Poznat je po gesti dobrotvornosti prema siromahu kojemu je dao polovicu svojega vojničkog plašta.
Poznat je po gesti dobrotvornosti prema siromahu kojemu je dao polovicu svojega vojničkog plašta.
Institucija dobrotvornosti tipičan je pokušaj visoke klase da umiri nečistu savjest i ublaži socijalne nemire.
U pogledu trilogije istaknuo je kako je objavljena građa odrednica koja bi trebala hrvatskoj historiografiji dati puno jasnije pojmove i promisliti mnoge nečistoće, tj. da bi se moglo lučiti što su povijesne okolnosti, da bi se mogao lučiti jasan nadbiskupov stav u odnosu na političke tvorevine, pojedine političke stranke i partije kao takove, jednako tako jasan stav prema svima onima koji nisu shvaćali poruku kršćanske dobrotvornosti.
Zimske započinju pred Božić i posvećene su kršćanskoj dobrotvornosti i zahvali Bogu za njegova dobročinstva na duhovnom i materijalnom polju.
Osim toga, vjernici su obvezni pomagati Crkvi u njezinim potrebama, da bi imala što je potrebno za bogoštovlje, za djela apostolata i dobrotvornosti i za dolično uzdržavanje službenika.
Ta je uskrsna vjera tijekom dva tisućljeća nadahnjivala i jačala mučenike, svece, misionare i sve svjedoke kršćanske dobrotvornosti i vjernosti Bogu i čovjeku u služenju čovjeku i svijetu.
Naglašeno je, također, kako su župe pogodna mjesta za stvaranje veze prijateljstva, dobrotvornosti i podrške među obiteljima, te za ohrabrenje evangelizacijskim nastojanjima.
Utemeljitelj Javne dobrotvornosti Neizbrisiv trag u Javnoj dobrotvornosti, a kasnije i svoje bogato imanje, ostavio je vikar dr. Anton Kačić, za kojeg se, kako Kaer piše, može reći da je istinski utemeljitelj Javne dobrotvornosti i ubožišta u Makarskoj.
Pokopan je u crkvi Sv. Ivana u Makru, gdje je služio za života, a u oporuci je Javnoj dobrotvornosti ostavio svo imanje.
Njegov nasljednik, dr. Ivan Pavlinović, Javnoj dobrotvornosti je, pak, ostavio maslinike i vinograde ispod Puharića, kuću u Makru te maslinik u Tučepima.
Kasnije su u Makarsku došle i sestre milosrdnice, koje su 1891. godine uredile ubožište, a Kaer piše da su značajno utjecale na imućnije građane Makarske, koji su po svojoj smrti Javnoj dobrotvornosti ostavili nezanemariv broj nekretnina.
Iako je priče o Javnoj dobrotvornosti dr. Marinović slušao od svojega djeda, koji je bio tajnik udruge, sam se vrlo dobro sjeća 30 - tih godina prošloga stoljeća.
Papa Pavao VI. je tim povodom rekao da je ta kuća pokore ures i dika Zadra koja je dizala baklju pobožnosti i vjere, gajila sjaj građanske kulture, umjetnosti i književnosti, posvećena djelima ljubavi i dobrotvornosti.
Kroz povijest dobrovoljnim prilozima građana Zadra pod okriljem Javne dobrotvornosti 1883. godine osnovano je utočište Sv. Frane (u neposrednoj blizini samostana).
Pod krinkom dobrotvornosti prosvijetljena globalna elita utjelovljuje krizu politike umjerene ljevice, koja na račun ekonomske liberalizacije sve više odustaje od principa socijalne države i relativne materijalne jednakosti, i pokazuje potrebu za njenom redefinicijom.
Svih je uključivala u jedan lanac dobrotvornosti, a sve prožimala svojom dobrotom, jednostavnošću, otvorenošću za Božju stvar i u korist i dobro čovjeka.
Djelovanje NPV-a ostvaruje se na područjima naviještanja, bogoslužja i dobrotvornosti.
Sretno su naime nikli razni pothvati korisni za njegovanje ovog štovanja i vrlo podesni za potrebe naših vremena: to su društva za unapređivanje duhovne kulture, vjere i dobrotvornosti, nadalje štampana djela koja osvjetljuju nauku historijsku, asketsku ili mističnu o ovom predmetu osim toga bogoljubna djela zadovoljštine.
