Kao direktor fotografije snimio je 25 igranih filmova među kojima se ističu ' ' Izgubljeni zavičaj ' ' Ante Babaje, ' ' Ritam zločina ' ' Zorana Tadića, ' ' Sokol ga nije volio ' ' Branka Schmidta i ' ' Kontesa Dora ' ' Zvonimira Berkovića.
Kao direktor fotografije snimio je 25 igranih filmova među kojima se ističu ' ' Izgubljeni zavičaj ' ' Ante Babaje, ' ' Ritam zločina ' ' Zorana Tadića, ' ' Sokol ga nije volio ' ' Branka Schmidta i ' ' Kontesa Dora ' ' Zvonimira Berkovića.
Mimici se pak čini da je problem bila i duljina filma: gotovo polusatna cjelina nije imala nikakve šanse u kinima, a problem je bio i u tome što Jadran film dotad uopće nije njegovao formu kratkog igranog filma, nego samo dokumentarce (tek su 1954. i 1955. snimljeni prvi kratki igrani filmovi koji su pokazani publici: San male balerine Branka Bauera, Ogledalo Ante Babaje i Prijatelji sa otoka Suska Milana Luksa).
Jučerašnja televizijska repriza filma Mirisi, zlato i tamjan (05. ožujka, HTV 1) ponovno nas je podsjetila na umjetničku suradnju Ante Babaje i Slobodana Novaka, jednu od najzvučnijih u povijesti domaće kinematografije.
Filmski centar Vam predstavlja program za utorak 18.02.2003.: Ciklus filmova Ante Babaje 17:00 Izgubljeni zavicaj Ciklus filmova Vittoria De Sice 19:00 Cudo u Milanu (Miracolo a Milano) 21:00 Napuljsko zlato (Loro di Napoli)
Živjeće ovaj narod, 1947, Nikole Popovića, Koncert, 1954, Branka Belana, Carevo novo ruho, 1961, Ante Babaje).
Ono što bi vrijedilo istaknut, i a da sad ne prepričavam, jest da će osim gore navedenih radova biti i: U popratnom programu prikazat će se digitalno restaurirana kopija filma " Breza " Ante Babaje, kao hommage Tomislavu Pinteru, koji je na tom filmu radio kao snimatelj, i Mati Kukuljici, kojemu je to bio jedan od zadnjih projekata u Hrvatskoj kinoteci.
U povodu smrti jednog od najvećih hrvatskih redatelja Ante Babaje na hrvatskoj je televiziji opet prikazana prekrasna i dirljiva Breza, po noveli Slavka Kolara, jedan od meni osobno najljepših i najdražih hrvatskih filmova svih vremena (tko želi znati više).
Dugometražni dokumentarni film " Dobro jutro " doajena hrvatskog filma Ante Babaje otvorit će 26. veljače Treći međunarodni festival dokumentarnog filma ZagrebDox u zagrebačkom Studentskom centru.
Tjedan poslije prikazuje se izbor dokumentarnih filmova Ante Babaje te Slučajni život, igrani film hrvatskoga filmskog teoretičara Ante Peterlića snimljen 1969. Od inozemne produkcije treba istaknuti Ciklus suvremenoga kineskog filma (Go Home, Farewell to Death, Final Dash, Hand in Hand), te Ciklus filmova Krzysztofa Kieślowskog (Amater, Ožiljak, Kratki film o ljubavi, Kratki film o ubijanju).
Ove su godine to " Breza " Ante Babaje iz 1967. te dječji " Vuk samotnjak " Obrada Gluščevića iz 1972, a imena odabranih za iduću godinu bit će objavljena u najskorije vrijeme, usporedno s akcijom predstavljanja dosad učinjenog.
Temat, pak, otvara rad Diane Nenadić (Pisanje sebe pogledom: Dobro jutro Ante Babaje) koji nepotrebno kreće od uvodnoga osobno intoniranoga segmenta prema pretežno esejističkom razmatranju Babajinoga dokumentarnoga filma Dobro jutro (2007), kojega nastoji kontekstualizirati u autorov opus te razmotriti vezu s njegovim ranijim naslovima.
