Slavko Zlatić bio je posebna ličnost, poseban čovjek i glazbenik, a takav je bio i kao profesor.
Slavko Zlatić bio je posebna ličnost, poseban čovjek i glazbenik, a takav je bio i kao profesor.
Eleonora Duka i Giulia Dobrilović, mlade porečke flautistice iz Osnovne glazbene škole " Slavko Zlatić " ostvarile su zapažen uspjeh na 8. međunarodnom muzičkom natjecanju Ars nova koje je od 28. studenog do 4. prosinca održano u Trstu.
Gradonačelnik Poreča primio nagrađene učenike OGŠ Slavko Zlatić
Gradonačelnik Edi Štifanić i zamjenica gradonačelnika Nadia Štifanić Dobrilović, 8. svibnja su u Velikoj vijećnici primili nagrađene učenike Osnovne glazbene škole Slavko Zlatić koji su u posljednja dva tjedna ostvarili zapažene rezultate na hrvatskim i međunarodnim natjecanjima, a to su gitaristi, flautisti i harmonikaši.
Hvala vam što vašim uspjesima i dobivenim nagradama promičete diljem Hrvatske, ali i šire ime grada Poreča, poručio je gradonačelnik Štifanić učenicima OGŠ Slavko Zlatić.
Otvaranje izložbe upotpunile su učenice porečke Osnovne glazbene škole " Slavko Zlatić " Eleonora Duka i Giulia Dobrilović koje su svirale na flauti, a glumac pulskog INK-a Valter Roša čitao je ulomke Dobrilinih pisama i dnevnika.
Ovaj projekt se započeo realizirati u suradnji sa Osnovnom glazbenom školom Slavko Zlatić iz Poreča, te se nastavlja kroz suradnju sa drugim glazbenim školama ali i organizacijama.
Nakon otvaranja Cvjetnog vikenda uslijedila je kratka priredba u kojoj su nastupali dječji vrtići Cipelići, 101 dalmatinac, Crvenkapica, Smiješak, Radost I i II i talijanski vrtić Paperino kao i učenici Osnovne škole Poreč, Talijanske osnovne škole B. Parentin i Osnovne glazbene škole Slavko Zlatić.
Po riječima Krajcara, opasnostima od zaborava i nestanka istarskog glazbenog tradicijskog izračaja, oduprli su se bardovi istarske glazbene baštine, Renato Pernić, zahvaljujući kojem je stvorena jedna od nabogatijih u Europi fonoteka sa snimkama tradicionalne glazbe, ona na Hrvatskom radiju - Radio Puli, zatim profesor Slavko Zlatić, koji je, prije gotovo pola stoljeća inicirao smotre narodne glazbe i plesa Istre, a veliku ulogu u očuvanju narodne glazbe i tradicije, posebno u uključivanju generacija mladih, odigrala su kulturno-umjetnička društva diljem Istre.
S velikom srdačnošću pamte se i svi gosti " Raspjevane Buzeštine ", među kojima skladatelji: Slavko Zlatić i Nello Milotti; pjesnici: Miroslav Sinčić, Ada Klarić, Daniel Načinović, Milan Rakovac; likovni umjetnik Galiano Zanko; pučki zabavljači " Jurina i Franina "; Mješoviti pjevački zbor iz Marušići; Klapa " Medulin "; zabavni pjevači: Mirko Cetinski, Lidija Percan, Toni Kljaković, Mladen Bakić, Angelo Tarticchio, Vesna Nežić - Ružić, Bruno Krajcar, Korisne igračke, In vino veritas...
Nikola KOS (Pula, 1989) student 3. godine klavira na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u klasi prof. Ljubomira Gašparovića, glazbenu je naobrazbu započeo u Poreču (OGŠ Slavko Zlatić, prof. Viliana Šugar).
Na sprovodu su članovi pjevačkog zbora Istra kojim je dirigirao Slavko Zlatić, prvi puta otpjevali njegovu posljednju skladbu Mažurano moja, koju je potpuno slijep diktirao svojoj kćerki Jelki.
