Temperatura izmjerena pri dnu reaktorske posude stabilizirala se na 144 C.
Temperatura izmjerena pri dnu reaktorske posude stabilizirala se na 144 C.
Na taj način se nastoji ograničiti taljenje jezgre (koje je sigurno prisutno ali nije jasno u kojem postotku) i integritet reaktorske posude ako dođe do većeg taljenja jezgre.
Važno je da se zaštita ovog reaktora temelji na kontejnmentu, oko same reaktorske posude unutar reaktorske zgrade, koji nije bio ugrožen eksplozijom.
Dvije reaktorske posude nalaze se u Nizozemskoj, dvije u Njemačkoj, dvije u Španjolskoj, jedna u Švedskoj, dvije u Švicarskoj, deset u SAD-u i jedna u Argentini.
Perspektiva za uspostavljanje stabilne situacije kao i ocjena radioaktivne kontaminacije okoliša ovisi o stupnju oštećenja jezgri reaktora i oštećenju kontejnmenta i reaktorske posude kao i stanju u bazenima za istrošeno gorivo.
Utješno je da niti ovdje nije došlo do oštećenja kontejnmenta (metalnog kruškolikog oklopa oko reaktorske posude) i da je stanje u reaktoru pod kontrolom.
U međuvremenu su na lokaciju dopremljeni prenosni dizel agregati i uspostavljeno je napajanje za sigurnosne sustave koji su trebali nadoknaditi gubitak vode iz reaktorske posude i uspostaviti odvođenje ostatne topline.
Proizvođač reaktorske posude, nizozemska tvrtka Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, koja je u međuvremenu prestala s radom, isporučila je još 21 takvu reaktorsku posudu, od kojih se jedna nalazi u reaktoru broj 2 u belgijskoj nuklearki Tihange, u blizini Liegea.
Temperatura reaktorske posude jedinice br. 1 značajno je smanjena, a pritisak u reaktoru i primarnoj zaštitnoj posudi i dalje je visok.
Metalne posude, ili njezini radionički izrađeni glavni dijelovi, posebno projektirani ili pripremljeni da sadrže jezgru »nuklearnog reaktora«, uključujući glavu reaktorske posude za tlačnu posudu reaktora;
Temperatura pri dnu reaktorske posude stabilna je i iznosi 100 C.
Svježa se voda također ubrizgava i u reaktorsku posudu jedinice 3. Mjerenja temperature na mjestu ulaska mlaznice (nozzle) u reaktorsku posudu jedinice 3 ocijenjena su kao nepouzdana, a temperatura na dnu reaktorske posude stabilna je iznosi 102 C.
Veće modifikacije bile su: zamjena rotora glavnog električnoga generatora, zamjena glave reaktorske posude uključivo s poboljšanjima vezanim uz hlađenje reaktorske glave te zaštitu od neutronskog i gama-zračenja i modernizacijama koje će pojednostaviti redovne remontne poslove, završetak proširenja i modernizacije sustava za otkrivanje požara u tehnološkom dijelu NE Krško, poboljšanje sigurnosnog napajanja s priključenjem novog dizelskog generatora u sustav sigurnosnih sabirnica, instalacija opreme sa stajališta EQ-programa za sigurnosne funkcije u slučaju projektnih nezgoda, zamjena aktuatora izolacijskih ventila glavne napojne vode i proširenje nadzora rada komponenti, nadgradnja sustava za otkrivanje stranih tijela u primarnom sustavu, zamjena sekundarne opreme 6,3 kV električnog sustava i nadgradnja postojeće podnaponske zaštite sigurnosne sabirnice drugim stupnjem, obnova transformatorskog polja zamjenom sklopke i rastavljača te uklanjanje spojnog polja, rekonstrukcija 400 kV rasklopnog postrojenja NE Krško i zamjena 400 kV sabirnica i noževa za uzemljenje i obnova 400 kV polja Maribor te izgradnja novog dalekovodnog polja Maribor.
Međutim, osim jezgre reaktora i kontrolnih štapova s pogonskim mehanizmom unutar reaktorske posude nalaze se parogeneratori, cirkulacijske pumpe i tlačnik.
Pumpe, koje su potopljene u primarni hladioc unutar reaktorske posude, također su različite nego kod klasičnog PWR-a; propelerskog su tipa, a prednost je što mogu raditi na temperaturama do 500 C, imaju velik protok, te mali porast tlaka.