Šimatovićev treći i najbolji film, Pustolov pred vratima (1961), označio je, zajedno s iste godine prikazanim filmovima Carevo novo ruho Ante Babaje i Tanhoferovim Sreća dolazi u 9, prirodan kraj klasičnoga razdoblja hrvatskoga filma, sva tri upozoravajući svojim modernističkim tendencijama da, nakon Belanova ranog ispada s Koncertom, modernizam preuzima vodstvo, što se dogodilo ubrzo, 1962 63, kada je nekoliko filmova označilo radikalan proboj modernizma u film u Jugoslaviji (Ples na kiši, Dvoje, Dani), što je bilo poduprto i slomom sustava producentske kinematografije 1962. Pustolov pred vratima zapravo je intermedijalni dijalog s tradicijom hrvatskoga esteticizma, tj. razdoblja moderne: riječ je o filmskom uprizorenju salonske drame Milana Begovića, koju karakterizira tipično esteticističko (i pirandelovsko) dvojenje o granici između zbilje i pričina, realnosti i kazališta (tj. filma), kao i salonska konverzacija i snolika atmosfera.
Podsjećamo, ' Breza ', klasik Ante Babaje iz 1967, jedan je od dvaju filmova (drugi je ' Vuk Samotnjak ', 1972) koji su u T-HT-ovu projektu MAXtv Digiteka dobili novi život, a upravo je ' Breza ' sinoć premijerno prikazana u novom ruhu na velikom platnu čak dviju kinodvorana Movieplexa Centra Kaptol.
Dokumentarac »Dobro jutro« Ante Babaje dobitnik je »velike nagrade« 16. dana hrvatskog filma, a osvojio je i nagradu »oktavijan« Hrvatskog društva filmskih kritičara.
U srijedu je, u 14 sati, na programu kratki igrani film Lakat (kao takav) redatelja Ante Babaje iz 1959. godine, kao in memoriam kazališnom i televizijskom glumcu Borisu Festiniju (1930 - 2013), koji je prvu filmsku ulogu imao u Koncertu Branka Belana 1954. godine, a glumio je između ostalih i u filmovima Rondo Zvonimira Berkovića, Seljačkoj buni 1573. Vatroslava Mimice te Izbavitelju Krste Papića i Čovjeku koji je volio sprovode Zorana Tadića, dok je u petak u 20 sati nova promocija knjige, ovoga puta Glasnogovornici apokalipse autora Željka Kipkea, u izdanju Duriex-a.
SPLIT - U programu kinoteke Zlatna vrata za travanj došlo je do rošade: naime, neće biti prikazan ciklus filmova češkog redatelja Jana Nemeca, nego pet filmova hrvatskih filmskih veterana, ovim redom u 20 h: Mirisi, zlato i tamjan (7. i 8.) Ante Babaje; Muke po Mati (14. i 15.) Lordana Zafranovića; Ljubavna pisma s predumišljajem (21. i 22.) Zvonimira Berkovića; Kuća na pijesku (28. i 29.) Ivana Martinca.
Cleo od 5 do 7 Agnes Varda) i lakše se uklapa u tradicije narativne filmske industrije, tek Kuća na pijesku Ivana Martinca (1985) i Kamenita vrata Ante Babaje (1992), čije su strukture također dobrim dijelom ostvarene eksperimentalnim postupcima (dok je npr. u Brezi takva samo čuvena sekvenca brojilice).
Film se uklapa u insularni kompleks modernoga hrvatskog filma i književnosti ista fabularna struktura poslijeratnoga povratka staroga borca na otok, pri čemu se u analepsama svode računi osobne i društvene povijesti, karakterizira i filmove Povratak Antuna Vrdoljaka (1979) i Izgubljeni zavičaj Ante Babaje (1980).
Od redateljskih imena, Francuzi će vidjeti djela Oktavijana Miletića, Ante Babaje, Toma Gotovca, Ane Hušman, Vladislava Kristla, Dalibora Martinisa i Ivana Ladislava Galete.
Komentar: Najgroteskniji film Ante Babaje, u kojem se uspjelo spajaju naturalizam i simbolizam, posebno fascinantan kao adaptacija predloška koji se po uobičajenim kriterijima smatra nefilmičnim (introspektivno-refleksivni Novakov roman).
Na poziv redatelja Ante Babaje, koji na tadašnjoj Akademiji kazališne umjetnosti organizira studij filmske režije (1968.), Nikola Tanhofer, redatelj i filmski snimatelj, koncipira i 1969. godine utemeljuje četverogodišnji dodiplomski studij Filmskog snimanja.