O drugim prigodama - duhovnim obnovama, klanjanju, križnom putu, pokorničkom hodočašću u Ludbreg, akcijama dobrotvornosti i drugim sadržajima napose s bračnom i obiteljskom tematikom na koje ćemo pozivati čitajte u listiću.
Sve nam to govori da u dobrotvornosti se mi drugima iskazujemo kao Isus i u drugima poslužujemo Krista.
2. Neka se katekumeni poučavanjem i vježbanjem u kršćanskom životu prikladno upute u otajstvo spasenja i uvedu u život vjere, bogoslužja i dobrotvornosti Božjega naroda te apostolata.
Služavkama Malog Isusa, i uopće u crkvenom životu na tlu BiH napose u njegovom domu za napuštenu djecu ' Egipat ' i ' Betlehem ', kroz koje je prošlo oko 10.000 djece, i drugim oblicima kršćanske ljubavi i dobrotvornosti.
U kan. 1254, 2 zakonodavac donosi popis vlastitih crkvenih svrha: »uređenje bogoštovlja«, koja uključuje gradnju, uzdržavanje i dostatnu opremu posvećenih zgrada i ostalog što im pripada; »briga za dolično uzdržavanje klera i drugih službenika«, koja uključuje i izdatke za njihov duhovni, kulturni i znanstveni odgoj; »vršenje djela apostolata i dobrotvornosti, napose prema siromasima«, koja predstavlja golemo polje rada i zahtijeva velika ljudska i materijalna sredstva.
Jer bolje je srce utvr? ivati miloš? u nego jelima, koja nisu koristila onima što su ih obdržavali. 10 Imamo žrtvenik s kojega nemaju pravo jesti služitelji Šatora. 11 Jer tijela životinja, kojih krv veliki sve? enik unosi za grijeh u Svetinju, spaljuju se izvan tabora. 12 Zato i Isus, da bi vlastitom krvlju posvetio narod, trpio je izvan vrata. 13 Stoga izi? imo k njemu izvan tabora nose? i njegovu muku 14 jer nemamo ovdje trajna grada, nego onaj budu? i tražimo. 15 Po njemu dakle neprestano prinosimo Bogu žrtvu hvalbenu, to jest plod usana što ispovijedaju ime njegovo. 16 Dobrotvornosti i zajedništva ne zaboravljajte jer takve su žrtve mile Bogu 17 Poslušni budite svojim glavarima i podložni jer oni bdiju nad vašim dušama kao oni koji? e polagati ra? un; neka to? ine s radoš? u, a ne uzdišu? i jer vam to ne bi bilo korisno. 18 Molite za nas
" U svojim izlaganjima svećenici su podsjetili kako Crkva po prirođenom pravu, neovisno o svjetovnoj vlasti, može stjecati, posjedovati i otuđivati vremenita dobra te upravljati njima kako bi postigla svrhe koje su joj vlastite: uređenje bogoštovlja, briga za dolično uzdržavanje klera i drugih crkvenih službenika, vršenje djela apostolata i dobrotvornosti, napose prema siromašnima.
Ovi su dokumenti ne samo slava katoličke dobrotvornosti, nego mogu biti i na ponos Katoličkoj Crkvi, rekao je na kraju dr. Batelja.
Korizma je vrijeme pokore, snažnih djela dobrotvornosti i pobožnosti.
Kako nisu mogli imati djece, Miličići su svo svoje blago i imanje ostavili siromasima, starcima i bolesnicima, točnije Javnoj dobrotvornosti.
Svo je imanje ostavio Javnoj dobrotvornosti, kao i Toma Puharić, također trgovac po struci.
Pravo je vjernika da slobodno daju vremenita dobra u korist Crkve (kan. 1261), a dijecezanski je biskup dužan podsjećati vjernike na obvezu sadržanu u kan. 222, 1: »Vjernici su obvezni pomagati Crkvi u njezinim potrebama da bi imala što je potrebno za bogoštovlje, za djela apostolata i dobrotvornosti i za dolično uzdržavanje službenika.« Ostvarenje tih odredaba, tj. obveza vjernika, pretpostavlja točnu formativnu i evangelizatorsku akciju, pobuđivanje odgovornijega osjećaja pripadnosti Crkvi, stvaranje novoga pravnog mentaliteta, točan i jasan osjećaj vlastite uloge unutar Crkve i njezinih ustanova.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com