Djevičansko ulje (olio vergine) - najbolje je kvalitete, a dobiva se putem prvog polaganog tiještenja, pri čemu se koštica masline ne smije zdrobiti.
Djevičansko ulje (olio vergine) - najbolje je kvalitete, a dobiva se putem prvog polaganog tiještenja, pri čemu se koštica masline ne smije zdrobiti.
Pri postupku tiještenja ne smije doći do uporabe topline pa je dopušteno samo tzv. hladno tiještenje.
Provence ulje (nazvano po jugoistočnom području Francuske, na čijem se primorskom dijelu uzgaja maslina) ulje je druge kvalitete, čije tiještenje može rasti sve do zgnječenja koštice ploda, ali se ni kod tog postupka tiještenja ne smije upotrijebiti toplina.
Nakon zadnjeg tiještenja, sok se još jednom dobro ugrije i, kad se ohladi, doda se toliko meda da nastane gusta masa poput sirupa.
Nakon tiještenja u ulju se još uvijek nađu biljni ostaci koji se uklanjaju mehaničkom filtracijom i bistrenjem.
Prijelaz od tiještenja na rastresanje obavlja se ručno ili programirano-automatski.
Ovisi o količini, na onu navedenu količinu germe ja stavim žlicu, to mi je za oko 75 dkg brašna (obično moram dodati još vode tijekom mog snažnoručnog tiještenja).: E Zaboravio sam.... još dodam malo ulja (0.2 dcl), brašno bude svilenkastije.
Dok se grožđe za stolna vina bere, čim je dozrelo i s još puno vlage, grožđe namijenjeno za desertna vina ostavlja se na panju dok prezori i počnu se stvarati suvice, pa i nakon toga još se suše prije tiještenja.
Eterično ulje nima (neem) rezultat je hladnog tiještenja plodova drveta Azadirachta indica, sličnih maslinama.
Na sličan se način proizvodi i vino Rosso del Veronese (IGT-indicazione geografica tipica), kojem su osnova sorte corvina, merlot i cabernet sauvignon, a razdoblje sušenja grožđa prije tiještenja znatno kraće (mjesec dana).
Najzdravije od svih vrsta maslinovog ulja je ekstra djevičansko ulje zbog jednostavnog tiještenja i filtriranja masnih kiselina prilikom proizvodnje.
Piće od tih plodova (ista tehnologija tiještenja) zovemo, češće, oranžada/orandžada, ali i narančada, a lokalno i portokolada.
Djevičansko Djevičansko ulje (vergine) se dobiva nakon prvog tiještenja slabijeg ploda masline, pa mu je kiselost u odnosu na ekstra djevičansko ulje nešto veća, ali sadržaj masnih kiselina ne prelazi 2 posto.
Količina prešavine koja će se postupkom tiještenja odvojiti, ovisi o specifičnom tlaku (tj. omjeru sile i površine), od trajanja tiještenja, naravi sorte grožđa, sastava masulja (s peteljkom, koja ga bolje drenira, ili bez nje), zatim od aktivnosti pektolitičkih enzima koji razgrađuju one sluzaste tvari (pektine od kojih su građene membrane i međustanični prostor stanica) i niza drugih čimbenika.
U tijeku tiještenja u više se navrata postupak zaustavlja, drop se razrahli, a postupak tiještenja ponavlja uz povećan tlak.
Tijekom tiještenja oni se skupljaju, a pri odmicanju potisnutih ploča lanci i prsteni rastresaju stiješteni masulj.
Postupku tiještenja masulja moramo pristupiti vremenski što prije, a trajanje ciklusa tiještenja mora biti što kraće.
Većina današnjih ulja na policama dobiva se postupkom vrućeg tiještenja, jer se podizanjem temperature povećava prinos dobivanja ulja.
Drop je Morpurgo nabavljao vrlo povoljno jer su ga do tada seljaci iz okolice Splita i na otocima nakon gnječenja ili tiještenja najčešće bacali.
