Na Gradecu se kažnjavalo prema propisima iz Zlatne bule.
Na Gradecu se kažnjavalo prema propisima iz Zlatne bule.
Apostolova Maršavelski: Kazneno i procesno pravo Zlatne bule, Zagrebački Gradec 1242 - 1850, Zagreb, 1992.; S.
U zlatarskoj knjižnici izložio je primjerice impresivno izrađenu repliku Knjige mrtvih iz filma " Mumija ", kartu Međuzemlja iz filmske trilogije " Gospodar prstenova ", vlastite " Vilinske kronike " i slično, no među izloženim radovima može se vidjeti i prijepis dijela Tore, kineskog pisma na bambusovim listovima, egipatskih motiva na papirusu ili primjerice prijepis Zlatne bule Bele IV-tog.
Na osnovu Zlatne bule iz Riminija, veliki vođa Teutonskih vitezova Herman von Salza i vojvoda Konrad I od Masovije su zajedno napali Stare Pruse 1226. kako bi ih pokrstili u Pruskom križarskom pohodu.
Bili smo granica civilizacije i dko su se zapadni Europjani bogatili robovlasničkim radom, mi smo pisali Zlatne Bule, Križevačke satute, Vinidolske statute, Bašćanske ploće, bojali su nas se svi, a trgovali smo sa svima.
Povijesni tračevi fiksirani su u kronološki slijed tek iznenađujuće preciznom godinom kakve tatarske provale ili datumom izdavanja Zlatne bule
Datum izdavanja Zlatne bule obilježava se kao Dan grada Zagreba. 1910. - UMRO KOZARAC U 25. godini života, u Vinkovcima gdje je i rođen, od sušice je umro hrvatski književnik Ivan Kozarac.
Primjerice grad Zagreb je od Zlatne bule i pozne jeseni kao svoga dana odustao ne zato što je današnji datum 31. svibanj, Dan Majke Božje od Kamenitih vrata, logičniji, već je u sunčanijem dijelu godine.
Kraljevski grad Zagreb morao je »po privilegiju« zlatne bule svakomu novomu banu dati pečena vola i dosta kruha.
Vodič je putokaz za upoznavanje povijesti svekolikog razvoja Zagreba od Zlatne bule (1242.), pa do ujedinjenja grada (1850.) i sve do danas.
Izvornik Zlatne bule čuva se u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu.
Nakon Zlatne bule Andrije II. (1222. godine), kraljevske županije pretvaraju se u autonomne organe plemićke samouprave.
Na prostoru sjeverno od Gvozda (Slavonija) plemstvo je, temeljem povlastica Zlatne bule Andrije II. iz 1222. godine, udarilo temelje staleškim skupštinama već u 13. stoljeću.
U povodu druge godišnjice zazmajenja i primanja u časnu družbu zmajske braće u Virovitici je održano zmajsko sijelo na kojem je prezentiran ' ' Naš prvi dvogodišnjak ' ' koji predstavlja sažetak rada stola kroz dvije godine, a popraćen je fotografijama Kristijana Toplaka, Mateja Sudara, te foto studija ' ' Klik ' ' i ' ' Begović ' ', a priredio ga je Rajko Stilinović, Zmaj Pitomački II.Na sijelu je predstavljen i plan aktivnosti za slijedeću 2009. godinu iz kojega svakako treba izdvojiti: - postavljanje ploča na Dvorcu Pejačević u Virovitici 16. studenog 2010. u spomen na izdavanje ' ' Zlatne bule ' ' koju je 1242. godine Gradecu odnosno Zagrebu izdao ugarsko-hrvatski kralj Bela IV, te uređenje prostorije na mjestu gdje je napisana ' ' Zlatna bula ' ', - uređenje prostorija u Dvorcu Pejačević i izrada grba stola, - pokretanje inicijative da se Tehnička škola u Virovitici nazove po Oti Horvatu izvanrednom stručnjaku koji je dao je veliki doprinos izgradnji i unapređenju industrije, a posebno je zaslužan na polju izobrazbe, - pomoć oko uređenja parka i okoliša oko kuće Trickovih, - uređenje kuće Petra Preradovića, - izgradnja Doma branitelja sa spomen sobom, - održavanje okruglog stola s temom ' ' Uloga Virovitičko-podravske županije u Domovinskom ratu, - organiziranje znanstvenog skupa s temom ' ' Doprinos Pejačevića kulturi Virovitice ' ', - izgradnja spomen ploče s replikom sinagoge na zelenoj površini na Kvaternikovom trgu preko puta trgovine Borova Virovitica.hr
Ustrojstvo gradske uprave u Zagrebačkom Gradecu bilo je u osnovi definirano odredbama Zlatne bule: na čelu gradske uprave nalazio se gradski starješina ili vesnik (maior villae, villicus), kasnije prozvan gradskim sucem (iudex civitatis).
Najvažniji primjerci su 95 Lutherovih teza, jedna kopija Zlatne bule cara Karla IV., ugovori Vestfalskog mira, kao i vjerodostojne kopije državnog ugovora.
A prvi i jedini gradonačelnik u posljednjih pola stoljeća koji je na sebi imao originalni lanac bio je Boris Buzančić, i to 1992. prigodom svečane proslave 750. obljetnice Zlatne bule.
I tada je ispunjavan već spomenuti uvjet iz Zlatne bule Bele IV., da se oko novoproglašenog slobodnog kraljevskog grada sagrade obrambene zidine i utvrde.
Tom prigodom obići će Viroviticu (program se zove u gradu Svetog Roka i Zlatne bule), Slatinu (Slatinska pjenušava zdravica s rednom kulturom malog slavonskog europskog grada) te Višnjicu ovogodišnjeg hrvatskog pobjednika najbolje hrvatske turističke destinacije EDEN
Kula Lotršćak podignuta je sredinom 13. stoljeća, kad je Gradec ispunjavao uvjet iz Zlatne bule Bele IV. da ako želi biti slobodan kraljevski grad mora biti opasan zidinama i utvrdama.
Godine 1266. Bela IV. potvrdio je građanima Gradeca odredbe Zlatne bule te ih je, zbog velikih troškova koje su imali oko utvrđivanja grada oslobodio vojne obveze i 1267. plaćanja carine zvane tridesetina (harmica).
O tome svjedoče brojni dokumenti nakon utemeljenja biskupije u Zagrebu (mađ. kralj Ladislav, 1093. - 1095.) i izdavanja Zlatne bule (Bele IV-1242.) u kojoj se spominju vinogradi na južnim obroncima Medvednice i bačve vina koje su naseljenici Gradeca dužni dati kralju kada ide na vojnu u Primorje.
Nešto što je na papiru do malo prije strah i trepet sa autoritetom Zlatne bule, sada žele da pomislimo kako je to ipak samo tinta na štraci jer " oni nisu znali " iako su plaćeni da znaju
Kako je bježao, tako je dijelio Zlatne bule (zapravo, zlatne pečate - bulla aurea) i davao gradovima status " slobodnog grada " zauzvrat tražeći sklonište, hranu i zaštitu.
Szabo, Agneza: Kako je Zagreb godine 1842. proslavio 600. obljetnicu Zlatne bule.
Treba naglasiti diplomatičku vrijednost vladarskih isprava (na primjer, darovnica kralja Bele IV. iz 1258., potvrdnice Zlatne bule iz 1270., 1324., 1359., potvrdnica prava na Markov sajam 1464., povelja iz 1569. o održavanju Cvjetnog sajma i druge).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com