Ona je jednostavna centralnobrodna građevina sa prostranom kvadratičnom apsidom i bočnim polulučnim prozorima.
Ona je jednostavna centralnobrodna građevina sa prostranom kvadratičnom apsidom i bočnim polulučnim prozorima.
Sjeverno od naselja nalazi se jednobrodna crkva sv. Martina, s upisanom polukružnom apsidom s trompama.
Kapela je cijela bila građena od kalanih hrastovih planjki (mosnica) - svetište s apsidom, sakristije, predvorje i zvonik iznad glavnog ulaza.
Crkva je jednostavna pačetvorina s apsidom.
Gospa Srimska je jednobrodna crkva s pravokutnom apsidom, nepravilna tlocrta i pravilne orijentacije.
Na jednom od sačuvanih nacrta, a koji prikazuje " Kraj in Tishno " iz 1567. godine uočava se da je crkva jednobrodna građevina sa malim narteksom, apsidom i zvonikom na preslicu.
Na lokalitetu je otkrivena jednobrodna crkva s polukružnom apsidom uz koju se nalaze dvije bočne prostorije.
Dvoranska crkva s pačetvorinastom apsidom u drugoj je polovini 14. stoljeća produžena prema zapadu, a na pročelju se ističe portal s lunetom u kojoj su, uz središnji lik Bogorodice s Djetetom, sveta Marija Magdalena i blaženi Augustin Kažotić, biskup.
To je jednobrodna gotička crkva s poligonalnom apsidom i karakterističnim drvenim zvonikom.
Karkterističnog su jednobrodnog oblika sa zvonikom na pročelju u obliku preslice i apsidom u pozadini hrama.
Građena je u jednobrodnom obliku s apsidom.
- sv. Nikola na Gorici je crkva sa srednjovjekovnom apsidom, a baroknom lađom.
Crkva 19. stoljeća ima široki brod i uže, relativno dugačko svetište s trostranom apsidom i sakristijom prislonjenom uz južni zid svetišta.
Crkva je jednobrodna, s upisanom apsidom.
Župna crkva Svih Svetih u Krkoviću je stara s presvođenom četvrtastom apsidom koja je kasnije produžena, vjerojatno u XVIII. stoljeću.
Na mjestu današnje crkve sv. Vida, u V. st. bila je izgrađena jednobrodna starokršćanska crkva s polukružnom apsidom, predvorjem i aneksima sa sjeverne i južne strane crkve.
U povijesnoj jezgri nalazi se romanička jednobrodna crkvica sv. Klimenta s polukružnom apsidom, koja se spominje još u XIV. stoljeću.
Izvan naselja nalazi se trobrodna crkva sv. Marije od Snijega, s poligonalnom apsidom i kasnogotičkim mrežastim svodom.
Obrambeni je zid podignut 1516., a branič-kula 1599. Zgrada je trokrilna s kvadratnim klaustrom, s crkvom (jednobrodnom ravnoga stropa i pravokutnom apsidom križnorebrastog svoda) istočno i kulom zapadno.
O kontinuitetu življenja u širem arealu mjesta Tučepi, uz lokalitet Sutvid, svjedoče nam lokaliteti crkve Gospina rođenja na mjesnom groblju (na jugoistoku mjesta. ponad morske obale i magistralne ceste) te lokalitet crkve Sv. Jure (na krajnjem jugozapadu, uz obalu mora, danas u okruženju hotelskog kompleksa). Crkva Sv. Jure podignuta je 1311. godine i do danas nam se sačuvala kao romaničko gotička jednobrodna građevina s polukružnom apsidom, dok su se u unutrašnjosti sačuvali oslikani posvetni križevi.
To je bila jednobrodna crkvica sa pravokutnom apsidom iznutra.
Ovo je jedina crkvina na ovom području sa sačuvanom pravokutnom oltarskom apsidom, a pravokutne apside su karakteristične za crkve prosjačkih katoličkih redova (franjevaca i dominikanaca) u Dalmaciji i Primorju.
Crkva Sv. Ivana Krstitelja (jednobrodna crkvica s četvrtasto opisanom apsidom) neadekvatno je prežbukana grubom žbukom.
Crkva sv. Petra (XII. st.) jednobrodna je, s upisanom polukružnom apsidom; u unutrašnjosti su očuvani dijelovi zidnih slika u apsidi (prizor Krista u mandorli sa simbolima evanđelista ispod kojega su prikazani apostoli) s kraja XIV. st.
Čitava se jedna generacija domaćih i stranih majstora ogledala na Rokovoj crkvi i stvorila pravokutni brod s apsidom i bogato označenim trijumfalnim lukovima na pilastrima.
Papa je sjedio iza, pod mozaikom ukrašenom apsidom tako da je bio teško vidljiv iz crkvene lađe.
Crkva je sagrađena kao jednobrodna građevina sa polukružnom apsidom i dvokatnim zvonikom iznad zapadnog portala u kasnobaroknom stilu sa elementima klasicizma.
Bastiana (Baštijana); ima kasnogotičke kaleže i ciborij iz 1539. Na gradskim je vratima glagolj. natpis 1562. Na groblju je romanička grobna kapela sv. Jeronima iz XII. st., jednobrodna građevina s upisanom polukružnom apsidom, s vrlo vrijednim zidnim slikama iz druge pol.
Crkva Sv. Roka i Nedjelje (jednobrodna s polukružno opisanom apsidom i gotičkim oblikovnim elementima) relativno je dobro obnovljena izuzevši grubu žbuku na pročeljima.
Arheolog Mate Zekan izjavio je: »Shvatili smo da stojimo na isklesanom vijencu objekta s apsidom i ostacima bačvastog svoda koji je sačuvan u visini do krova.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com