IVAN PAVAO II., Apostolska pobudnica Familiaris consortio, 34.
IVAN PAVAO II., Apostolska pobudnica Familiaris consortio, 34.
Ivan Pavao II., apostolska pobudnica " Familiaris consortio ", 76).
Tjelesna predanost bila bi laž kad ona ne bi bila znak i plod cjelokupne osobne predanosti koja uključuje cijelu osobu i u njezinim vremenskim dimenzijama« (Familiaris consortio, br.
Vjernici, poslušni svojoj savjesti i pozivu pape Ivana Pavla II, trebaju se osloboditi nametnutih bojazni, uzdignuti svoj glas u javnosti i sa svom se odvažnošću i jasnoćom zauzimati za obiteljska prava i dužnosti što su prije svih prava države i bilo koje druge zajednice te ustajati protiv nepodnošljivih zloporaba društva i države koja onemogućuju dostojanstvo i prava braka i obitelji (Papa Ivan Pavao II, Apostolska pobudnica Familiaris consortio br. 46).
Na temelju dokumenta Familiaris consortio blaženogapape Ivana Pavla II., koji govori o obiteljskom zajedništvu i odnosima u obitelji, predavač je obradio teme: uvjeti za sretan brak, roditelji i djeca, roditelji i mladež te obiteljsko zajedništvo više naraštaja tj. starci u obitelji.
»Evangelii nuntiandi«, potom one o apostolatu laika »Christifideles laici«, o obitelji »Familiaris consortio«, o biskupima »Pastores gregis«, objavljene nakon posljednje sinode, ili o svećenicima (« Pastores dabo vobis«), redovničkom životu (« Vita consecrata«).
Posljednje predavanje drugoga dana tjedna " Pastoralno djelovanje u neredovitim situacijama prema ' Familiaris consortio ' " održao je dr. Stipe Nimac.
Dok su se nekada smatrali javnim grešnicima, te im je čak uskraćivan i crkveni sprovod, blagoslov kuća i dr. danas, prema " Familiaris consortio " oni se pozivaju na djelatno sudjelovanje u životu župe, premda im i dalje nije dopušten pristup sakramentima.
U postsinodalnoj apostolskoj pobudnici Familiaris Consortio opisuje službeni stav Katoličke Crkve o ulozi i značenju braka i obitelji.
Duh kojega smo sv. svećeničkim redom primili, kao i razlozi radi kojih smo ga primili te upravo spomenuto teološko i eklezijalno značenje kršćanske obitelji, sve nas to, braćo svećenici, obvezuje na predanije služenje obiteljima i ono treba imati prvenstvo u pastoralu, kako opet kaže Ivan Pavao II., ovaj put u pobudnici Familiaris consortio (br. 73).
Kršćanska objava poznaje dva osobita načina ostvarivanja poziva ljudske osobe u njezinoj cjelovitosti: brak i djevičanstvo. (Familiaris consortio, br. 11) Jedni uz druge u molitvenom zajedništvu, upućujemo ti naše hvale i naše molbe, naše zahvale i vapaje - pošalji nam svoga Duha da nas učvrsti u našem pozivu na ljubav:
Odnosi među članovima obiteljske zajednice nadahnjuju se i vode zakonom dobrohotnosti koja se, poštujući i njegujući u svima i u svakome osjećaj osobnog dostojanstva kao jedinstven vrijednosni izvor, preobražava u srdačno prihvaćanje, susret i dijalog, velikodušno otvaranje, nesebično služenje, duboku solidarnost (Familiaris consortio, br. 42 - 43.).
Blaženi je Ivan Pavao II., koji je čak tri puta posjetio ovu plemenitu zemlju, tvrdio da je kršćanska obitelj pozvana živo i odgovorno sudjelovati u poslanju Crkve na vlastiti i originalni način, stavljajući u službu Crkve i društva samu sebe u svojem biti i djelovati, kao intimno zajedništvo života i ljubavi (Familiaris consortio, 50).
Papa Ivan Pavao II - na temelju prijedloga i zaključaka biskupske sinode održane u Rimu 1980 - u pobudnici Obiteljska zajednica - Familiaris consortio iz 1981 (OZ) daje odgovore na nekoliko neredovitih obiteljskih situacija koje se šire i među katolicima s ozbiljnom opasnošću za samu obiteljsku ustanovu i društvo kojega ona čini temeljnu stanicu. »Brak na probu« - Rimski prvosvećenik ističe da je ta neredovita situacija neprihvatljiva jer i sam ljudski razum govori da se ne može govoriti »o ' probi ' kad je riječ o ljudskim osobama, čije dostojanstvo traži da one uvijek i jedino budu predmet ljubavi i darivanja koje nema nikakve, ni vremenske ni bilo kakve druge granice«.