Kod tiještenja je bitno da se pritisak na masulj u košu tijeska postiže polagano, s prekidima, jer pri naglom prešanju brzo se sabija kom pa je otežano otjecanje mošta.
Uporaba ovih enzima po prioritetu (prema Code International) razvrstana je redom za postizavanje randmana, tj. lakšeg tiještenja, zatim za lakše bistrenje, naročito u slučaju termičke obradbe masulja i tek na kraju, sa zadaćom povećane ekstrakcije antocijana.
Nakon prve ekstrakcije ulja metodom hladnog tiještenja, sirovo ulje je vrlo gusto, viskozno i intenzivno obojeno, varirajući od bogate žute do tamnozelene ili smeđe boje, ovisno o porijeklu plodova.
Osnovno pravilo tiještenja mora biti: Uz postupno otjecanje mošta moramo osigurati paralelno povećanje i održavanje pritiska.
Kod tijesaka s prekidom u radu prva je faza punjenje koša masuljem, zatim se obavlja tiještenje, poslije tiještenja nastupa prekid u kojem se prazni koš, a zatim postupak počinje ponovno.
Dimenzije letava moraju u dužini i presjeku razmjerno odgovarati veličini koša i pritiscima koji vladaju u košu tijekom tiještenja.
Nakon zdravstvene i sortne provjere svježe ubranog grožđa i njegova sastava, te pravilno provedenih poslova vezanih uz vinifikaciju (runjenje, muljanje, sulfitiranje, kod bijelih sorata pravovremeno odvajanje tekuće od krute faze, taloženje nadzora tiještenja, a kod sorata crnog grožđa, ovisno o tehnološkom postupku maciracije provođenje postupka s posebnim naglaskom na trajanje te faze preradbe, slijedi izbor i dodavanje selekcioniranog vinskog kvasca, ili provedba vrenja sa spontanom mikroflorom).
Ta okolnost omogućava proizvodnju bijelih vina iz crnih kultivara, ako oni nisu bojadisari i ako se gnječenje i tiještenje obavi u kraćem vremenu, bez kidanja kožice i uz niži tlak u tijeku [ [ tijesak tiještenja ] ]. [ [ sulfitiranje mošta i vina Sulfitiranje ] ] masulja i poglavito u tijeku vrenja nastali alkohol, eventualni porast temperature (što je posljedice eksotermijskog procesa [ [ alkoholno vrenje alk. vrenja ] ]), potapanje i miješanje krute i tekuće faze, potiču [ [ maceracija maceraciju ] ] i prelazak bojila iz stanica kožice u mošt u vrenju.
Osim toga, maslina daje i sporedne proizvode: maslinovu kominu (ostatak nakon tiještenja), koja služi kao gnojivo, kao ogrev ili kao sastavni dio krmnih smjesa; maslinovo drvo, vrlo cijenjeno za izradbu namještaja; lišće maslina, koje se upotrebljava za stočnu hranu i u farmaciji; koštice (endokarp), za koje u posljednje vrijeme raste interes u industriji plastičnih masa i u proizvodnji furfurola.
Pedro ximenez i moscatel obrađuju se drugačijim postupcima od palomina, oni se poput našeg prošeka nakon berbe prosuše na suncu i, tek kada dovoljno vode ishlapi da se šećeri i kiseline snažno koncentriraju, daju se u redovni postupak tiještenja i fermentacije, koja se potom naglo prekida dodavanjem grožđanog alkohola ili brandyja kako bi se sačuvao visok postotak šećera i vino ostalo slatko.
OTOČNI KOLAČ OD GROŽĐA U loncu u kojem ste 2 l crnog vina reducirali na 1 l zgusnite preostali varenik s 0,5 kg griza i 10 dag mljevenih grožđica, kad je doba tiještenja vina, i s 5 dag opni od crnog grožđa.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com