📱 Nova mobilna igra – igra slaganja riječi!
Preuzmi s Google Play 🎯

zaperaka značenje i sinonimi

  • Sinonimi i slične riječi za zaperaka, kao i primjeri u rečenici

SINONIMI I SLIČNE RIJEČI

  • zalamanje (0.72)
  • izbojaka (0.70)
  • pupova (0.69)
  • plijevljenje (0.66)
  • gomolja (0.66)
  • postranih (0.64)
  • pinciranje (0.64)
  • korjenčića (0.63)
  • reznica (0.63)
  • rodnih grančica (0.63)
  • cvjetnih pupova (0.63)
  • grozdova (0.63)
  • micelija (0.62)
  • korova (0.62)
  • lisne mase (0.62)
  • ocvalih cvjetova (0.61)
  • ličinki (0.61)
  • folijarno (0.60)
  • prorjeđivanje (0.60)
  • defolijacija (0.59)
  • Napomena: u zagradi je koeficijent sličnosti (sličnost s zadanim pojmom) nakon obrade pomoću AI.

PRIMJERI U REČENICAMA

0

Ispravna, a to znači ne jaka gnojidba (dušikom), odstranjivanje suvišnog lišća i zaperaka i dr. kulturalne mjere (uništavanje korova npr.) pridonose zaštiti od ove bolesti.

0

Iz zaperaka listova izrastaju veliki grozdasti cvjetovi.

0

Poznato je da se biljke razmnožavaju na više načina, cijepanjem, rastom izdanaka ili zaperaka ili pomoću lukovice.

0

Pinciranje ⠀ uklanjanje zaperaka Pinciranje je mjera njege u uzgoju plodovitog povrća kojom se uklanjaju zaperci (postrani izboji dužine 5 do 10 cm) koji se razvijaju u pazuhu listova.

0

Ovim se postupkom utječe na regulaciju vegetativnog rasta rajčice, patlidžana⠀ Ś Naime, uslijed optimalnih uvjeta rajčica razvija veliku lisnu masu i mnogo zaperaka što utječe na smanjeno zametanje plodova.

0

Razvija veliki broj mladica i zaperaka.

0

Osim kemijskog načina zaštite, pojavu bolesti možemo spriječiti tako da osiguramo dovoljnu prozračnost u vinogradu redovitim zalamanjem zaperaka i povezivanjem mladica za armaturu.

0

Stabljika je srednje bujna, ne formira puno bočnih zaperaka.

0

Zato je potrebno zalamanje cvata i kontrola zaperaka, i to čine svi napredni duhanski farmeri u Hrvatskoj, jer znaju, kako ja znam reći u šali, da se cvijet poklanja damama.

0

Sve nakon tog datuma bilo je čisto pljevljenje korova i kidanje zaperaka.

0

Vršikanje je korisno za bolje dozrijevanje, ali ono stimulira porast zaperaka.

0

- od tla do rašljanja rašlja se u krakove i ogranke - nastaje iz jednogodišnjih mladica koje na kraju vegetativnog perioda odrvene, te zatim dolazi do njihovog debljanja i rasta u širinu - osnovna funkcija je da provodi vodu i u njoj otopljene mineralne tvari od korijena do listova - po cijeloj svojoj dužini je pokriveno korom, koja se uzdužno cijepa lupi i otpada, pa se zato kora zove lup ili lila - skladišti hranjive tvari pred kraj vegetacije da bi imalo rezervu za početak iduće vegetacije - svi su višegodišnji dijelovi stabla bez mladica na njima postoji puno spavajućih pupova koji su nevidljivi i koji u izuzetnim okolnostima (pojačana gnojidba, oštriji rez, oštećenja) mogu potjerati u mladicu (smrzavanje pupa na jednoj mladici) - debljina i visina stabla varira - stablo zajedno sa krakovima i ograncima čini uzgojni oblik trsa Mladice rozgva - mladice (rozgve) razvijaju se iz pupova na bilo kojem dijelu trsa mogu biti rodne i nerodne najvažnije su one koje se razvijaju iz zimskih pupova na jednogodišnjoj rozgvi - u jesen su mladice većim dijelom svoje dužine odrvenjele - kada s njih otpadne lišće, tada su mladice zrele, tj. jednogodišnje drvo - mladica je podijeljena na međukoljence ili internodije između kojih se nalaze nodiji (koljenci) - sortno svojstvo dužina nodija i internodija, obojenost mladice - na internodiju nema organa, na nodiju su svi važni organi na mladici loze 1 po jedan list 2 u pazušcu lista pup zimski 3 ljetni ili zaperkov pup 4 nasuprot lista može se nalaziti (ukoliko je mladica rodna) grozd, a bez obzira da li je rodna ili nije na određenom broju nodija se nalaze vitice - grozdovi se nalaze između 2 i 8 nodija iza zone grozda kod rodnih mladica se počinju javljati vitice - na 1 mladici 1 3 (vrlo rodna sorta, više no rijetka) - listovi kod mladice se nalaze nasuprot jedan drugome, ali samo za mladice vinove loze koja se razvila iz reznice - sorte Vitis vinifera grozdovi su na susjednim nodijima - iza dva nodija sa grozdovima dolazi jedan nodij bez grozda zatim ponovo 2 nodija sa grozdovima ukoliko nema grozda onda se na tim nodijima nalazi vitica - uzdužni presjek mladice vidi se srž spužvasto tkivo - na svakom nodiju se srž prekida dijafragmom tkivo koje se sastoji od velikih stanica i u njima se skladište rezervne tvari - na nodijima u kojima se razvio grozd dijafragma potpuno presjeca srž - na onim nodijima koji ne nose grozd dijafragma je jače razvijena na onoj strani na kojoj se nalazi pup - zaperci mladice koje se razvijaju iz ljetnog pupa mladice drugog reda po svojoj građi su slični mladicama iz zimskih pupova, a po izgledu se razlikuju od glavne mladice kraći su i tanji pri dobroj ishranjenosti u zaperkovu pupu se mogu razviti grozdovi koje kasnije dozrijeva ili uopće ne dozrijeva - indikator stanja trsa količina zaperaka - ako ima malo zaperaka trs je opterećen, ima malo hraniva, tj. slabo je ishranjen - ako ima puno zaperaka trs je preishranjen ili smo ostavili premalo pupova kod rezidbe

