Mirnik, Istraživanja prethistorijskih tumula u Kaptolu kraj Slavonske Požege. V.
Mirnik, Istraživanja prethistorijskih tumula u Kaptolu kraj Slavonske Požege. V.
Na pojedinim gradinama nalaze se nadgrobni humci nešto manjih dimenzija od tumula, koje narod naziva gomilama ili gomiletinama.
Gdegdje su sačuvani i toponimi, kao što su primjerice " Knežev grob " ili " Kneževo brdo ", koji upućuju na mjesto gdje je uistinu i nalazi (ili se nalazio, do uništenja) tumul (poput tumula u Budinjačkom polju u Žumberačkom gorju).
Crkvica Sv. Nikole sagrađena je na vrhu prapovijesnog (ilirskog) humka - tumula, a pravac koji spaja središte oltara i vrata na prvi dan ljeta poklapa se sa osi istok - zapad
Gradski muzej Požega povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja - 18. svibnja pripremio je program koji obuhvaća predavanje i izložbu pod nazivom Kneževsko središte u Kaptolu povodom 10. obljetnice arheoloških istraživanja prapovijesnih tumula na nekropoli Gradci kod Kaptola.
Terenskim pregledom utvrđeno je postojanje jednog tumula.
Pažljivim istraživanjem tumula i prostora u njegovoj neposrednoj okolini, pokazalo se kako nije riječ o antičkom lokalitetu, već o dijelu industrijskog pogona za obradu opeke, vjerojatno s kraja 19. ili početka 20. stoljeća.
Na različitim lokalitetima u okolici sela Začula zabilježen je veliki broj tumula, tj. grobnih gomila.
Ovo područje je bilo naseljeno još u željeznom dobu i to Japodima, čija se kultura tumula razvijala od VIII. do II. stoljeća prije Krista.
To znamo po tome jer je u Dugoj Gori otkriveno nalazište tumula.
Pokapanje se u rano b. d. obavlja u sanducima od kamenih ploča ispod tumula (Valmarin, Bumbišta kraj Banjola), a prilozi su uza zgrčenoga pokojnika malobrojni (brončani bodeži, zrna jantara).
Na kraju toga razdoblja pojavljuju se pokopi u zgrčenom položaju pokojnika bez tumula (Magornjak, Šandalja), pokopi u ravnim nekropolama uz gradinske zidine (Vrčin, Gradina Brijuni).
- Arheološki radovi na istraživanju prapovijesnih tumula su završeni.
Stočari i svi ostali koji su tada obitavali na ovom području, stvorili su prapovijesnu kulturu nazvanu Cetinska kultura, čemu svjedoče i brojni tragovi nađeni na vrličkom području kao što su gomila tumula s grobovima i gradinska naselja.
Jedno je groblje miješano paljevinsko i kosturno, datirano od 1. do 4. stoljeća, a drugo predstavlja ostatak oranjem uništenog noričko-panonskog tumula, unutar kojeg su se nalazili žarni i paljevinski grobovi s brojnim grobnim prilozima, uobičajenim za rimsko razdoblje druge polovine 1. i 2. st. poslije Krista (žare, keramički vrčevi s jednom ili dvije ručke, zdjele, tanjuri, lonci vertikalnog vrata, čaše, šalice tankih stijenki, novac, brončane fibule, staklene posude).
Pronašao je i tri oštećena tumula s otvorenim sarkofazima.
Prvi je istočno od benzinske stanice u Sošićima, drugi istočno od Kurili, a treći na brdu Križnjak, na kojem su i tri neoštećena tumula.
Na brdu Mamu u Kurilima locirao je dva tumula, a na južnom dijelu kraj puteljka i veliku gromaču.
U Dugoj Gori, selu kraj Dobre na dugoreškom području primjećeno je 7 tumula od kojih su 4 istražena.
Na položaju Umak u Točku (Veljunskom) nalazi se malo pretpovijesno utvrđenje na visokoj i strmoj obali Korane koje na lako pristupačnom dijelu štiti zemljani bedem u obliku velikog tumula.
Jučer je arheolog Hrvoje Potrebica simbolično predao gradonačelniku Ronko mač iz starijeg željeznog doba pronađen prilikom arheoloških istraživanja tumula na lokalitetu Gradci iznad Kaptola.
Mač je po mnogo čemu poseban jer osim što označava visoki status svog vlasnika, on je stariji 200 godina od tumula u kojem je pronađen i mač tada nije bio standardna vrsta oružja.
Do 2006. godine je iskopano 50 - ak tumula, što je jedna trećina tumulske nekropole u Budinjaku.
Mnogi dolmeni u zapadnoj Europi nekoć su bili dijelom zemljanih humaka (tumula).
Istraživanja gradine i tumula provodili su krajem 19. stoljeća Šime Ljubić, a 1978 - 1979. prof. Marin Zaninović.
Smatra se da su podrijetlom mlađe od tumula.
Ostaci tumula (grobnih humaka) i gradina (obrambenih zidova) svjedoče o boravku ilirskog plemena Liburna.
No, nakon pola sata hoda šumskom stazom u smjeru jednog prapovijenog humka (tumula) na trenutak sam zalutao.
Kako je u toj šumi evidentiran odista veliki broj antičkih grobnih tumula noričko-panonskoga tipa, vrlo se oprezno pristupilo činjenici da trasa autoceste njome prolazi.
Kaciga koja se nalazila u kneževskom grobu tumula 3, jedini je u cijelosti sačuvani primjerak jedne od šest grupa različitih tipova stariježeljeznodobnih kaciga srednje Europe.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com