Ciao cari amici, Russula sardonia od nedilje, tek toliko za upisninu na forum gljivarski.Fotkica je,, per primam,, Drago mi je ća se slažem sa Danijelom za ID Marinovih sličica.Zaista treba više informacija.
Ciao cari amici, Russula sardonia od nedilje, tek toliko za upisninu na forum gljivarski.Fotkica je,, per primam,, Drago mi je ća se slažem sa Danijelom za ID Marinovih sličica.Zaista treba više informacija.
Bravo RF drago nam je da već idu nizovi gljiva i jako je dobro da stavljamo na forum šuma se budi, naišao sam na desetak russula cianoxantha koje su veličine oraha.
Jedna iz Roda Russula-Krasnica, ako se proba mli komadić i nije pekuća, ljuta, smrdljiva onda je jestiva, ima ih nekoliko koje nakon nekoliko vremena mljackanja podosta peku jezik
TREĆE - Russula torulosa NIJE/jer je R. torulosa samo VARIJETET R. queletii - miriše na JABUKE/moja ni blizu nije imala miris na voće ili baš,, JABUKU,,
ZLATNA KRASNICA RUSSULA AURATA Zasigurno jedna od najljepših krasnica.
Nalaz slijedeći: 2 kraljevke (boletus regius) od toga jedna izvrsna a druga jako stara, 1 proljetni varganj (boletus aestivalis), 15 - tak žutica (cantharellus cibarius), 3 divne golubice (russula virescens), 1 krasnica ali nisam siguran da li je modrikasta (russula parazurea) ili ljubičasto-zelena (russula cyanoxantha), prije sam za modrikastu, 3 podstavke (xerocomus subtomentosus), 1 pasji varganj ili grabov djed (leccinum criseum), opet 3 varganja za koje još nismo utvrdili što su, meni sad najviše liče na fechtnerov varganj samo što ne plave, ali pokušati ću ih poslati našem glavnom tajniku Branku Bartoliću pa će i to biti rješeno, i 2 gljive iz roda russula ili se bar meni tako čini, aa determinirati ću ih kasnije, jer sad baš i nemam vremena.Sve u svemu dosta dobro.
Sličan ima i Russula olivacea, a isto tako i amoena i violeipes.
Kod mene je Russula solaris prilično česta u bukovim sastojinama, pogotovo u ljetnim mjesecima (7 i 8 njačešće, mada se zna naći u u jesen) kada se na pojedinim lokacijama može naći i na desetak primjeraka u neposrednoj blizini.
Pravim imenom Russula cyanoxantha na latinskom ili ljubičasto-zelena krasnica rijetka je, iznimno lijepa i neobična, no jestiva gljiva.
Koliko ima vrsta russula... i koliko varijacija...?
Budući da sam prozvan od strane Ervinia, potvrđujem njegove navode o ubranoj lisičici 28.01.2007. g., na Krku (Čizići), s time da nije bila samo jedna nego " čak " dvije.Prema nekim izvorima 15 - tak dana ranije, dakle neposredno iza n. g. bilo ih je na " tone ". Ovo je lagano pretjerivanje ali ih je zaista bilo, jer sam nalazio i stare primjerke.Spomenute dvije bile su svježe.Inače u sječnju ove lude godine u Rabcu u crniki (primorski hrast-Qercus Ilex), našao sam razne gljive, najviše Korzikanskih djedova (Leccinum Lepidum), koje smo nazvali " mafijozi ". Također sam nalazio medenke (Higrophorus Russula), i dvobojne puževice (Hygrophorus Leucophaeus). Inače kod nas u primorju je suša tako da ima malo gljiva.Nađe se pokoja biserka, krasnica, svjetložuta muhara (Amanita Gemmata), i to je uglavnom sve.Jučer sam bio na Trsteniku (930 m), u nadi da ću naći još možda zadnjeg smrčka (ranijih godina sam ih nalazio upravo u ovo vrijeme), međutim ništa, ali našao sam dosta šljivovača u Klani u glogu.Usput sam se dosta izgrebao, i pokupio dvije krpelji.
A takve krasnice su samo 2 (3) vrste - Russula cyanoxantha, Russula langei i Russula cutefracta (= Russula cyanoxantha var. cutefracta).
Tako da i sam Božac kaže da misli da je ovo Russula emetica, ja se s njim oko toga ne bi mogao složiti.
Neki rodovi gljiva kao što su krasnice (Russula), pupavke (Amanita), vrganji (Boletus) i mliječnice (Lactarius) žive gotovo isključivo simbiotski.
Najljepši dojam ostavile su ove dvije ljubičastozelene krasnice (Russula cyanoxantha): Pored njih sam pronašo i nekolicinu drugih krasnica, no nisam siguran u točnu determinaciju, pa bi zamolio znalce da mi odgonetnu, naravno, ukoliko im to kvaliteta fotografija dozvoli: Rekao bi da se radi također o russuli cyanoxantha ili možda virescens, no stvarno nisam siguran.
Po slici najviše liči na russula laurocerasi ali ova ima jak miris po bademima a ti si rekla da mirise na gljivu.....
Russula lepida, amarissima i rubra spadaju u istu sekciju krasnica.
Možda neko ili Cory ima veču smjelost u determinaciji pogotovo russula i hebelome??
Kod mene u šumama (pogotovo hrast) Russula vesca je jako česta krasnica, češča od cyanoxanthe i uvijek jedna od najranijih u godini (svibanj).
LJUBIČASTOZELENA KRASNICA RUSSULA CYANOXANTHA Jedna od najboljih krasnica.
Russula amarisima ne odgovara mi jer piše da je vrlo ljuta okusa, ostale karakteristike više-manje odgovaraju kao i otrusina.
Russula rubra, odgovara mi meso koje je veoma gorko, stručak koji je sitno brazdast, listići koji su oker boje i klobuk koji je baršunast, miris na med, e to možda je i miris na med (tu nisam doma), ali otrusina joj je navodno žućkasta, a kod moje je bijelkasta.
Pa izgleda da sam naišla na novu vrstu što kažete da je nazovemo Russula tinčica: -)).
Mislim da se radi o vrsti Russula rubra, eventualno Russula amarissima.
Centar, u knjizi od PACE-a piše da listići mogu biti zelenkasto do žučkastog sjaja, a inače russula ima preko 700 vrsta i kad najdeš ovakvu onda ti je najbolje reći da je Bljuvara jer neznaš kakva je i nemoj ju jesti
onda ako tako miriše Russula laurocerasi
Prve gljive su iz roda Tricholome Druga je Tricholoma sejuktum Ona velika mliječnica je Lactarius vellereus Treča je več počela sušiti-vide se lističi izvijugani, dakle več mijenja boju te je teško određivati sa večom točnošću, da je jš koja sličica sručka i presjek, možda? Nadalje Grall je dobro procijenio, armilaria mellea-puza, te russula cyanoxantha Jeli bila miješana grabova šumica?
To mi je bila puna košara, ali još mi je stao jedan zlatan ulov, nekaj kaj sam našel 1. put uživotu, zlatna krasnica, Russula aurata, (prekrasnih 8 primjeraka)
Crvena je naravno Russula - stanište (koje drveće), okus, miris, boja otrusine?
Ako nije ljuta i miriši po rakovima i ribama, te se mrlja smeđasto na dodir moguće Russula xerampelina.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com