0

Isto tako pljevljenjem, zakidanjem zaperaka, skidanjem nepotrebnih listova oko zone grozda utičemo na veću prozračnost nasada čime djelujemo na suzbijanje sive pljesni.

0

Za zaštitu preporučuju se zadnji tretmani bakrenim i sumpornim preparatima ili nekim od botriticida (samo u zoni grožđa) dok se preostali radovi u vinogradu odnose na vršikanje zaperaka kako bi se grožđu osiguralo što više hranjivih tvari te bolje dozrijevanje i plitku kultivaciju tla kako bi se sačuvala vlaga.

0

Tijekom vrućih ljetnih dana iscrpljujuće je zalamanje zaperaka, odnosno uklanjanje nepotrebnih zelenih dijelova loze kako bi se što više hranjiva usmjerilo u rast bobica odnosno grozda.

0

Zalamanje zaperaka provodi se nekoliko puta tijekom vegetacijskog razdoblja, ovisno o bujnosti rasta vegetacije i intenziteta razvoja zaperaka.

0

- ako ima puno zaperaka trs je preishranjen ili smo ostavili premalo pupova kod rezidbe

0

Broj zaperaka i njihova sposobnost da budu više ili manje rodni ovisi o prirodi [ [ sorta sorte ] ], klimatskim uvjetima i ampelotehničkim i agrotehničkim zahvatima.

0

Dio toga vidi se i na duhanskim poljima u zalamanju cvata i kontroli zaperaka.

0

Zbog navedenog, uz berbu, osnovna je mjera njege rezidba ili pinciranje zaperaka, vriježa i plodova.

0

Važno je istaknuti da ostavljanje neprikraćenih zaperaka povećava potrebu u zaštiti protiv bolesti; stvara se veća mikroklimatska vlažnost te se zbog obilja izboja s lišćem mehanički otežava zaštita.

0

Radovi kojima održavamo vinograd u smislu rodnog potencijala i dugovječnosti, a ujedno nam pomažu u borbi protiv bolesti su: gnojidba, rezidba, zelena rezidba, plijevljenje, uklanjanje zaperaka, pinciranje vrha mladica, uklanjanje lišća u zoni grožđa, prorjeđivanje grozdova, popravak armature, radovi obrade tla u vinogradu.

0

Vrši se u periodu vegetacije od početka razvoja mladice do faze sazrijevanja grožđa, a obuhvaća: prikraćivanje mladica, zalamanje zaperaka, prorjeđivanje listova i bobica te vršikanje.

0

Zaperaka na sve strane i treba ih na vrijeme poskidati.

0

Nudi vam uslugu rastapanja saća, zaperaka i slično, kao i rastapanje saća na okvirima bez isjecanja saća i žice LR, AŽ, DB, Farar.

0

ZALAMANJE ZAPERAKA obično se obavlja istovremeno s plijevljenjem ili pinciranjem, a podrazumijeva potpuno uklanjanje mladica razvijenih iz ljetnog (zaperkovog) pupa ili pak njihovo prikraćivanje na jedan pup.

0

Dok sam u vinogradu sama imam više vremena i razmišljati.Jednostavno me osvoji tišina, ruke mahinalno kidaju višak iznikllih zaperaka na vinovoj lozi, a misli lutaju, slažu se.Život svakog čovjeka satkan je od bezbroj trenutaka.Svi trenutci na jednoj gomili čine vrijeme provedeno u življenju.

0

DOST 330 EC je kontaktno sredstvo za suzbijanje zaperaka, i uništava uništava mlade izdanke, a ne oštećuje zrelije lisno tkivo.

0

U vinogradu se primjenjuju sljedeći agrotehnički i ampelotehnički radovi: zimska rezidba reže se na reznike (uglavnom dva prava pupa), s maksimalnim opterećenjem do dvanaest pupova po trsu; obrada tla obavlja se ručno i malim motokultivatorima; gnojidba vinograda N: P: K gnojiva u količinama do 500 kg/ha svake godine ovisno o stanju vinograda, svakih 4 do 5 godina gnojidba stajskim gnojem; zaštita od bolesti i štetnika provodi se samo protiv pepelnice; zelena rezidba obuhvaća plijevljenje, skidanje ili zalamanje zaperaka, prorjeđivanje grozdova; berba ručna po lijepom vremenu.

0

Nerijetko se pojavi zaraza na mladom lišću zaperaka što ne predstavlja opasnost za ovu godinu.

Jezikoslovac.com

Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!