Opće je prihvaćen podatak od oko 300.000 Aboriđina u Australiji u vrijeme dolaska Europljana, premda neke procjene sežu i do 1,5 mil., a prema popisu stanovnika izvršenom 2001. godine u Australiji ih je tada živjelo 366.429.
Opće je prihvaćen podatak od oko 300.000 Aboriđina u Australiji u vrijeme dolaska Europljana, premda neke procjene sežu i do 1,5 mil., a prema popisu stanovnika izvršenom 2001. godine u Australiji ih je tada živjelo 366.429.
U literaturi se spominje prisutnost spolnih bolesti među kojima se može prepoznati i sifilis u Meksiku, prije dolaska Europljana.
Broj koala je bio vrlo velik do dolaska Europljana u 18. stoljeću, kada započinje uništavanje njihovih prirodnih staništa zbog širenja urbanizacije i stvaranja poljoprivrednih površina.
Prije dolaska Europljana su na prostoru Brisbanea živjeli Aboridžini.
Novi film Mela Gibsona Apocalypto o propasti majanske civilizacije, naljutio je potomke Maya koji smatraju da Gibson upada u stereotipe prema kojemu su veliki vođe Maya bili brutalni prema pripadnicima svojeg plemena dugo prije dolaska Europljana, zbog čega su im trebali upravo ti Europljani da ih izbave i spase.
Peru je bila najveća država Novog svijeta prije dolaska Europljana.
Domorodačko st., kojega je u doba dolaska Europljana bilo 1,5 2 mil., danas čini manje od 1 % st., većinom Čipči (Chibcha).
Na neki je način to ekstremni oblik pješačenja kroz buš, svojstven Aboridžinima desecima tisuća godina prije dolaska Europljana.
Kada je razina mora porasla nakon posljednjeg ledenog doba, Aboridžini su bili izolirani za 10.000 godina, sve do dolaska Europljana u 19. stoljeću.
Da, gospodo... i američki indijanci su imali svoje znanosti, visoku civilizaciju itd. prije dolaska Europljana.
Prije dolaska Europljana je na otoku Hispanioli živjelo indijansko pleme Taíno na čijem jeziku se otok zove Quisqueya (majka svih zemalja) ili Ayiti (zemlja visokih planina).
Za Indijance religija njihovih predaka je sredstvo kojim se potvrđuje i čuva tradicija u vrijeme dolaska Europljana u XVI. st.
Prije dolaska Europljana, Aboridžini su govorili više od 300 jezika.
DNK analiza je ukazala da su kosti stigle s Polinezije u razdoblju od 1321. do 1407. godine, što je gotovo čitavo stoljeće prije prvog dolaska Europljana.
Prije dolaska Europljana je na otoku Hispanioli živjelo indijansko pleme Taíno na čijem jeziku se otok zove Quisqueya (majka svih zemalja).
Uslijedio je ogroman pokolj domorodačkih naroda: jedan španjolski povjesničar procijenio je da je nakon dolaska Europljana samo u Južnoj Americi pobijeno najmanje dvanaest milijuna domorodaca, a još veći broj odveden u robije.
Prije dolaska Europljana današnja je Gana bila periferno područje velikih carstava koja su imala središta na južnom rubu Sahare.
Legenda, također, kaže da su u Nikaragvi, uoči dolaska Europljana, zrna kakaa korištena umjesto novca, poput kovanica.
Iako se bumerang najčešće povezuje uz Aboridžine koji su se njime služili do dolaska Europljana, povijesni dokazi svjedoče o njegovoj prisutnosti na području Europe još za vrijeme kamenog doba.
Zatim je bilo riječi o povijesti prije i nakon dolaska Europljana, o prvim misionarima koji su došli na to područje, par riječi o ostalim kršćanskim zajednicama na otočju te kako je i on sam dospio na ovo područje.
Na njega upozorava kalendar drevnog indijanskog naroda Maya koji su vrhunac svoje civilizacije doživjeli 8. do 10. stoljeća, dakle prije dolaska Europljana.
Prije dolaska Europljana sisavci su bili u manjini (dingo, tobolčari, šišmiši, miševi).
Aboridžini koji su Australiju naseljavali prije dolaska Europljana živjeli su od lova, ribolova i sakupljanja plodova.
Prije dolaska Europljana ovdje je postojalo nekoliko kraljevstava naroda Bantu.
Neke od regionalnih starosjedilačkih kultura su prije dolaska Europljana bile vrlo razvijene na području upravljanja društvom, poljoprivrede i arhitekture.
Većina njih je nakon dolaska Europljana izumrla uslijed čestih ratova s kolonizatorima te zbog brojnih epidemija.
Važno je istaknuti da voćka jabuke do dolaska Europljana nije bila prisutna na tlu Novog svijeta, pa su tako prve pite od jabuka na tlu današnjeg SAD-a najvjerojatnije počeli pripremati engleski kolonijalisti, koji su sa sobom donijeli sjeme jabuke u 17. stoljeću.
U doba dolaska Europljana u 19. stoljeću na tom je prostoru živjelo indijansko pleme Duwamish.
Prije dolaska Europljana u Južnu Ameriku čini se da su Indijanci prinosili tom vulkanu ljudske žrtve.
Oni nisu imali nekih opasnijih bolesti na svom kontinentu do dolaska Europljana.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com