Vrlo često se hranimo nepravilno, nedovoljno žvačemo hranu ili jedemo prebrzo pa je probava hrane usporenija ili se nagutamo i zraka te je taj isti zrak potrebno izbaciti, najčešće podrigivanjem.
Vrlo često se hranimo nepravilno, nedovoljno žvačemo hranu ili jedemo prebrzo pa je probava hrane usporenija ili se nagutamo i zraka te je taj isti zrak potrebno izbaciti, najčešće podrigivanjem.
Mažemo na kruh i žvačemo, željni osvježavajućeg okusa jogurta i krastavaca.
Prema japanskoj studiji brzina kojom žvačemo hranu (" eating rate " - ER) utječe na postotak masti (" body fat " - bf) koji imamo.
Osjećaj sitosti ovisi o težini hrane koju jedemo, kao i tome koliko dugo neku hranu žvačemo.
1. Iđirot: Preko dana žvačemo korijen, njegov sok prokuhamo sa stolisnikovim čajem, a ostatak korijena ispljunemo.
- Što je s konjetinom? - nastavljamo mi propitkivanje dok žvačemo ukusan kolač i zalijevamo ga turskom kavom s malo mlijeka.
To nije lako, ali pokušajmo usporiti, s ciljem da svaki zalogaj polako žvačemo 30 do 35 puta.
Dakle, ako dobro žvačemo i polagano, svjesno jedemo, prije ćemo se zasititi i pojest ćemo manju količinu hrane te tako spriječiti debljanje.
Kafka je bio oduševljen knjigom " Moj sustav ", koju je napisao Jorgen Peder Müller (1866 - 1938.), danski sportaš i vegetarijanac, koji je održao predavanje vegetarijanskom restoranu u Pragu 1906. Nadahnuo ga je također Horace Fletcher (1849 - 1919.), koji je promicao da je važno da hranu dobro i dugo žvačemo.
Neprestano imamo potrebu za hranom, stalno nešto žvačemo, no kako organizam u dobivenim namirnicama ne pronalazi potrebna hranjiva, samo ih odloži u masne naslage kao smeće, a radi neutažene gladi ponovi zahtjev za hranom.
Bez osvrtanja u prošlost, jer, ruku na srce, prošlost - a kad smo loše žvačemo samo ružne stvari - samo ždere čovjeka.
Dok jedemo, predočimo li sebi tu sliku, tada vidimo slasni zalogaj, omirišemo ga, pogledamo, stavimo u usta, pa onda sporo žvačemo, pa ga tek potom progutamo, a potom se ono što smo primili polako u nama probavlja i pretvara u naše misli, u naše mišiće, u našu snagu, u naš glas.
Da uništimo one koji dijele grah ostali bismo bez graha pa bi onda došli drugi koji bi krenuli dijeliti grah Zato mirno žvačemo, podrigujemo, uživamo u sunčanom danu sretni što nam je pun trbuh?
Prečesto nam se događa, kad se smijemo ili žvačemo hranu, da prekrivamo usne rukom.
I tako sjedimo ispred valjda jedinog hotela u Skadru i žvačemo svoje kebabe, kada primijetimo poznati furgon, a ubrzo i poznato lice.
U sput rečeno, kako ne žvačemo, već se hranimo sokičima, jogurtima, kremama, paštetama i komadima čvrste hrane, iz vrećica, kesica, plastičnog pakiranja i konzervi, ništa čudno da paradentoza počinje oko trideset i pete, a zdravi, nepotrošeni zubi počinju ispadati iz bolesnog zubnog mesa oko četrdesete.
Pojedini nutricionisti stoga savjetuju da svaki zalogaj žvačemo između 30 i 50 puta.
Bruksizam može biti uzrokovan skupljanjem mišića kojima žvačemo, koje često izaziva iritaciju usne šupljine, dakle bolesti desni ili promjene građe čeljusne...
Pada hedonistički piknik na grebenu, uštandavamo se, sunčamo i žvačemo čokoladice.
Stižemo ga na idućoj uzbrdici, skrećemo sa strane u hlad, Dado nezna za sebe, izgubljen, totalni pad energije, ruke mu se tresu, katastrofa... sva sreća pa uvijek imam corny u torbi, lapo lapo, žvačemo ga k ' o mutavi, par minuta i sistem je opet u funkciji, ali privremenoj.
Umjesto industrijskom hranom, trebali bismo se redovito hraniti domaćom hranom, tj. hranom zgotovljenom kod kuće, od prirodnih i svježih namirnica i od obilatog raznovrsnog povrća. 11. Jedemo prebrzo i ne žvačemo dostatno, čime opterećujemo probavne organe i otežavamo probavu, što uzrokuje mučna nadimanja i želučanocrijevne plinove, a dugoročno se oštećuju želudac, crijeva, jetra, gušterača, što može biti povezano i s težim poremećajima i bolestima oštećenih organa.
Kada smo u vezi sretni k o prase u napoju, ne razmišljamo puno o toj sreći, ne trančiramo ju na sitne komadiće, ne žvačemo svaki zalogaj tako pomno koliko smo spremni o tugi razglabati, plakati i kukati.
Kada žvačemo luči se slina koja vlaži hranu.
Probavni sustav počinje u ustima u kojima žvačemo hranu.
Kada žvačemo, u ustima se stvara puno sline, koja može iz usta isprati i ljepljiviju hranu.
Prema japanskoj studiji brzina kojom žvačemo hranu (" eating rate " - E...
Zažalimo što smo je zagrizli, i u strahu od svoje nove samovolje, koja bi mogla ponovno neslavno završiti, žvačemo tu gorku i škrobastu smjesu.
- Ne čini li vam se malko neobično, - reče ona iznenada francuski, bez ikakve koketerije, gledajući u nj sa svoja dva velika, crna oka i držeći lakte na stolu, a spletene prste na toplo zaokruženom podbratku, - da mi, tako blizi susjedi i stalni drugovi, žvačemo jedno uz drugo i ništa ne govorimo?
Žvačemo, štucamo, nekada podrignemo i nasmijemo se.
Način na koji žvačemo može utjecati na probavu, zube, pa čak i oblik lica.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com