Povijesni lik u Lohengrinu je njemački kralj Heinrich Prvi, sin saskog vojvode Otta.
Povijesni lik u Lohengrinu je njemački kralj Heinrich Prvi, sin saskog vojvode Otta.
Isto tako, u šumi kroz koju upravo hodamo nalaze se ostaci negdašnjeg saskog rudnika željeza.
Nešto kasnije je ipak uspio prodor odabranih austrijskih postrojbi gotovo do utvrđenoga saskog logora, ali su se u međuvremenu demoralizirani i loše vođeni Sasi predali.
Inače, Kristof je pukovnik carske garde, istaknut u ratovanju protiv Osmanlija u Ugarskoj i Tunisu, oženjen udovicom saskog vojvode koju napušta i pokušava da se preda Turcima. Kako ste ga upoznali? Upoznao nas je Marin Zamanja, decembra 1545. godine.
Pa ipak voljela je čitati djelo Ludolfa Saskog " Život Kristov ".
Uspoređujući svjedočanstvo bl. Cecilije sa svjedočanstvom bl. Jordana Saskog, možemo primijetiti da je bl. Cecilija ipak sva čudesa pomalo nadopunila svojom maštom, ali ne zlonamjerno.
Jedino nije bilo jasno zašto je izvanbračni sin saskog izbornog kneza Friedricha Augusta I. i pod imenom August II. poljskog kralja, Moritz Maurice de Saxe (1696 - 1750), Maréchal Général de France, jedan od najvećih ratnih zapovjednika u 18. stoljeću, odlučan i hrabar, zgodan i šarmantan, ljubimac žena, velika ljubav slavne francuske tragetkinje Adrienne Lecouvreur (1692 - 1730), bio neobrijan.
Očeva je obitelj, izvješćuje MĂĄrai, saskog podrijetla.
To se dogodilo na zahtjev pape Grgura IX., a u nazočnosti ravenskog nadbiskupa i papina legata Teodorika, učitelja Reda bl. Jordana Saskog i mnoštva braće koja su upravo bila na općoj skupštini Reda u Bologni.
Tek su najnovija istraživanja posljednjih tridesetak godina pokazala da se ovdje, a posebice u Mikanovcima i Moroviću, radi o " laboratorijskim " primjerima velike srednjovjekovne dijaspore koja nastaje u sklopu takozvane " Renesanse XII. stoljeća " i širenja granica Europe, kako unutar (isušivanjem močvara i krčenja šuma, tako i izvana (velikim pokretom kolonista, prvenstveno iz donjonjemačkog " saskog " područja prema sjeveru, istoku i jugoistoku Europe.
Danas orkestar čini 116 članova koje predvode Rafael Frühbeck de Burgos i Kurt Masur, te svake sezone upriličuju preko 80 koncerata čineći tako važan dio kulturnog života saskog glavnog grada.
Budući da nije imao djece, velikaši su nakon njegove smrti za kralja izabrali saskog vojvodu Henrika.
Naposljetku je opat Hedwig 1477. god., uz pomoć svoje braće, saskog elektora Ernesta i saskog vojvode Alberta, slomio otpor grada i protjerao biskupske snage.
Nakon smrti posljednjeg saskog kralja 1024. kruna prelazi u ruke Salijske dinastije.
Prva, Hercules auf dem Schneidewege, BWV 213 izvedena je u rujnu na rođendan 11 - godišnjeg saskog princa, dok je sljedeća, Tönet, ihr Pauken
929.: Heinrich I. utemeljuje na slavenskom području tvrđavu Misni 968.: tvrđava postaje sjedište biskupa 1125.: feudalna obitelj Wettin postaje vlasnik markgrofovije Meissen 1150.: Meissen se prvi put spominje kao grad (znači da se oko tvrđave razvilo naselje) 12. 15. Jh.: gospodarski uspon i građevinsko zlatno doba grada: planska izgradnja grada, izgradnja katedrale, biskupovog dvorca i dvorca Albrechtsburg 15. 17. st.: podjela Saske, preseljenje saskog dvora u Dresden, ukidanje biskupije i triju samostana u vrijeme reformacije slabe grad politički, ali gospodarstvo i kultura ostaju snažni, čak dosežu nove vrhunce 17. st.: grad je u Tridesetogodišnjem ratu znatno oštećen 1710.: osnivanje Kraljevske manufakture porculana, koja će postati čuvena u svijetu 19. st.: grad je odredište romantističkih pjesnika i slikara 20. st.: povijesna jezgra grada dobro se održava
Proizvodila je za potrebe saskog dvora u Dresdenu i za brojne druge kupce.
Na ulazu Trga slobode nalaze se dvije kamene ploče koje na latinskom i talijanskom jeziku ukazuju na posjetu saskog kralja Fridriha II Augusta Lovranu, 11. lipnja 1845. godine.
O engleskom jeziku, koji je njegov materinski trebao bi znati ovo: Engleski je zapadnogermanski jezik koji je potekao iz Anglo-Frizijskog i Staro-Saskog dijalekta koji su u Britaniju donijeli germani s područja današnje Njemačke, Danske i Nizozemske.
Ban Josip Jelačić doveo je u Krapinu 1845. godine Saskog kralja kako bi razgledao to zanimljivo mjesto s najvećom utvrdom u tom dijelu Hrvatske i podgrađem koje od 1347. godine ima povlastice kraljevskog poveljnog trgovišta.
Njegov brat VecelinII. preuzeo je upravu nad markgrofovijom, a udovica Sofija udala se (1071) za saskog vojvodu Magnusa Billunga.
Poznato je kako je, nažalost, Johann Sebastian u Leipzigu ostao do konca života; pa ipak, određenu kompenzaciju za Bacha je zasigurno predstavljala počasna titula " skladatelja poljskog i saskog kraljevskog dvora ", koju od 1736. g., kada mu je podijeljena, redovito nalazimo istaknutu na naslovnim stranicama svih tiskanih lajpciških opusa.
Godine 1836. Alka se počinje trčati 19. travnja, na rođendan novog cara Ferdinanda V., dvije godine poslije, uz redovitu, trči se i Alka 7. lipnja, i to u čast posjeta saskog kralja Fridricka Augusta II.
Ubrzo nakon saskog naseljavanja, Mongoli su uništili grad prvo 1241. godine, a kasnije 1284. godine.
Friedrich August II. (1797 - 1854) obnašao je dužnost saskog kralja od 1836. pa sve do svoje smrti.
To izvrsno potvrđuju i djela bl. Jordana Saskog, Dominikova prvog suradnika i prvog nasljednika u upravi Reda, autora Knjižice o počecima Reda propovjednika, Molitve sv. Dominiku i Pisama.
Da je Krapina turistički zanimljiva već nekoliko stoljeća najbolje potvrđuje dolazak Saskog kralja 1845. godine kako bi je razgledao u društvu bana Jelačića koji ga je pozvao u turistički posjet.
Ime Jordana Saskog vezano je i uz hrvatske krajeve.
Ilija i Baalov svećenik; Portret kneza Moritza Saskog i njegove žene.
Najstariji pisani podatak o usponu na Klek datira iz 1838. godine kad se Josip Jelačić u pratnji saskog kralja Friedricha Augusta II., poznatog botaničara amatera, popeo na Klek.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com