Coenzyme A, CoA) i proteina nosača acila (eng.
Coenzyme A, CoA) i proteina nosača acila (eng.
Vitamini B - skupine dijelovi su molekula nosača elektrona u staničnim oksidacijskim procesima, kao što su: nikotinamid adenin dinukleotid (NAD), nikotinamid adenin dinukleotid fosfat (NADP), flavin adenin dinukleotid (FAD), kao i dijelovi nosača acilne skupine koenzima A (CoA)
U prvom koraku reakcije enzim eliminira Koenzim A iz sukcinil CoA i nastaje međuspoj visoke energije sukcinil fosfat.
To su lijekovi koji blokiraju važan enzim u metabolizmu kolesterola, hidroksimetilglutaril-koenzim A-reduktazu (HMG-CoA), a što za posljedicu ima snažno smanjenje ukupnog i LDL-kolesterola te, u manjoj mjeri, i razine triglicerida.
Velika koncentracija ATP smanjuje afinitet enzima prema svom osnovnom substratu acetil-CoA, smanjujući tako proizvodnju citrata.
Stoga, što je više ATP u stanici, manja količina acetil-CoA ulazi u sam Krebsov ciklus. [ 14 ]
Ako se zaista dogodi nešto loše, banke mogu nastaviti obavljati svoje funkcije a rizik preuzimaju ulagači, što su oni i spremni učiniti ", tvrdi suosnivač Christofferson Robb Coa Richard Robb.
Postoji nekoliko skupina lijekova koji snižavaju razinu kolesterola u krvi (fibrati, smole koje vežu žučne kiseline, inhibitori HMG-CoA-reduktaze - statini).
Nastaje u svim tkivima sisavaca iz aminokiselina tirozina i fenilalanina te iz acetil-CoA.
Neodstatak biotina može uzrokovati alopeciju i karakterističan ljuskav i crven dermatitis, a pretpostavlja se da je razlog tome smanjena aktivnost biotin-ovisnih karboksilaza, posebno acetil-CoA karboksilaze (Vidjeti Funkcije).
Međutim, postoje stanja gdje bi resveratrol bio teoretski kontraindiciran, a uključuju uzimanje antikoagulansa, nesteroidnih protuupalnih lijekova, inhibitora HMG-CoA reduktaze, antagonista kalcijevih kanala, inhibitora HIV proteaze, imunosupresiva i oralnih kontraceptiva.
Raspoznajemo dvije acetil-CoA karboksilaze, acetil-CoA karboksilazu I i acetil-CoA karboksilazu II.
Acetil-CoA karboksilaza I nalazi se u citosolu i katalizira reakciju karboksilacije acetil-CoA pri čemu nastaje malonil-CoA, proces važan u sintezi masnih kiselina.
Acetil-CoA karboksilaza II se nalazi na vanjskoj membrani mitohondrija i kontrolira oksidaciju masnih kiselina u mitohondriju uz pomoć inhibitornog učinka malonil-CoA na prijenos masnih kiselina u mitohondrij. [ 1 - 7 ]
U biosintezi porfirina piridoksal-fosfat služi kao koenzim enzima sintaze δ - aminolevulinske kiseline (eng. δ-Aminolevulinic Acid, ALA) koja katalizira stvaranje δ-aminolevulinske kiseline iz sukcinil-CoA i glicina, reakcijama kondenzacije i dekarboksilacije.
Oksidativnom dekarboksilacijom α-ketoglutarata, koju katalizira α-ketoglutarat-dehidrogenaza, nastaje sukcinat koji je vezan kao sukcinil-CoA.
Dok kao primalac elektrona za malat-dehidrogenazu služi NAD, sukcinat-dehidrogenaza sadrži kovalentno vezani FAD (flavin-adenin-dinukleotid), koji preuzima elektronski par te ga uključuje u dišni lanac. (slika 3) Zbirna reakcija: acetil-CoA NAD FAD ADP Pi 2 H 2 O 2 CO 2 3 NADH FADH 2 ATP 2 H CoA
Nedostatak biotina smanjuje aktivnost biotin ovisnih karboksilaza, što rezultira smetnjama u procesu glukoneogeneze i nakupljanjem laktata, piruvata i alanina te smetnjama u procesu lipogeneze i nakupljanjem acetil-CoA.
Smetnje su uzrokovane smanjenim djelovanjem acetil-CoA karboksilaze i propionil-CoA karboksilaze te umetanjem propionil-CoA u masne kiseline (kompeticija s acetil-CoA).
Stoga se slobodne masne kiseline u citosolu vežu tioesterskom vezom na koenzim A (CoA), uz pomoć enzima acil-CoA sintetaze.
Zbog hidrofilne prirode acil-CoA, on ne može spontano prijeći iz citosola kroz mitohondrijske membrane do matriksa.
Tada, enzim karnitin acil-transferaza II (karnitin palmitoil-transferaza II, koji se nalazi na unutarnjoj membrani mitohondrija, katalizira prijenos masnih kiselina s L-karnitina na slobodni CoA u mitohondrijskom matriksu.
Dalje slijedi β - oksidacija masnih kiselina, čime nastaje acetil-CoA.
Uz acetil-CoA može nastati i propionil-CoA, u slučaju β - oksidacije masnih kiselina s neparnim brojem ugljikovih atoma.
Nasljedni poremećaji koji mogu uzrokovati sekundaran nedostatak L-karnitina su genetički poremećaji u razgradnji aminokiselina i metabolizmu lipida, kao što su nedostatak srednjolančane acil-CoA dehidrogenaze, propionska acidurija, metilmalonska acidurija, nedostatak citokrom C oksidaze i dr. Navedeni nasljedni poremećaji mogu rezultirati nakupljanjem organskih kiselina, koje se uklanjaju iz tijela vežući se za L-karnitin, čime nastaju acil-karnitin esteri, te se izlučuju urinom.
Enzim karnitin acetil-transferaza katalizira reakciju prijenosa acetilne skupine s acetil-CoA na L-karnitin, proces koji je važan za obnovu koenzima A.
Piruvat dehidrogenaza se inhibira masnim kiselinama, a katalizira reakciju pretvorbe piruvata u acetil-CoA.
Navedenim procesom acetilna se skupina s acetil-CoA prenosi na L-karnitin, čime se oslobađa koenzim A, koji dalje može sudjelovati u reakcijama piruvat dehidrogenaze.
Uloga L-karnitina u modulaciji omjera acil-CoA: CoA je važna i u uporabi dugolančanih masnih kiselina za remodeliranje membrana.
Naime, L-karnitin štiti stanice od štetnog nakupljanja acil-CoA vezajući acilne skupine, čime se stvaraju esteri karnitina.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com