Ljeto je pri kraju, počinje jesen, a s njome se smjenjuju zreli plodovi, u punom je jeku sezona spremanja povrća I voća u staklenke.
Ljeto je pri kraju, počinje jesen, a s njome se smjenjuju zreli plodovi, u punom je jeku sezona spremanja povrća I voća u staklenke.
Zelenkastobijeli cvjetovi tvore bogate grozdaste cvatove, a plodovi vrlo sporo sazrijevaju tako da se na istoj grani mogu istovremeno vidjeti cvijet, zeleni i zreli plodovi.
Zreli plodovi se vrlo dobro drže na stablu čak i kada su prezreli, ali se lagano beru.
Na stablima ovih voćaka sada su već gotovo zreli plodovi pa ih je potrebno zaštititi od kukaca i ptica.
Zreli plodovi su mesnati, plavičasto nahukani, okruglasti, promjera 6 do 9 mm.
Zreli plodovi su crvene boje, a unutar šipka se nalaze brojni, tvrdi plodići obavijeni kratkim čvrstim dlačicama.
Već se polako beru zreli plodovi u poljima.
Za proizvodnju soka koriste se zreli plodovi, koji mogu biti površinski oštećeni, ali ne smije biti trulih, pljesnivih ili zelenih plodova.
Ogranci završavaju dosta rahlim šticima sitnih bijelih cvjetova iz kojih se razvijaju produženo jajasti i sivosmeđi plodovi.Za liječenje i kao začin sabiru se zreli plodovi (Fructus Carvi) koji su aromatskog, pomalo paprenastog okusa.
Zreli plodovi sadrže oko 83 posto vode, oko 15 posto ugljikohidrata, od kojih 12,5 posto invertnog šećera, koji je lako usvojiv u prehrani, zatim 1,4 posto saharoze, 0,7 posto organskih kiselina (iskazano kao jabučna), vrlo malo masti i bjelančevina i pektina, a dosta vitamina A, B12, C i minerala, od kojih su najzastupljeniji: kalcij, fosfor i željezo.
Dijelovi biljke koji se upotrebljavaju Hipocastani semen: skupljaju se zreli plodovi kestena i odmah se prerađuju.
Marko Vuković: 19:57 11.03.13 ' Nešto važno niste naveli u ovom članku a to je sljedeće, zeleni plodovi sadrže otrovni alkaloid sambunigrin pa treba paziti da se rabe samo potpuno zreli plodovi kako ne bi došlo do trovanja.
Zreli plodovi bogati su biološki vrijednim tvarima, osobito organskim kiselinama, mineralima i vitaminima.
Zreli plodovi crvenkasto narančaste boje vise u grozdovima na deblu palme gdje izlaze listovi pa često (ako se ne uberu) padaju na tlo koje se tako zamasti.
Način prerade maslina tisućljećima je isti: zreli plodovi se najprije melju, a onda se iz tjesta od zdrobljenih maslina, pod pritiskom i uz pomoć vode kojom se tjesto poljeva, cijedi ulje.
Upotrebljavaju se osušeni, zreli plodovi iz kojih se dobivaju tri glavna komercijalna proizvoda: EKSTRAKT rogača iz osušenog ploda (prženog ili neprženog), BRAŠNO rogača iz pulpe cijelog ploda i karuba GUMA iz endosperma sjemena.
Plod dozrijeva u jesen, rujan - listopad, zreli plodovi su crvene boje.
Zreli plodovi aronije odličan su izvor vitamina, naročito vitamina C, vitamina A, vitamina B-kompleksa, betakarotena.
Beru se zreli plodovi, kora bez unutrašnjeg bijelog, bezvrijednog dijela, cvijetovi i lišće.
Vrlo često zreli plodovi pokazuju manjak dušika iako je dušik u listu u razini dovoljne opskrbljenosti.
Najviše pektina sadrže neki naši zreli plodovi, osobito u kori.
Zreli plodovi gotovo su crni i imaju veliku košticu.
Isto toliko dugo zreli plodovi mogu čekati branje na grani, što dozvoljava neprekidno branje tokom cijele zime.
Najbolji su zreli plodovi i tu ne postoji ništa otrovno.
Morate samo rasprostrijeti oveću tkaninu ispod krošnje u kolovozu ili rujnu, kad počinju padati zreli plodovi.
Naime, zreli plodovi aronije sadrže veliko količinu biofenola, tanina, flavonoida i antocijana, zbog čega te bobice štite stanice tijela od oštećenja i kancerogene degeneracije, dezinficiraju, pospješuju zacjeljivanje rana, odstranjuju otrovne tvari iz tijela, smanjuju upale i previsok krvni tlak, poboljšavaju elastičnost krvnih žila te sprečavaju njihovo začepljenje.
Zreli plodovi sadrže i veliko količinu karotena, koji štiti stanice od oštećenja, oči od nastanka sive mrene, a kožu od opasnih opekotina sunca.
Uz malo dobre volje i umješnosti može se spremiti veoma ukusan pekmez od šljiva i jabuka.Za ovu vrstu pekmeza potrebni su zdravi i zreli plodovi šljiva i jabuka s tim da bi jabuke trebale biti malo kiselkastog okusa.
Razlog tome je što zreli plodovi nonija ispuštaju neugodan miris (samo mladi zeleni plodvi upotrebljavaju se za jelo).
Zreli plodovi graviole su izvor vitamina C, B1 i B2 i fosfora.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com