Mornarički UCAV-N trebali bi u mirnodopsko vrijeme izvršavati ophodnje oko nosača zrakoplova i pratećih brodova, a u ratu izvršavati i određene borbene zadaće.
Mornarički UCAV-N trebali bi u mirnodopsko vrijeme izvršavati ophodnje oko nosača zrakoplova i pratećih brodova, a u ratu izvršavati i određene borbene zadaće.
Kako bi se troškovi razvoja i proizvodnje dodatno smanjili političari pritišću ratno zrakoplovstvo i ratnu mornaricu da zajedno razviju UCAV, kao što je i zajednički razvijen borbeni avion F-35. Prave uštede korištenjem UCAV-a vidjet će se tek kad uđu u operativnu uporabu jer na cijenu njihove uporabe utječu i neki troškovi koje nije moguće precizno predvidjeti.
Veliki utjecaj imat će razina gubitaka UCAV-a koja će sigurno biti viša, barem u početku njihove uporabe, jer će se rabiti za najrizičnije zadaće.
Za očekivati je da će UCAV-i zbog svoje važnosti imati znatno bolje održavanje te će njihova operativna pouzdanost biti znatno viša.
S druge strane predviđeno je da će jedan operater moći upravljati s četiri UCAV-a istodobno.
Ta najveća prednost UCAV-a istodobno je i njihova najveća " mana " jer vrh svakog ratnog zrakoplovstva čine piloti kojima je ideja da ih zamijene operateri i robotizirane letjelice teško prihvatljiva.
Nitko neće otvoreno potvrditi da bi smanjenje mase od 40 posto dovelo do automatskog smanjenja cijene u istom postotku, ali u igri nije samo nabavna cijena letjelice već i troškovi njezine uporabe i održavanja, a upravo na tom području UCAV pružaju velike mogućnosti uštede.
Tako se američko ratno zrakoplovstvo odlučilo razviti relativno male UCAV-e koji neće biti direktna konkurencija njihovim preskupim projektima F/A-22 i F-35 i tako, ne daj Bože, ugroziti njihovu nabavu.
Zrakoplovstvo se nada da nabavna cijena operativnog UCAV-a koji će nastati na osnovama X-45A neće biti veća od 10 ili najviše 12 milijuna američkih dolara, što je manje od 50 posto od nabavne cijene F-16 Block 50. Procjenjuje se da će cijena borbene uporabe u razdoblju od 20 godina biti tek 25 posto cijene F-16. Tako bi ukupni troškovi UCAV-a bili samo 30 posto od troškova F-16, ne računajući trošak školovanja pilota koji su kod UCAV-a nepotrebni.
Američko ratno zrakoplovstvo planira se UCAV-ima koristiti samo u ratnim operacijama.
Zbog toga zahtijeva da svaki UCAV ima svoj kontejner namijenjen za skladištenje i prijevoz.
Korak dalje u odnosu na američko ratno zrakoplovstvo otišla je ratna mornarica koja se nada da će u dogledno vrijeme svoje nosače zrakoplova opremiti i s UCAV-N letjelicama čija bi se cijena trebala kretati između 11 i 15 milijuna američkih dolara.
Troškovi operativne uporabe u razdoblju od 20 godina za UCAV-N procjenjuju se na 50 posto troškova Boeingovog F/A-18C.
Projekti razvoja UCAV-a U posljednjih nekoliko godina sve je veći broj tvrtki počeo s razvojem svojih UCAV borbenih letjelica procjenjujući da će se to tržište najbrže razvijati.
Boeing, uz potporu američkog ratnog zrakoplovstva, razvija svoj UCAV X-45A.
Do 2010. Boeing bi trebao američkom ratnom zrakoplovstvu isporučiti 36 UCAV-a radi njihove borbene evaulacije.
Američka tvrtka Northrop Grumman svojim sredstvima razvija UCAV X-47A nadajući se da će njime zadovoljiti potrebe američke ratne mornarice.
Međutim mornarica se, kako je već spomenuto, odlučila za vrlo napredni UCAV koji će osim uništavanja ciljeva na zemlji moći obavljati i zadaće presretanja ciljeva u zraku.
Iako je X-47A vrlo napredan UCAV ipak ne zadovoljava potrebe mornarice.
No dobra je osnova da se na njegovom temelju razvije još napredniji UCAV koji bi prihvatila i američka ratna mornarica, osim ako političari ne odluče da se on mora temeljiti na projektu X-45C.
Dodatni su zahtjevi tražili povećanje radijusa borbenog djelovanja i povećanje vremena ostajanja u zraku kako bi UCAV-i dobili mogućnost izvođenja udara na strateške ciljeve u dubini neprijateljskog teritorija, ali i izvođenje neborbenih izvidničkih misija nad vrlo dobro branjenim područjima.
To je pak dovelo do nemogućnosti ostvarenja prvotnog zahtjeva američkog ratnog zrakoplovstva o mogućnosti čuvanja i prevoženja UCAV-a u kontejnerima (UCAV-in-a-box).
Kako sustavi namijenjeni pilotu pridonose s 25 do 40 posto ukupne operativne mase aviona kod borbenih UCAV-a smanjenje bi trebalo biti barem toliko, ako ne i veće, s obzirom da su kod suvremenih borbenih aviona, zbog povećanja sigurnosti, neki sustavi udvostručeni ili utrostručeni.
Kako bi obaranje UCAV-a bio daleko manji gubitak nego obaranje aviona s pilotom faktor sigurnosti bi imao manji utjecaj, što opet dovodi do smanjenja mase ali i cijene.
Proizvođači kao što su Boeing, Northrop Grumman i Lockheed Martin, uz sve veću potporu političara, žele razvoj višenamjenskih (skupih) UCAV-a koji bi istodobno mogli obavljati više različitih misija.
Takvi bi UCAV-i bili direktna konkurencija borbenim avionima kao što su F/A-22, F-35, Gripen, Tornado i Rafale.
Višenamjenski bi UCAV-i imali imali iste borbene mogućnosti kao recimo F-35 uz 70 posto nižu nabavnu cijenu.
Na tim temeljima ratna je mornarica dala ugovore za razvoj demonstratora tehnologija za mornaričku borbenu bespilotnu letjelicu (UCAV-N) tvrtkama Northrop Grumman i Boeing. Northorp Grumman je ponudio svoju povećanu inačicu X-47B, dok je Boeing ponudio X-46 (nastalu na osnovama X-45A).
Na specijaliziranoj konferenciji " IQPC UCAV " održanoj u listopadu u Londonu, koja je tematski posvećena bespilotnim letjelicama, tvrtka EDO MBM Technology predstavila je nove " mini " nosače za različite tipove zrakoplovnih ubojnih sredstava.
Američka kopnena vojska više nade polaže u UCAR (Unmanned Combat Armed Rotocraft) bespilotne helikoptere nego u UCAV-e.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com