Upravo to u ovoj knjizi, ali i cijeli svoj život, ustrajno i marljivo radi prof. Ante Sekulić.
Upravo to u ovoj knjizi, ali i cijeli svoj život, ustrajno i marljivo radi prof. Ante Sekulić.
Ante SEKULIĆ: SPIRITUALITY AND GOODNESS OF BR.
Jedan od najboljih poznavatelja Hrvata u Bačkoj dr. Ante Sekulić smatra da su se »Šokci u Bačku i druge krajeve gdje žive doselili iz Bosne« i ističe mišljenje Mije V.
Pero Budmani, Milan Rešetar, Josip Gopić, Stjepan Sekereš, Ante Sekulić, Mate Šimundić, Josip Baotić, Agostina Piccoli itd.
U bačkih Bunjevaca i danas se govori »božićna grana« za ukrašeni bor koji je prihvaćen tek nakon 1920. godine, kako je to istražio najpoznatiji i najsvestraniji proučavatelj bunjevačkih Hrvata dr. Ante Sekulić.
Knjige Podrijetlo i naseljavanje, Život i običaji, Šokadija i šokci u književnoj riječi, Šokadija danas i Veliki i poznati šokci predstavili su Katica Čorkalo Jemrić, Stjepan Damjanović, Krešimir Nemec, Tihana Petrović, Ante Sekulić i Josip Užarević, a moderator je bila dramska umjetnica Nada Subotić, koja je i čitala stihove sa šokačkim temama.
To su Vladimir Kalšan, Pejo Ćošković, Ante Sekulić, Pavao Knezović, Ivana Puzak, Mirjana Repanić-Braun, Vesna Pascuttini-Juraga, Vesna Šimičić, Iva Golenko, Doris Baričević, fra Vatroslav Frkin, Vladimir Kapun, Ivan Pranjić, Ivan Jurišić, fra Daniel Patafta, fra Emanuel Hoško, preč.
U umjetničkom dijelu programa svečane akademije prikazan je dokumentarni film Ante Sekulić, pjesnik, znanstvenik, akademik koji je 2007. snimio Rajko Ljubič, filmski redatelj iz Subotice te filmski zapis Josipa Stantića iz Subotice o dodjeli zvanja Počasni građanin Grada Subotice prof. Sekuliću prošle godine.
Duhovno poslanje i djelovanje fra Didaka Buntića (četvrta tematska cjelina) svojim radovima nastoje rasvijetliti s biblijsko-teološkog, socioreligijskog, psihološkog i kršćansko-antropološkog zrenika ovi autori: Ivan Dugandžić radom o vjerničkom nadahnuću fra Didakova karitativnog djelovanja; Stipe Tadić u svom radu Fra Didak Buntić karizma i/ili institucija? propituje njegove proročko-karizmatske osobine; Ivan Leutar govori o djelatnoj ljubavi fra Didaka Buntića, Šimun Šito Ćorić o intrapsihičkom svijetu fra Didaka Buntića u svjetlu njegovih istaknutih vrijednosti, Katica Knezović o usporednicama franjevačke karizme služenja siromasima u životu i djelu fra Didaka Buntića i bl. Marije Propetoga Isusa Petković, Ante Sekulić o duhovnosti i dobroti fra Didaka Buntića, a Juraj Batelja o kanonskim propisima Katoličke crkve za proglašenje blaženim i svetim i fra Didaka Buntića u njihovu ogledalu.
Tajnik Društva dr. Stjepan Razum spomenuo je kako je najstariji član Tkalčića, koji je i član Upravnog odbora, dr. Ante Sekulić 16. studenoga navršio 90. godinu života, te je njemu u čast u Matici hrvatskoj dan kasnije održana svečana akademija.
Proučavali su ih mnogi jezikoslovci, bunjevačke govore Pavle Ivić, Ivan Popović, Ante Sekulić i drugi, šokačke Stjepan Sekereš, Marina Balažev i drugi, novoštokavske ekavce Berislav M.
Leksikografskim poslom bavili su se Grgo Bačlija, Marko Peić i Ante Sekulić među Bunjevcima, Stjepan Sekereš i Ilija Žarković među Šokcima.
Među 50 - ak potpisnika otvorenog pisma nalaze se dopisni član HAZU Ante Sekulić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva RH za područje rada Vera Babić, bivši veleposlanik Republike Hrvatske u SAD-u i Švicarskoj Petar Šarčević, bivši konzul Republike Hrvatske u Mađarskoj Naco Zelić, predsjednik Hrvatske državne samouprave u Budimpešti Mijo Karagić, filmski scenarist i redatelj Ivo Škrabalo, te mnogi drugi.
Jasna Končarević, prof., spremila je s učenicima OŠ prigodan recital s temom pasije, slijedećih autora: Đuro Sudeta, Antun Branko Šimić, Ante Stamać i Ante Sekulić.
Miroslav Martinjak, dr. Olga Maruševski, Vlado Mikšić, dr. Stjepan Razum, dr. Ante Sekulić, dr. Agneza Szabo i Miroslav Vuk-Croata.
Pogrešni su zaključci po kojima se vodi da plemićka titula ove obitelji datira iz 1610. godine (Ante Sekulić), ili 1753. kako tvrdi Mijo Mandić, na ovu grešku je ukazao i Tomo Vereš u svojim studijama.