Primarni rashladni krug unutar reaktorske posude eliminira mogućnost pojave puknuća glavnog cjevovoda i posljedice tog najtežeg kvara PWR-a.
povećana redundancija i odvojenost sistema (4 neovisna sistema za zaštitno hlađenje jezgre svaki od njih može sam hladiti jezgru nakon obustave reaktora što znači da je redundancija u ovom slučaju 300 %), smanjena vjerojatnost oštećenja jezgre (6 10 - 7 po reaktoru po godini), smanjena vjerojatnost ispuštanja i posljedica ispuštanja (manja vjerojatnost početnih nezgoda) smanjenje vjerojatnosti i posljedica teških kvarova (povećana robusnost kontejnmenta u slučaju topljenja jezgre i narušavanja integriteta reaktorske posude), zaštita kritičnih sistema od vanjskih događaja (postavljanje dvostrukog betonskog zida ukupne debljine 2,6 m sposobnog izdržati nadtlak u slučaju nezgode ili udara aviona), produženo vrijeme za reakciju operatera u slučajevima kvarova ili prijelaznih pojava zbog većih parogeneratora i tlačnika manja osjetljivost na ljudske pogreške ostvarena je korištenjem digitaliziranog sistema instrumentacije i kontrole te korištenjem najnovijih informacijskih sistema, pojednostavljenje sigurnosnih sistema i funkcionalna odvojenost, eliminacija pogrešaka u zajedničkom načinu rada fizičkom odvojenošću te upotreba različite podrške za pojedinu sigurnosnu funkciju.
Da bi se sačuvao integritet reaktorske posude i zaštitnog kontejnmenta (kruškoliki metalni oklop oko reaktora) mora se ograničavati tlak, a bez odvođenja topline iz reaktora to se može napraviti samo ispuštanjem vodene pare prvo iz reaktorske posude a zatim i izvan kontejnmenta.
Po izlasku iz reaktorske posude zagrijana voda ulazi u parogenerator (prostor tzv. U-cijevi) gdje predaje toplinu sekundarnom rashladnom fluidu (voda-para).
U BWR-u rashladno se sredstvo nalazi na nižem tlaku (70 bar) što omogućava ključanje vode unutar reaktorske posude tako da para, nakon prolaska kroz separatore vlage i sušionike pare, direktno odlazi u turbinu.
Niži radni tlak zahtijeva manju debljinu stijenke reaktorske posude, ali je sama posuda većih dimenzija, odnosno mase.
Osim što se teška voda odvojeno koristi za moderaciju i rashladno sredstvo, a prirodni uran (ili malo obogaćeni uran) kao gorivo, specifičnost teškovodnog reaktora (HWR) kanadske proizvodnje je i upotreba horizontalno postavljene reaktorske posude kalandrije. 12 gorivnih elemenata, svaki duljine 0,5 m položeni su u unutrašnjost tlačne cijevi u kojoj se nalazi rashladno sredstvo pod tlakom 11 bar.
I mogu oni govoriti do besvijesti o polijevanju reaktora morskom vodom, jer se polijevanjem reaktorske posude izvana, neovisno o količinama vode, ne može ohladiti jezgra reaktora niti zaustaviti lančana reakcija, koja vodi taljenju jezgre.
Japanski regulator JNSC (Japan Nuclear Safety Commision) je 12. IV. izjavio da je ovako velikom radioaktivnom ispuštanju najviše doprinijelo popuštanje bazena za smanjivanje tlaka (torus oko reaktorske posude na dnu) 15. ožujka u trajanju od dva dana.
1) Smjesu para/zrak koja se istiskuje iz spremnika ili reaktorske posude u tehnološkom procesu, gdje se koriste zapaljive tekućine I. i II. skupine odnosno zapaljive tekućine III. skupine kad su zagrijane na temperaturu koja je 20 C ispod temperature plamišta ili više od toga, treba odvoditi tako da nikakve opasnosti ne mogu nastati za zaposleno osoblje odnosno treće osobe i njihovu imovinu.
Dodavanje vode direktno u kontejnment bi mogla biti preventivna mjera ako se želi postići vanjsko hlađenje dna reaktorske posude u slučaju većeg topljenja jegre i relokacije prema dnu posude.
Dodavanje vode direktno u kontejnment je sigurno povoljno i sa stajališta temperature i tlaka u kontejnmentu a moguće je tu vodu koristiti za kasniju recirkulaciju između kontejnmenta i reaktorske posude.
RHR pumpe mogu dodati vodu u recirkulacijski cjevovod reaktorske posude, te u sprej sustav suhog i mokrog dijela kontejnmenta.
- Iako su reaktorske zgrade, odnosno njihov gornji dijelovi, razneseni, temelji su uspješno podnijeli razoran potres magnitude od 8,9 po Richteru, pa pretpostavljam da će podnijeti i novi potres od 7,0 ili 8,0. Potresi takve snage sigurno neće izazvati urušavanje primarne reaktorske posude ili kontejnmenta, zaključuje dr. Grgić.
Prema dosadašnjim izvještajima kompanije TEPCO reaktor 3 nije pretrpio direktna oštećenja tijekom potresa i nije bilo gubitka hladioca iz reaktorske posude.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com