Kao direktor fotografije snimio je 25 igranih filmova među kojima se ističu Izgubljeni zavičaj Ante Babaje, Ritam zločina Zorana Tadića, Sokol ga nije volio Branka Schmidta i Kontesa Dora Zvonimira Berkovića.
Na izložbi se nalazi i portret Ante Babaje (objavljen u »Startu« 1981. godine) koji je svojom pojavom u smislu kadriranja pomaknuo prag reportažne fotografije i dao joj nov poticaj na višoj razini prihvaćanja i shvaćanja tog žanra fotografije.
S OCEM U ZAGREBU Iva Babaja kći je jedinica proslavljenog filmskog redatelja i profesora na ADU, Ante Babaje, koji je preminuo u siječnju ove godine; kako sama kaže, imala je privilegij odrastati uz roditelje koji su znali zadovoljiti njezinu znatiželju - Nastojim maksimalno iskoristiti vrijeme kojim raspolažem.
Poznato je da je Trbuljak radio kao direktor fotografije snimivši čak 25 igranih filmova, poput Ritma zločina Zorana Tadića, Sokol ga nije volio Branka Schmidta, Kontese Dore Zvonimira Berkovića, Izgubljenog zavičaja Ante Babaje.
U vremenu dok se na sve strane trubilo o važnim obilježjima novovalovskih poetika o globalnim metaforama, otvorenim krajevima i svemoći autorizma hrvatski je film, i sam zaražen virusom modernizma, nepopustljivo tjerao vlastiti koncept; njegove konstrukcijski pomno tesane strukture tako daleke od epizodične razbarušenosti djela nekih drugih, poglavito europskih kinematografija alternativu privrženosti rondizmu tražili su i onda i poslije u posve sumornim ili tragičnim završnicama svojih ostvarenja (među kojima su neki naslovi bili nabijeni eksplicitnom kritičnošću spram režima); Licem u lice Branka Bauera, Prometej s otoka Viševice Vatroslava Mimice, Breza Ante Babaje, Protest i Novinar Fadila Hadžića, Lisice i Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja Krste Papića, Razmeđa Kreše Golika, Timon Tomislava Radića, Kuća Bogdana Žižića, Samo jednom se ljubi Rajka Grlića...
S globalnoga stajališta hrvatski film jasno određuje, reklo bi se, realistički postupak; izazovu eksperimenta/stilizacijskog znali su se prepustiti tek osamljeni pojedinci poput već navedenoga Branka Belana (Koncert), Ante Babaje (Carevo novo ruho), Vatroslava Mimice (Prometej s otoka Viševice), (Ponedjeljak ili utorak), Lordana Zafranovića (Kronika jednog zločina), Tomislava Radića (Živa istina), Ivana Martinca (Kuća na pijesku) ili Lukasa Nole (Sami).
Cilj projekta je uz pomoć suvremenih tehnologija očuvati hrvatsku filmsku baštinu i omogućiti njenu dostupnost što većem broju korisnika, a prva dva digitalizirana filma su« Breza »Ante Babaje iz 1967. godine te popularni dječji film Vuk samotnjak Obrada Gluščevića iz 1972. godine.
Ova se cjelina pretežno bavi Babajinim dokumentarnim filmovima, osim posljednjega rada Stilizirani filmski svijet: kratki igrani filmovi Ante Babaje Vladimira Šeputa, koji kako i sam naslov govori, razmatra redateljevih prvih šest kratkometražnih igranih filmove za koje autor teksta smatra da su važni za shvaćanje Babajinih kasnijih dugometražnih igranih filmova.
U sklopu manifestacije premjerno će biti prikazan film " Janko Polić Kamov ili vitez crne psovke " Bernardina Modrića, a bit će predstavljena i Sabrana djela Janka Polića Kamova Izdavačkog centra Rijeka, a među filmovima koji su prikazani u Sarajevu od 22. do 26. svibnja nalaze se " Breza " Ante Babaje, " Izbavitelj " Krste Papića, " Sokol ga nije volio " Branka Schmidta, " Melita Žganjer " Snježane Tribuson i " Krhotine " Zrinka Ogreste.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com