natkriva ostatke reaktorske zgrade nakon nesreće. Sarkofag je sada u lošem stanju i planira se izgradnja novog.
Perspektiva za uspostavljanje stabilne situacije kao i ocjena radioaktivne kontaminacije okoliša ovisi o stupnju oštećenja jezgri reaktora i oštećenju kontejnmenta i reaktorske posude kao i stanju u bazenima za istrošeno gorivo.
Vezano uz situaciju u NE Fukushima Daiini, sva su četiri reaktora na toj lokaciji u stanju tzv. hladne obustave i normalno se nastavlja hlađenje i odvođenje ostatne topline iz reaktorske jezgre.
Ta se funkcija normalno odvija u jedinicama 5 i 6. Nastavlja se polijevanje morskom vodom unutar reaktorske zgrade jedinica 1, 3 i 4. Također, nastavlja se zalijevanje vodom bazena s istrošenim gorivom jedinica 3 i 4.
Prvo je u probleme došao reaktor 3 koji je nakon jutrošnje eksplozije pare i vodika ostao bez gornjeg dijela reaktorske zgrade na sličan način kao i reaktor broj 1 nešto ranije.
To bi rezultiralo značajnim ili potpunim taljenjem nuklearne jezgre, mogućim ali malo vjerojatnim oštećenjem dna reaktorske, i nakon toga nekim stupnjem oštećenja kontejnmenta što bi moglo rezultirati značajnijim prodiranjem radioaktivnosti u okoliš.
Utješno je da niti ovdje nije došlo do oštećenja kontejnmenta (metalnog kruškolikog oklopa oko reaktorske posude) i da je stanje u reaktoru pod kontrolom.
Došlo je do eksplozije vodika unutar reaktorske zgrade ili neke od zgrada koje su povezane s njom što je izazvalo rušenje dijela gornje strukture reaktorske zgrade i vanjskih zidova.
Oni se nakon obustave rada moraju oprezno ukloniti iz reaktorske jezgre.
U međuvremenu su na lokaciju dopremljeni prenosni dizel agregati i uspostavljeno je napajanje za sigurnosne sustave koji su trebali nadoknaditi gubitak vode iz reaktorske posude i uspostaviti odvođenje ostatne topline.
Kada se jezgra reaktora počnu topiti, fisioni materijal se spušta na dno reaktorske komore.
To je, kako se navodi u današnjem priopćenju iz nuklearke, izazvalo određene posljedice na opremi, a nakon pregleda bila su ustanovljena odstupanja u sistemu ulja za električni generator i brtvljenje motora reaktorske pumpe.
Vrlo je vjerojatna eksplozija vodika i u zgradi reaktora 2 unatoč aktivnosti poduzetoj na sprečavanju nakupljanja vodika u gornjem dijelu reaktorske zgrade.
Još nam je nepoznat stupanj istopljenosti reaktorske jezgre u trima tamošnjim reaktorima.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com