Tim su putem krenuli i drugi skladatelji: Slavko Zlatić, Natko Devčić, Ivo Lhotka-Kalinski, Tihomil Vidošić...
God. 1965. njezino vodstvo preuzeo je Slavko Zlatić, a nakon njega, 1970 - ih Vera Hajdarović i Zvonimir Ivančir do prestanka njezina djelovanja sred. 1980 - ih.
Zamjenica gradonačelnika Poreča primila OGŠ Slavko Zlatić
Sam izraz bugarenje u stručnu su terminologiju prvi unijeli Ivan Matetić Ronjgov i Slavko Zlatić.
U središnjem dijelu programa nastupili su pjevački zborovi osnovnih glazbenih škola " Matko Brajša Rašan " iz Labina, " Slavko Zlatić " iz Poreča, " Ivan Matetić Ronjgov " iz Pule, Osnovne glazbene škole iz Pazina i, naravno, zbor naše osnovne glazbene škole pod stručnim vodstvom profesorice Tatjane Laganis.
Zamjenica gradonačelnika Štifanić Dobrilović pohvalila je aktivnosti Osnovne glazbene škole Slavko Zlatić kao i rad Osnovne talijanske škole Bernard Parentin i talijanskog vrtića Paperino.
Osnovna glazbena škola »Slavko Zlatić« u Poreču djeluje od 1974. u sastavu Narodnog sveučilišta.
Ozljeda ruke odredila je, međutim, zaokret prema studiju dirigiranja (Slavko Zlatić i Igor Markevič), koji je rezultirao magisterijem kod Vojislava Ilića na Fakultetu muzičke umjetnosti u Beogradu.
Osnovnu školu je polazila i uskoro završava u Poreču, kao i osnovnu glazbenu školu Slavko Zlatić.
Pučko otvoreno učilište Poreč i Osnovna glazbena škola Slavko Zlatić organiziraju 3. Dane gudača koji će se ovog tjedna održati u Poreču.
Sva događanja se odvijati će se u koncertnoj dvorani Osnovne glazbene škole Slavko Zlatić, osim koncerta u utorak koji se održava u dvorani područnog odjela glazbene škole u Vrsaru.
U četvrtak, 10. svibnja u 19 sati započinje koncert učenika violine i violončela Osnovne glazbene škole Slavko Zlatić, te učenice Karle Šain koja se priprema za klavirsko natjecanje Grgošević.
Skladbu je od slavnog poljskog skladatelja tada naručio Slavko Zlatić, skladatelj i zborovođa današnjeg Zbora Hrvatske radiotelevizije.
Svečano otvaranje doma planira se za 1. listopada ove godine.Trenutno se vrši dogradnja zgrade Pučkog otvorenog učilišta, trokrilnog kompleksa u kojem će biti: učionice POUP-a, prostori Osnovne glazbene škole " Slavko Zlatić " odnosno trgovačko - poslovni prostori.
Koncertom učitelja gitare Luke Totara, Ante Radnića i Vlade Brzovića u koncertnoj dvorani porečke Osnovne glazbene škole " Slavko Zlatić " otvoreni su u ponedjeljak osmi po redu " Dani gitare ".
Unutar Ustanove djeluju: 1. Osnovna glazbena škola Slavko Zlatić; 2. Zavičajni muzej Poreštine; 3. Gradska knjižnica; 4. Kulturne djelatnosti koje u sebi objedinjuju: galerije, koncerte, kazalište, kino, amaterizam i edukaciju.
Stvaralačke sklonosti Ivane Lang su potencirali i vodili prof. kompozicije Slavko Zlatić koji joj je otkrio ljepotu istarske ljestvice koju će primjenjivati u svojim skladbama, te prof. Ivo Lhotka koji ju je nagovorio na učenje orkestracije.
Smotre je inicirao profesor Slavko Zlatić, hrvatski skladatelj, glazbeni pedagog i etnomuzikolog podrijetlom iz Sovinjaka, a njegov su rad i nastojanja nastavili vrijedni članovi Odbora, među kojima posebno mjesto pripada etnomuzikologu Renatu Perniću.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com