5. na simpoziju u organizaciji Obiteljskog instituta u Đakovu 1983. o pobudnici Ivana Pavla II« Familiaris consortio »(s izlaganjem vidi u bibl. iz područja pastoralne teologije);
Ivan Pavao II., Familiaris consortio (Obiteljska zajednica), 43) Kompendij socijalnog nauka Crkva, 242
U tome nastojanju svima će biti od pomoći tri važna Papina dokumenta: enciklika »Familiaris consortio«, Poruka obiteljima iz 1994. godine te enciklika »Evangelium vitae«.
Apostolska pobudnica o zadaćama kršćanske obitelji u suvremenom svijetu (Familiaris consortio, 1981), koja je uslijedila nakon Biskupske sinode održane u Rimu 1980. posvećene obitelji, zatim Povelja o pravima obitelji koju je predložila Sveta Stolica (1983) te Pismo obiteljima Ivana Pavla II (1994) donose jasan prikaz crkvenog učenja o obitelji.
Tako se ovaj govor, kao i apostolska pobudnica Familiaris consortio, upravo svojom blagošau i uzdržavanjem od osu? ivanja i kažnjavanja, znatno razlikuje od prijašnjih crkvenih spisa o istom pitanju.
IVAN PAVAO II, Evangelium vitae, br. 43. Taj antropološki vid bračnog čina u katoličkoj teologiji je novi rezultat moderne teološko-personalističe struje koja se naučava u Gaudium et Spes, u Humanae vitae, u Familiaris consortio kao i u enciklici Evangelium vitae.
Time se papa nadovezao na svoje riječi iz apostolske pobudnice Obiteljska zajednica (Familiaris Consortio) gdje je napisao: « Obitelji postani ono što jesi  », jer da bi obitelj postalo ono što jest prvo je potrebno da u to povjeruje sama obitelj.
Pokojni papa Ivan Pavao II. u svojoj enciklici« Familiaris consortio »(1981.) jasno je naglasio:« Budućnost čovječanstva ide preko obitelji.
Svoje izlaganje započeo je porukom Pape Ivana Pavla II. iz enciklike Familiaris consortio Obiteljska zajednica koju je napisao za obitelji uputivši bračnim drugovima ove riječi:
Katolicima je stalo da djeci objasne kako nisu stroj, skup mehanički povezanih sastavnica, već će djetetu reći da su kršćani pozvani živjeti dar spolnosti prema naumu Boga koji je Ljubav, unutar braka ili posvećenoga djevičanstva ili u beženstvu " (Familiaris consortio, br. 16).
On jasno predpostavlja Gaudium et spes (br. 47 - 52); encikluku Humanae vitae; pobudnicu Familiaris consortio (1981.) i razne govore Ivana Pavla II.. kao što su oni obkavljeni u knjizi Uomo e donna lo creò.
Nije zaboravio obitelj i njene probleme (Familiaris consortio, 1981.), pojedine narode, pa čak i čitave kontinente (Ecclesia in Africa, 1995.; Ecclesia in America, 1999.; Ecclesia in Asia, 1999.; Ecclesia in Oceania, 2001.; Ecclesia in Europa, 2003.).
Familiaris consortio/Obiteljska zajednica /, 42 - 48).
Imajući takve pojave pred očima, Ivan Pavao II. u pobudnici Familiaris consortio ističe kako pastiri i zajednice trebaju nastojati upoznati takve situacije i njihove konkretne uzroke, i to u svakom slučaju posebno.
Već II. vatikanski sabor u svojoj pastoralnoj konstituciji Gaudium et spes donio svoje shvaćanje čovjeka i obitelji, a zatim je uslijedila enciklika Humanae vitae o braku i prenošenju života 18 Slijedila je Deklaracija o abortusu, 17.09.1974; Deklaracija o nekim pitanjima seksualnog morala, 29.12.1975., Deklaracija o eutanaziji, 5.05.1980, potom pismo biskupima o Sterilizaciji u katoličkim bolnicama, kao i instrukcija Donum vitae, 22.02.1987. Papa Ivan Pavao II. je o nekim pitanjima progovorio najprije u Apostolskoj pobudnici Familiaris consortio, 22.09.1981, a njegova zadnja riječ o svim bioetičkim pitanjima je u enciklici Euangelium vitae iz 1995. godine. 19
Isto će naglasiti i Ivan Pavao II. u Familiaris consortio (br. 33): »Crkva zaista nije izumitelj (' nec autor ') ni neograničeni gospodar (' nec arbitra ') takve norme.«
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com