Od značajnijih ljudi koji su prošli dio svoje mladenačke formacije u ovoj zajednici bili su dr. Zdravko Mršić, prvi ministar vanjskih poslova samostalne Republike Hrvatske g. 1991., te dopisni član HAZU dr. Ante Sekulić, vrsni poznavatelj i istraživač povijesti i jezika Hrvata u Bačkoj.
Ante Sekulić: Duhovnost i dobrota fra Didaka Buntića
Edukaciju većinom provode stručnjaci KBC Zagreb koji su ujedno i nastavnici na Medicinskom fakultetu u Zagrebu: prof. dr. sc. Mladen Perić, doc. dr. sc. Ante Sekulić, dr. sc. Jasna Špiček Macan, dr. Ina Filipović Grčić, dr. Boris Tomašević i dr. Mario Pavlek.
Drugi dio knjige zanimljiv je zbog znanstvenika samih kao i njihova prinosa hrvatskoj slavistici i kroatistici (Vatroslav Jagić, Ivan Milčetić, Ante Sekulić, Eduard Hercigonja, Radoslav Katičić, Josip Vončina, Josip Bratulić).
Potom slijede središnja kulturna događanja: u povodu obilježavanja 350. obljetnice prvog hrvatskog sveučilišta u Lepoglavi predavanje u gradskoj vijećnici priređuju akademik dr. Ante Sekulić, koji će govoriti o ulozi hrvatskih pavlina u školstvu, dok će dr. Mijo Korade predavati u ulozi redovništva u razvoju znanosti u Hrvatskoj 17. i 18. stoljeća.
U dijelu znanstvenoga skupa posvećena povijesti bačkih Hrvata nastupilo je najviše izlagača: Mijo Korade, Franjo Emanuel Hoško, Robert Skenderović, Bela Tonković, Dinko Šokčević, Stevan Mačković, Mario Bara, Ladislav Heka, Ante Sekulić i Krešimir Bušić.
21 Ante Sekulić, Hrvati iz južnougarskih područja u godinama od 1918. do 1920, Pro historia croatica 1, Zbornik uz 70. godišnjicu života Dragutina Pavličevića, Zagreb, 2002, str. 311. Tu jezgru aktivista na planu širenja hrvatstva na ovim prostorima činili su: Mihovil Katanec, Ladislav Vlašić, Vinko Žganec, Stjepan Gabrić, Dragan Mrljak, Miroslav Mažgon i drugi.
Tom prigodom o njegovu djelu i kaćmarskim bunjevačkim korijenima piščev djed Grga bio je čuven po Bačkoj i Srijemu ne samo kao učitelj nego i kao vrstan pjevač i orguljaš govorili su dopisni član HAZU-a prof. dr. Ante Sekulić, prof. dr. Marko Samardžija, prof. dr. Milivoj Solar i književnik iz Subotice Milovan Miković.
Stjepan Skenderović, predsjednik Udruge za potporu bačkim Hrvatima, koji je kao i profesor Sekulić rođen u Tavankutu, u svojem je govoru posebno naglasio činjenicu da je prof. Ante Sekulić osnivač i te Udruge i njezin aktivni član te ustvrdio kako je životni put i usud Ante Sekulića paradigma Hrvata u njegovoj Bačkoj Hrvatskoj. Ante Sekulić već dugo živi u Zagrebu, ali duhom je vazda u svojoj ravnoj Bačkoj Hrvatskoj.
Našu delegaciju čine vođa puta Vedran Vedriš, izbornik i trener mladih Saša Petković te igrači Filip Vranešić, Ante Sekulić, Patrik Hrkovac i Marin Vedriš.
Na tribini, koju je vodio gvardijan fra Marijan Karaula, sudjelovali su politolog Tomislav Žigmanov iz Subotice, književnik Ante Sekulić iz Zagreba i Jasminka Dulić, urednica »Hrvatske riječi« iz Subotice.
Spomenimo poimence samo rođene u 19. i u prvoj polovici 20. stoljeća: Vjekoslav Klaić, Josip Bösendorfer, Matija Pavić, Ferdo Šišić, Gjuro Szabo, Ćiro Truhelka, Josip Matasović, Rudolf Horvat, Stjepan Pavičić, Lazar Ćelap, Ivan Erceg, Josip Adamček, Miroslav Brandt, Nada Klaić, Lujo Margetić, Josip Buturac, Lelja Dobronić, Ive Mažuran, Ante Sekulić, Mirko Marković, Igor Karaman, Dragutin Pavličević, Mira Kolar-Dimitrijević, Nikola Kosanović, Zdravko Krnić, Ivan Kovačević, Mile Konjević, Slavica Hrečkovski, Dragiša Jović, Vlado Horvat, Filip Potrebica, Andrija Šuljak, Emanuel Hoško, Nenad Moačanin i drugi.
Na čelu joj je zagrebački pomoćni biskup dr. sc. Vlado Košić, a članovi su stručnjaci iz redova klera i laika, od kojih su neki poznati javnosti: dr. sc. Neven Šimac (koji je i ovu izjavu u javnosti predstavljao i objašnjavao), dr. sc. Željko Tanjić, mr. sc. Gordan Črpić, dr. sc. Ante Sekulić, fra Bože Vuleta.
Naravno da skup automobil nije uvijek bitan, ali u većini slučajeva jest, - rekao nam je student Ante Sekulić.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com